Skocz do zawartości
Forum komputerowe PC Centre
Mamut

Tekst na srodku? Tutbo Pascal

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W szkole mam zadanie na 5. Zadanie polega na tym iż mam wczyta ile ma by gwiazdek(od 2 do 79) i wypisać je na środku ekranu. Jesli chodzi o wczytanie i wypisanie tych * o niema problemu ale schody zaczynają sie w miejscu gdzie muszą być na środku. Używałem komendy gotoxy ale wtedy kursor stając na środku po prostu zaczyna pisać gwiazdki od środka w prawo i nie są idealnie na środku. Chodzi o to żeby obojętnie jaka liczbę sie wczyta zawsze były idealnie na środku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Musisz pokombinować z umiejscowieniem zależnym od ilości. Czyli zwykłe warunki (IF ilość gwiazdek >= lewa strona przedziału AND ilość gwiazdek

Inny pomysł to zaobserwować (tak jak w warunkach) jaka musi być zmienna X, żeby tekst przy określonej liczbie znaków wypadł na środku. Prześledzić zmianę zmiennej X-owej i wyprowadzić coś na rodzaj wzoru, który będzie wyliczał poprawną zmienną X-ową względem środka (poprawiony_x=ilość znaków*współczynnik*środek?)...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

jeśli chodzi o warunki to za dużo by było... musiałbym zrobić 77 warunków;/

A to drugie trochę trudne ;]

Nie wiem zastanowię sie jeszcze. Ale wielkie dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi