Skocz do zawartości
Forum komputerowe PC Centre
Armuss

Czy dysk wymaga chłodzenia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam dysk twardy "Samsung 103SJ". Przy normalnej pracy ma temperaturę około 39 stopni. Niestety w obudowie jest słaby obieg powietrza - wtedy gdy karta graficzna "wchodzi na obroty" zaczyna go podgrzewać. I dysk podgrzewa się do 52 stopni.

Czy to za dużo. Jeśli tak to jakie chłodzenie proponowalibyście? Dysk w obudowie mam standardowo położony tuż za ściana przednią, z trzech stron jest całkowicie zabudowany bez żadnych otworów...

Z góry dziękuję za odpowiedzi i porady!

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Możesz zakupić jakiś 120-140 mm cichy wentylator i umieścić z przodu obudowy (może być potrzebne zdjęcie całego panelu przedniego), tak aby wywiewał ciepłe powietrze do tyłu obudowy. Powiem Ci jednak, że sam miałem w starym PC takie temp na dysku i nic się nie stało. Zrób jak uważasz :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W przednim panelu faktycznie jest miejsce na wentylatorek. Ewentualnie zamontuje tak jak radzisz, żeby wydmuchiwał powietrze przez otwory z tyłu obudowy. Ale jeśli twój stary sprzęt znosił to bezszkodowo to może faktycznie nie ma konieczności. Dzięki za porady!:)

PS.Może to kogoś zainteresuje. Wstawiłem między kartę graficzną, a dysk twardy przegrodę z tektury tak żeby gorące powietrze z niej nie podgrzewało twardziela i faktycznie dysk rozgrzewa się max do 43 stopni! Jak dla mnie to w 100% rozwiązuje sprawę - cicho i tanio;)

Edytowane przez Armuss

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobry pomysł z tą tekturą :D Wentylator na USB sobie kup. Koszt mały a daje rade

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Też mi się wydaje, że obędzie się bez wentylatora. Nie jest to jeszcze jakaś strasznie wysoka temperatura. W swoim laptopie co prawda nie dopuszczam do takich temperatur gdyż używam podkładki chłodzącej ale wydaje mi się, że przy zwykłym PeCecie taka temperatura jest ok. Nie wiem jak to było kiedyś z moim PC ale z tego co wiem to temperatury znacznie powyżej 40 sa niebezpieczne

Bardzo fajny pomysł z tą tekturą - chyba bym nie wpadł na takie rozwiązanie - no i też nie pomyślałbym, że moze zdać egzamin!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W sumie też nie miałem pojęcia o takiej metodzie, w sumie muszę to sprawdzić. Osobiście wolałbym mieć temperatury w okolicach 35-40°C, pod 50 to trochę dużo. Najtaniej, to zrobić porządek w obudowie + ewentualnie zasłonić boczne otwory obudowy, żeby ciągnęło bardziej przodem. Trzeba poeksperymentować, żeby nie zaszkodzić innym podzespołom (procesor, karta, mostek).

Wentylator wolnoobrotowy też pomoże, najlepiej jak największy jaki pasuje do obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Też myślę, że może chłodzenie wodne pod grafikę? Jeśli grzeje tak dysk nic dobrego. win-win dla grafiki, dysku i żywotności.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cieszę się, że pojawił sie taki wątek. Na pewno skorzystam z powyższych rad :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przy jednym dysku można sobie darować chłodzenie. Przy kilku dyskach, w dodatku umieszczonych jeden nad drugim jest wskazane puścić chociaż lekki nawiew na nie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Też mi się wydaje, że obędzie się bez wentylatora. Nie jest to jeszcze jakaś strasznie wysoka temperatura. W swoim laptopie co prawda nie dopuszczam do takich temperatur gdyż używam podkładki chłodzącej ale wydaje mi się, że przy zwykłym PeCecie taka temperatura jest ok. Nie wiem jak to było kiedyś z moim PC ale z tego co wiem to temperatury znacznie powyżej 40 sa niebezpieczne

Bardzo fajny pomysł z tą tekturą - chyba bym nie wpadł na takie rozwiązanie - no i też nie pomyślałbym, że moze zdać egzamin!

Takie temperatury są całkowicie bezpiecznie dla przeciętnego peceta. W przypadku podstawowych konfiguracji nie ma sensu wkładać do obudowy kilku wentylatorów bo zwiększycie tylko poziom hałasu. Warto też wybrać obudowę w której można zamontować wentylator 120 mm zamiast 80.

Np. taki jak tutaj: http://www.sferis.pl/p/372784-wentylator-fractal-design-dynamic-gp-12-black-120mm-fd-fan-dyn-gp12-bk.html

Chodzi on zdecydowanie ciszej, dodatkowo można go zamontować na gumowch kołkach żeby pochłaniały jak najwięcej drgań i efekt zostanie osiągnięty. Obudowa będzie miała dobrą cyrkulację powietrza, hałas nie będzie nam przeszkadzał a elementy pracować będą w optymalnej temperaturze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja nie mam żadnego chłodzenia na dysk i oby dwa są ciche i chłodne, więc nie wiem czy jest taka potrzeba.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z moim nigdy nie miałem żadnego problemu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wszystko wymaga chłodzenia jeżeli jest długo eksploatowane, jednakże sam dysk nie aż tak bardzo jak np. procesor czy w szczególności karta graficzna.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi