Skocz do zawartości
Forum komputerowe PC Centre
dejvvid

100% użycia dysku - wolne włączanie systemu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Niedawno kupiłem nowego laptopa ASUS VivoBook Pro 15 N580VD

Procesor: Intel Core i5-7300HQ (4 rdzenie, od 2.5 GHz do 3.5 GHz, 6MB cache)

Pamięć: 8 GB (SO-DIMM DDR4, 2400MHz)

Dysk: 1000 GB SATA 5400 obr.,

Grafika: + Intel HD Graphics 630, NVIDIA GeForce GTX 1050

Microsoft Windows 10 Home PL (wersja 64-bitowa)

Od samego początku mam problem z użytkowaniem, ponieważ laptop włącza się bardzo powoli ( około 3-5 minut), ostro się zacina oraz ma wykorzystanie 100% dysku. Nic nowego nie wgrywałem na niego oprócz sterów do grafiki. Jeśli chodzi o to wykorzystanie 100% dysku, to zdarza się bardzo często. Są również momenty że to wykorzystanie spada i da się normalnie korzystać z laptopa. Ale jednak to częste 100% jest bardzo uciążliwe.

Co zrobiłem w tym kierunku do tej pory?

- system zaktualizowany do najnowszego (1709)

- sprawdzony antywirusem i antimalware

- wyłączona automatyczna defragmentacja dysku

- wyłączone indeksowanie plików

- wyłączone wstępne ładowanie do pamięci

- wyłączone dane diagnostyczne i dane użycia

- wyłączony tryb MSI dla kontrolera w rejestrze

Wrzucam również link do nagrania (10 minut) - widać tam jak zachowuje się system, menadżer zadań z otwartymi procesami i owym wykorzystaniem 100% dysku przez cały ten czas (nawet gdy żaden proces nie używa dysku)

Link do filmu :

Dziękuję za każdą pomoc!

edit:// w screenach i filmie jest przesunięty pasek z prawej strony przez co nie widać wyższych procesów. Z tego co pamiętam to był tam "system" oraz pozniej "google chrome"

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślę, że powinieneś spróbować jeszcze sformatowania dysku oraz ponownego zainstalowania systemu. Jeśli nic to nie da, to bardzo prawdopodobne jest to, że coś jest nie tak z dyskiem. Rozważ oddanie całego laptopa do jakiegoś serwisu (dobrym wyborem jest SSTUDiO - https://sstudio.pl/ - są z Krakowa), bo w takich miejscach bardzo sprawnie radzą sobie z diagnozowaniem usterek. A tak poza tym, to tak, czy inaczej radzę Ci rozważyć zmianę dysku na SSD, bo różnica jest ogromna. wink.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tow praktyce niewiele da, a jeśli już to tylko na chwilę Moim zdaniem dysk jest po prostu wadliwy, znajomy miał ten sam problem, zużycie dysku było na poziomie 100% i pomogła dopiero jego wymiana/ masz laptopa na gwarancji wiec czym prędzej oddaj go do serwisu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi