Skocz do zawartości
Forum komputerowe PC Centre

HiTech in Canada

 • wpisów
  8
 • komentarzy
  9
 • wyświetleń
  70 893

Kanada liderem w opracowywaniu komputerów kwantowych?

darek_dade

413 wyświetleń

Czy podobaj± Ci się obrazki symbolizuj±ce rangi na Forum?  

 1. 1. Czy podobaj± Ci si? obrazki symbolizuj±ce rangi na Forum?

  • Tak, s± ¶wietne
   6
  • Tak
   1
  • S± takie sobie
   3
  • Nie
   2

Wolne, wolne, wolne... Nawet nie zdajecie sobie sprawy jak bardzo się w tym momencie cieszę, że przede mną wolny od wykładów, laborek, egzaminów, wczesnego wstawania tydzień rozkoszy. Ciągłego obijania się nie będzie – praca i egzaminy tuż po „reading week” nie pozwolą mi na totalne lenistwo. Zabroniłem sobie jednak w trwający weekend nie otwierać plecaka, ani włączać żadnego oprogramowania na komputerze, które wiązałoby się z kierunkiem moich studiów.

 

Ostatni tydzień był tragiczny, wykłady polegały na powstrzymywaniu się przed zaśnięciem i pozornym robieniu notatek, których później i tak nie rozumiem. Moje baterie się wyczerpały, nie byłem w stanie logicznie rozumować. 7 godzin snu dziennie to było za mało, a na więcej pozwolić sobie nie mogłem. Na poprawienie humoru kupiłem sobie czerwonego iPoda nano - 10 proc. tego co wydałem poszło na konto fundacji zajmującej się walką z AIDS w Afryce. Lecz prawdę mówiąc przy wyborze odtwarzacza bardziej kierowałem się kolorem, a nie tym czy wspiorę jakąś charytatywną akcję, o której z resztą niewiele wiem (jeżeli ktoś uważa to za złe, to polecam obejrzeć odcinek South Parka, w którym główną rolę grały hybrydowe auta).

 

Data 14 luty 2007 najprawdopodobniej zapisze się do historii komputerów kwantowych. Tego dnia kanadyjska firma D-Wave Systems przedstawiła technologię, która ma pozwolić na wykorzystanie mocy komputerów kwantowych w ogólnie pojętym przemyśle, i to nie tylko tym najbardziej zaawansowanym technicznie.

 

<a href="http://redakcja.pccentre.pl/darek/weblog/kwant1.jpg"><img src="http://redakcja.pccentre.pl/darek/weblog/kwant1min.jpg" align="left"></a>Możliwości pierwszego przydatnego i zdolnego wykonywać codzienne czynności komputera kwantowego przedstawiono w Muzeum Historii Komputerów w Mountain View w Kaliforni. Na Orionie uruchomiono komercyjne aplikacje i pokazano w jakim stopniu komputer kwantowy radzi sobie z niektórymi zadaniami lepiej niż konwencjonalny czyli cyfrowy PC.

 

Prezentacja odbyła się w Kaliforni, sprzęt fizycznie znajdował się jednak w Kanadzie, w mieście Burnaby (prowincja British Columbia). Komputer, aby móc sprawnie pracować, schłodzony został do – 273,145 stopni Celsiusza za pomocą ciekłego helu (zero bezwzględne wynosi jedynie 0,005 stopnia mniej!).

 

Komputery kwantowe opierają się na mechanice kwantowej czyli teorii praw ruchu obiektów świata mikroskopowego. Ta dziedzina nauki rozszerzana jest już od dłuższego czasu i nie od dziś wiadomo, że komputery kwantowe są w stanie być wielokrotnie szybsze od swoich cyfrowych przodków. Przedstawiciele D-Wave podkreślili jednak, że przedstawione urządzenie nie ma na celu zastąpić konwencjonalnych komputerów, a jedynie uzupełniać je w specyficznych sytuacjach.

 

<a href="http://redakcja.pccentre.pl/darek/weblog/kwant2.jpg"><img src="http://redakcja.pccentre.pl/darek/weblog/kwant2min.jpg" align="right"></a>Aby nową technologię można było szybko wprowadzić na komercyjny rynek opanowany przez rozwiązania cyfrowe, firma D-Wave użyła infrastruktury znanej z układów półprzewodnikowych. Orion oparty jest na układzie scalonym posiadającym 16 bitów kwantowych, które są w stanie pracować również na zerach i jedynkach. D-Wave twierdzi, że architektura Oriona jest bardzo elastyczna i pozwala na dodanie większej liczby kubitów. Pod koniec biężącego roku gotowy ma być układ z 32 kubitami, pod koniec roku 2008 pojawić ma się już system 1024-kubitowy.

 

Komputery kwantowe są w stanie rozwiązywać problemy NP-zupełne czyli takie, których nie da się rozwiązać algorytmicznie za pomocą maszyn cyfrowych. Są to problemy związane z biometrią, logistyką, analizą ilościową, parametrycznymi silnikami przeszukującymi bazy danych oraz wiele, wiele innych. Rozwiązanie równania Schrodingera dla cząsteczki kofeiny (trochę ponad 100 elektronów) jest niewykonalne dla jakiegokolwiek superkomputera znajdującego się obecnie na kuli ziemskiej. Nie wiecie co to jest równanie Schrodingera? Nie martwcie się, ja też parę dni temu nie miałem pojęcia co to. Zainteresowanych odsyłam na wikipedię.

 

<a href="http://redakcja.pccentre.pl/darek/weblog/kwant3.jpg"><img src="http://redakcja.pccentre.pl/darek/weblog/kwant3min.jpg" align="left"></a>Co ciekawe, prezes firmy - Herb Martin, często podkreślał, że komputery kwantowe będą jedynie uzupełnieniem konwencjonalnych komputerów cyfrowych. Komputery kwantowe będą w dużym stopniu opierać się na architekturach zerojedynkowych tak, aby wprowadzenie ich na rynek nie wiązało się z dużymi kosztami i wyżeczeniami. Nie w każdej sytuacji „kwanty” są szybsze od „cyfer”. Do podstawowych zadań te drugie przystosowane są o wiele lepiej. Ameryki nie odkryję mówiąc, że komputery kwantowe lub kwantowo-cyfrowe prędko pod domowe strzechy nie trafią. Teraz mam jedynie nadzieję, że firmy D-Wave nie wykupi jakiś amerykański gigant informatyczny. I krzyknę to co krzyczą wszyscy gdy zespół hokejowy Maple Leafs gra ważny mecz: „GO CANADA GO!”.

 

 

International Intellectual Property Alliance, znana pod skrótem IIPA czyli międzynarodowy związek stojący na straży majątku bądź własności intelektualnej, w którego skład wchodzi między innymi znane większości organizacje MPAA i RIAA zajmujące się ściganiem osób nielegalnie pobierających pliki filmowe i muzyczne z Internetu przedstawił nowy raport przygotowany specjalnie na potrzeby rządu amerykańskiego. Do listy dwóch krajów (Rosja i Chiny) gwałcących w dużym stopniu prawa mienia intelektualnego dołączyła Kanada i 13 innych państw.

 

Kanada uznana została za jednego z największych złoczyńców jeżeli chodzi o kraje rozwinięte. Według IIPA rząd kanadyjski nie zrobił ostatnio nic w celu poprawienia obowiązujących praw autorskich. Nie spełniają one obecnie minimalnych standardów ustalancych przez WIPO. W raporcie zauważono również, że Kanada nie robi nic aby uszczelnić granicę ze Stanami Zjednoczonymi. Przepływ pirackich programów do USA nie jest kontrolowany.

 

Kanadyjscy pomysłowi piraci wykorzystują luki prawne tworząc z Kanady największego eksportera filmów nagrywanych kamerą w kinie oraz modchipów do konsol pozwalających na uruchamianie kopiowanych gier. Straty spowodowane przez kanadyjskich piratów ocenia się na ponad 500 milionów dolarów.

 

W raporcie zaznaczono jednak, że urzędująca od marca 2006 partia konserwatystów podejmuje większe niż poprzednia partia liberalna kroki mające na celu ukrócić piractwo.

 

Pozostałe kraje, które dołączyły na czarną listę to: Argentyna, Chile, Kostaryka, Dominikana, Egipt, Indie, Arabia Saudyjska, Tajlandia, Turcja, Ukraina i Wenezuela. Pozostaje cieszyć się, że nie ma jeszcze na niej Polski.0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
 • Dodaj nową pozycję...