Skocz do zawartości
Forum komputerowe PC Centre
Ivan

ASUS 6950 czy Radeon 7850/7870

Rekomendowane odpowiedzi

@Siwy

Chyba się nie zrozumieliśmy. Mówiłem o tym, że lepiej kupić choćby 2500K i jakąś przeciętną płytę na Z77 (ok 400 zł) niż inwestować w 2500K + mobo za 1000 zł. Różnicę 600 zł można:

1. Wrzucić do świnki skarbonki i za te około 2 lata sprzedać obecnego cepa + mobo + być może RAM + zbić "świnię" i mamy 600 zł + to co weźmiemy ze sprzedaży. Wówczas kupi się znacznie lepszy procek i nowocześniejsze mobo niż komplet 2500K + droga płyta obecnej generacji, w której w zasadzie upgrade się kończy, bo i7-2600K zwykłemu użytkownikowi w zasadzie nic nie da.

2. Zamiast drogiej płyty kupić tańszą na Z77 i za różnicę w cenie dołożyć do wydajniejszej karty graficznej.

O nic innego mi nie chodziło.

@ Ivan

Ja nie zmieniam kompa co 2 lata. Zazwyczaj jest to 6-12 miesięcy;)

Nie wiem czemu obawiasz się kart z serii GEFORCE GTX? Nie lepiej za 1600-1800 zł kupić GTX 670? W cenie około 1750 zł można dostać Gainwarda GTX 670 Phantom http://www.gainward....?id=882&lang=en ( przykładowa oferta http://www.x-kom.pl/...phantom-oc.html ) lub o nawet 200 zł taniej referenty (o ile komuś one nie przeszkadzają), które są tańsze o około 200 zł (ceny od około 1550 zł).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli do zestawu (prócz karty) żadnych zastrzeżeń NuCore nie masz (czyli jak ja)biggrin.png . Jeżeli chodzi o karty. Geforce omijam, bo nic o nich nie wiem.blink.png

Jakieś GTX, GTS, GTX123Ti. O strukturach budowy Radeonów czytałem bardzo dużo... o GF nic. A dobierając kartę tą co mam, czy szukając nowej (gdy padło na 6950), to AMD miało lepsze wyniki w kartach o podobnej cenie i lepiej się wkręcalo. Czytając odniosłem wrażenie że mniej ludzi skarży się na Radki niż GF, (chociaż zapewne to błędne wrażenie).

No a poza tym (choć wiem, że korzyści mam z tego zapewne żadne) AMD prowadzi w wyściugu technologicznym. (poza PhysX, który wykorzystuje mały % gier na rynku i na razie szybko to nie ulegnie zmianie.) Ale wezmę twoją wskazówkę pod uwagę i poczytam o GF GTX. Mam weekend na to bo w pon. będę już drzonił do sklepu, ew kartę kupię później.

Muszę jeszcze poczytać o producentach Geforców, bo poza ASUS'em to nie znam nic. (Palit, Gainward, EVGA to dla mnie czarna magia)

Dam odpowiedź jutro wieczorem albo w niedzielę. Trochę tych informacji do przyswojenia jest biggrin.png

ale już po, 10min. pogłębianiu wiedzy o Nvidii wiem, żebędę brał pod uwagę Radeony 6950, 6970 i Geforce GTX 670 (680 nie, poza budżetem)

Edytowane przez Ivan

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gdzieś Ty się Ivanie naczytał, że AMD wygrywa w jakimkolwiek wyścigu? :D Mam od nich karty od praktycznie zawsze, lubię ich, ale nie różnią się specjalnie od Nvidii, która to oferują jedną ważną rzecz - wyższy minimalny FPS w praktycznie każdej grze. Przez długi czas AMD walczyło jeszcze niższym poborem prądu i ceną, teraz to już nawet się im nie chce na tym polu walczyć. Ludzie skarżą się tak na AMD, jaki i na NV, z tym, że w przypadku tego drugiego są to specyficzne przypadki. Sterowniki od NV są niedostosowane do procesorów dwurdzeniowych i dlatego występują tam problemy pod Windows 7. Jeśli jednak masz te 4 jajka to nie ma żadnych problemów, szczególnie w przypadku tej najnowszej serii (bo starsza miała jeszcze tzw. "fochy fermiego"). Mam teraz HD 6970 i szczerze powiedziawszy jestem zadowolony, ale to się praktycznie w ogóle nie kręci, a o ciszy i niskim poborze prądu to ja mogę zapomnieć. Ludzie ostatnio lecą na ilość pamięci w karcie, a nadal 2 GB nie jest w niczym wykorzystywane, o 3 GB to już nie wspomnę. Nawet na multi display szybciej "skończy się" grafa, niż pamięć.

Co do producentów - bierz Phantoma, coś od MSI (bardzo fajne niereferenty), coś od EVGI (referenty w sumie, bo raczej wodować jej nie będziesz). Reszta jest dla mnie taka sobie i w sumie tylko od tych dwóch producentów + ten jeden model grafy od Gainwarda bym coś brał. ASUS to nadal wybór taki sobie, szczególnie, że zwykle są droższe niż konkurencja nic w zamian nie oferując.

I nie bierz pod uwagę starej serii, szkoda Twoich pieniędzy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok, dzięki. Ja też jestem "przywiązany" do AMD, bo mam z nimi styczność i wszędzie się sprawdzają, niezależnie od serii. (nawet PowerColor 6950 u mojego kumpla)

A co do tego ASUS'a to tylko dlatego że ma bardzo wysoką kulturę pracy i bardzo dobre chłodzenie jak Shappiere. A mi właśnie zależy na tym, aby jak najbardziej zniwelować hałas, bez jakiegokolwiek uszczerbku na mocy. (stąd BeQuiet Straight Power). Stara seria poszła w zapomnienie ze względu na brak jej przedstawicieli

w sklepach. EVGE nie biorę pod uwagę bo nie chcę referenta. Ot dzurka z wiatraczkiem a nie przawdziwy wentylator. MSI (nie wiedzieć czemu) nie we mnie jakiegoś zaufania jak Shappiere lub ASUS. Zazwyczaj odstawał jakościowo od tych 2 producentów. Ale to było jakiś czas temu, teraz wiele się zmieniło myśle.

Napisałeś, że masz Radeona 6970 ale jakiej firmy? (referenta?). W testach Shappiere i ASUS są ciche. Pytam z ciekawości.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szafir, niereferent. Co do MSI to wierz mi, że razem z Szafirem dostali ode mnie chyba najwięcej nagród i naprawdę ciężko jest trafić na słabą sztuką. Z drugiej strony karty od ASUSA często były uszkodzone już przy pierwszym uruchomieniu, więc raczej nie trzymają się zbyt dobrze po testach. Co do zniwelowania hałasu - zawsze można kupić referenta + Accelero i masz najcichszy i najwydajniejszy cooler na rynku. Co do zaufania jeszcze, to w przypadku kart graficznych MSI robi dobrą robotę, ale płyty głównej od nich bym nie kupił. Co do referenta - nowe GeForce'y referenty są bardzo ciche jak na referenty oczywiście. Czasy GTX 480 czyli suszarki minęły. Wybieraj po prostu to co Ci się wydaje za dobre, ale zawsze warto się popytać jeszcze przed zakupem. I Twoje zaufanie nie ma tu nic do rzeczy - po to jesteśmy, żeby Ci dać do zrozumienia, że akurat w tym przypadku się mylisz :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Powiem tylko tak co do tego postu o kasie. Masz do wydania 4 kafle na komputer, mój jest warty mniej niż 1000 zł i jadę na nim już kilka dobrych lat.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Aktualnie mój też jest wart mniej niż tysiąc a GTA IV chodzi, a mam go od 2008roku. Jedyne co zmieniałem to spalony dysk i obudowę na HAFa. Muszę teraz podjąć decyzję czy brać ASUSa Radeona 7970 3Gb Direct CU II czy ASUS'a (1800zł na komputerygliwice.pl, i 1809 na techplanet.pl ale jakieś to podejrzane)

GTX 670 (1720zł na agito.pl).(Taa, znowu ten ASUS, ale najtańszy). Różnice są subtelne. (poza metrem w które grać już nie zamierzam). GTX jest bardziej oszczędny, (jak nie grasz to zamiast 1100MHz masz 340MHz w zegarku) i jest bardziej stabilny jeżeli chodzi o ilość FPS m.in. dzięki technologii Turbo, wyższe zegary (które w Radku sam sobie jednak mogę podnieść). Radeon ma jednak te 3Gb które wydają się być bardziej przyszłościowe. Więcej jednostek cieniujących, przepustowość i moc itd. Po OC GTX 670 przewyższa GTX 680, a Radek po OC odskakuje trochę 670. Różnica to 100-150zł.

Wersji TOP, czyli z podkręconymi zegarami chyba się nie opłaca brać.

Co do reszty to biorę i5 2500k (860zł), ASRock Z77 Extreme 4 (550zł), BeQuiet! Straight Power 680W CM (470zł). Jaki RAM to nie mam pojęcia. Za 200zł z wyższymi timingami, bo z szybszym RAM z mniejszymi timingami źle się proca podkręca, bo proca kręci się razem z pamięcią, a szybka ma mały zakres (np. 4.4.5.1) w stosunku do wolniejszej (np. 9..9.9.3 chociaż ta może być za wolna). A taktowanie pamięci do tego i5 2500k to chyba 1333MHz, bo więcej to chyba nie widzi czy coś tam.

P.S. Wyjaśnijcie mi jaka jest różnica między tymi dwiema kartami (poza ceną biggrin.png ).

Tajemica tkwi zapewne w kodzie producenta, ale nie wiem oc co się rozchodzi.

http://www.ceneo.pl/ProductsComparison.aspx?categoryId=73&productId=16555393&productId=15675102

Edytowane przez Ivan

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pamięć do OC Sandy Bridge nie ma różnicy bo podkręcasz mnożnikiem, nie szyną.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mi wujek tłumaczył, że procek razem z pamięcią się podkręca. On ma radeona serii 3xxx (chyba 3870). Jutro założę temat w sprawie pamięci RAM w innej części forum.

Na razie bez Ram koszt uprage to 3650zł w tym koszt przesyłki. (2x z agito i 2x z techplanet, czyli 39zł przesyłki). zostało 200zł (i tak już wyżyłowane.). kompletny Max, którego nijak zapewne przekroczyć się nie da (i nie zabardzo bym chciał) to 3850-3950zł. Jeszcze jutro planuję odbyć "rozmowę", co żem sklecił i wymyślił i ile na to $ pójdzie. Podałem max budżet jaki jet osiągalny póki co.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to wujek mało wie o podkręcaniu SB ;] Miałem 2500K i 2600K u siebie, kręciłem oba i taktowanie pamięci nie drgnęło. Częstotliwość pamięci zwiększała się wraz z taktowaniem procesora w starszych socketach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dokładnie, sam mam w domu 2 PC z 2500k i taktowanie pamięci nie ma znaczenia. Każda karta zbija taktowanie w idle, więc w sumie czy mniej czy bardziej oszczędny nie ma znaczenia jeśli na to się patrzy. Ile razy mam Ci jeszcze napisać, że 3GB nie jest w żaden sposób przyszłościowe, bo ich nigdy nie wykorzystasz (nigdy, nigdy). Co Ci dają te jednostki cieniujące, czy moc w TFlopsach to nie wiem. HD 5850 miało 2,7 TFlops, GTX 480 1,32 TFlops - co było ZAWSZE wydajniejsze? Na co Ty patrzysz to ja nie wiem...

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Marketing coraz większych cyferek, niestety.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Radeon 7970 wydaje się być wydajniejszy niż GF GTX670. AMD zeszło z ceny (bo inaczej by był w cenie GF GTX680), no i mam dylemat.

Raz ten jest wydajniejszy, raz ten. Radeon to raczej wyższa półka, i tylko 100zł różnicy. Opierałem się na testach z pclab.pl. Radeona 7970 Direct CU II TOP

i GF GTX 670 Direct CU II TOP. Po podkręceniu GF odstaje. (Zastanawiają mnie te PhysX itp. czy warto dla nich zdecydować się na GF GTX670, czy lepiej wziąć wydajniejszego Radka, po obniżonej cenie.) Chyba zdecyduję się na AMD Radeona ASUS 7970 Direct CU II 3Gb (bez wersji TOP, bo za droga happy.png )

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A GTX się nie kręci? Jeśli GTX 670 jest jeszcze tańszy to zdecydowanie brałbym właśnie jego. A tej obniżki w Polsce nie uświadczysz. W testach na anadtech czy guru3d GTX670 bije HD7970 we wszystkich testach. I jeśli ten Radeon to wyższa półka, to GTX 670 musi być jeszcze wyższa, bo praktycznie zawsze wygrywa - chyba, że chcesz grać w Metro, ale mówiłeś chyba, że nie chcesz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Siwy

Fanboy to fanboy. Opór fanboya jest wprost proporcjonalny do argumentów. Im mocniejsze argumenty tym mocniejszy jego opór i utwierdzanie się w swoich przekonaniach. Chce Radka niech kupuje, jak bym się nawet sekundy nie zastanawiał nad GTX'em. O wyborze firmy nawet nie wspomnę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam jedno z ostatnich pytań. Czy będzie dobrze kupić w w niżej wymienionych sklepach? Abym nie miał jakis nieprzyjemniści. Głównie to neo24.pl, bo wysyłka za darmo, a i ceny bardzo ok. (wolałbym odbiór osobisty, ale może być różnie.)

płyta: http://www.neo24.pl/...4&aff_id=101372 lub

http://www.agito.pl/..._content=554052

zasilacz: http://www.neo24.pl/...9&aff_id=101372

procesor:http://www.agito.pl/..._content=426695

Karta Graf:

Geforce:

http://www.saturion....irectCU_II.html

Radeon:http://www.neo24.pl/...5&aff_id=101372

P.S. Czy w BOXie z i5 2500k znajduje się pasta termoprzewodząca, czy muszę się zaopatrzyć? Ew. Kupić ten zestaw z agito.pl za 1013zł z pastą i coollerem?

Edytowane przez Ivan

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z prockami BOX jest cooler a na nim fabrycznie naniesiona pasta.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki. Kupię w neo24.pl. Poza procem (na agito.pl) i może karty (jeżeli wezmę GF GTX670, też na agito)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@NuCore

Wiem i dlatego nie mogę już patrzeć na temat o GTX-ach na pclolu, bo ilość fanboystwa wylewana przez fanboyów NV w tym i w temacie o Radeonach niszczy mój umysł. Każdy się znam, a potem wychodzi, że ktoś do 2-rdzeniowego procka proponuje Fermi... Nie powiem nigdy, że NV jest lepszą firmą od AMD i odwrotnie, powiem tylko, że kupuje się co jest w danym momencie najlepsze za daną cenę. Teraz jest GTX, wcześniej były Radosławy, jeszcze wcześnie GTX itp itd.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobra biorę GF GTX 670 ASUSa. Tańszy o 150zł (będzie na system), równie wydajny, stabilniejszy FPS i mniej prądożerny. Dopiero po max wyżyłowaniu obu Radek odskakuje, a żyłować nie będę. No i w kij technologii. Mimo iż mam sentyment do AMD to niestety trzeba spojrzeć trzeźwym wzrokiem i wyprowadzić się do innego obozu.

Mam jeszcze problem. Bo robiłem teraz testy w konfiguratorze na stronie bequiet, i wyszło mi że 580W wystarczy na te podzespoły (ASRock Extreme 4, GF GTX 670, 1xHDD 7500RPM, Intel i5 2500k, Kingstone 2x4Gb, HAF 922 z wiatrakami 3x250mm LED i 1x140mm normal, 7xUSB). Wcześniej wychodziło 630W, więc chciałem wziąć 680 dla spokoju. Teraz te 100W różnicy to za dużo.

Edytowane przez Ivan

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kupowanie przez sentyment to najgorsza możliwa rzecz - pamiętam jak ludzie zmieniali GeForce'a 8800GT na GeForce'a 9800GT, podczas gdy to była praktycznie ta sama karta, tylko odgrzewany kotlet. Miałem CPU od Intela, dokupiłem CPU od AMD i potem zmieniłem platformę znowu na Intela. Przywiązanie do marki rodzi stereotypy - kiedyś ASRocki były mega słabymi płytami głównymi, kijem bym ich nie tknął. Teraz sytuacja zmieniła się o 180 stopni, a ludzi i tak mają zakodowane w głowie, że ASRock nie robi dobrych płyt co jest oczywiście nieprawdą. Fanboy AMD/NV nigdy nie przejrzy na oczy i nie powie, że coś z drugiego obozu jest lepsze, bo ma już to zakodowane w głowie. Potem okazuje się, że wszystkie testy są "sponsorowane", bo coś się komuś nie podoba.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A wie ktoś może w jaki sposób policzyć pobór prądu. Na bequiet wychodzi, że 580W zasilacz będzie git, a na jakiś kalkulatorach ponad 1kW. Gdzie mogę znaleźć infromacje o poborze prądu poszczególnych części? Proszę o szybką odpowiedź. Jutro jadę kupić te bebechy ale dziś musze podliczyć koszta.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Testy, testy i jeszcze raz testy. Poza tym TDP CPU masz zawsze podane, a poza GPU i wentylatorami licz te 5-10 W na podzespół. Poza tym nie kupuje się PSU co do 1 W na styk. Ale zrobisz jak uważasz.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Prawie nic nie zrozumiałem. A więc ponawiam pytanie. Czy mogę znaleźdź gdzieś informacje o poborze prądu danego podzespołu? W testach podany jest pobór całej platformy, co mnie kompletnie nie interesuje. I nie będę kupował zasilacza na styk tylko z większym zapasem mocy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pytasz jak policzyć, podaję jak a mówisz że nie rozumiesz, to ja dziękuję ale postoję <ściana>

P.s.

Wystarczyło wpisać w google magiczne hasło "TDP GTX 670" i masz pierwszy wynik z Ananda, który mówi, że TDP dla GTX 670 wynosi 170 W. Mając TDP dla CPU + GPU i powyższy ogólny schemat liczenia wystarczy policzyć na jedną z dwóch wersji: a) trudniejszą w pamięci B) z pomocą kalkulatora i wynik będzie.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi