Skocz do zawartości
Forum komputerowe PC Centre
ujmnhy

Procesory w super komputerach

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawi mnie jakiego rodzaju procesory są zastosowane w super komputerach. Wiem, że raczej trochę starsze bo trzeba by wymienić płytę główną razem z prockiem, co nie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bardzo ciekawe pytanie. Blue Gene/P korzysta z 294 912 rdzeni procesora IBM PowerPC 450, z których każdy jest taktowany zegarem o częstotliwości 850 MHz. Cztery rdzenie tworzą jeden procesor. Myślę, że całkiem mocny sprzęt, co nie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

no tak tam nie idą na jakość tylko na ilość. Ale jakiegos złomu nie moga brać, przeciez te komputery wykonują bardzo ważne obliczenia

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dla przykładu najszybszy obecnie super komputer - Jaguar korzysta z 6-rdzeniowych procesorów AMD Opteron.

Procesory używane w superkomputerach są z reguły ogólnodostępne. Natomiast złożenie takiej maszyny do kupy wymaga zastosowania niestandardowych technik - podział na węzły (node'y).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A w jaki sposób są one składane w te węzły? Rozumiem, że wykorzystują jakąś płytkę na której są te procki i jakimś specjalnym interfejsem je łączą, tak?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Według mnie są one łączone kablami sieciowymi, ewentualnie światłowodami o wysokiej przepustowości. Jednak potrzebują specjalnego oprogramowania, który synchronizuje pracę poszczególnych klastrów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi