Skocz do zawartości
Forum komputerowe PC Centre
Pavilion

Windows 7 - pamieć ram

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem tutaj nowy i chciałem wszystkich pozdrowić.

Mam pewne pytanie, pewnie dla Was będzie banalne.

Chodzi mi o to ile Windows 7 x86 wykrywa pamięci RAM?

Pozdrawiam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Systemy 32-bitowe mają to do siebie, że potrafią zaadresować do 3,5 GB pamięci (nie liczę kompilacji PAE). Jeśli masz np 4 GB to będzie napisane, że jest 4 GB, ale całości nie użyjesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co to jest kompilacja PAE?? W systemach x64 nie ma ograniczenia co do pamięci ram? Myslalem ze tylko w XP x86 jest ograniczenie do 3.5 GB...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) Kolego ograniczenie jest stąd, że w systemach 32-bitowych nie jesteś w stanie zaadresować więcej niż 2^32 Bajtów pamięci. Co daje teoretycznie 4GB. Przy czym żaden system x86 z rodziny Windows (o ile mi wiadomo) nie wykorzystuje całych 4GB.

 

Systemy x64 mają ofc ograniczanie, ale jest ono dużo wyższe 2^64 Bajtów (17179869184 GB = 16777216 TB). Tyle teoria, a w praktyce systemy x64 nie mają zaimplementowanej obsługi tak ogromnej ilości pamięci (choćby z braku potrzeb). Windows 7 x64 od wersji Professional obsługują do 192 GB pamięci. Natomiast Home Premium 16GB.

 

PAE = Physical Address Extension

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie. Czyli nie ma sensu dokładać więcej RAMu jeśli posiadasz Windowsa x86...:D

Jeszcze raz wielkie dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zrobić upgrade systemu i mieć 4GB :P ale to jak oczywiście masz na to fundusze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...