Skocz do zawartości
Forum komputerowe PC Centre
Tommy

Zagadki logiczne

Rekomendowane odpowiedzi

400dni? Bambusy osiągają do 40m wysokości. Więc bambus urośnie tyle w ciągu 40dni/nocy. Ślimak 40metrów pokona w ciągu 400dni...si? :D
Hehe, fajnie że kombinujesz. Jednakże to ma być zagadka bardziej logiczna niż przyrodnicza ;) Na potrzeby pytania załóżmy, że bambus rośnie w nieskończoność ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

no cóż wydaje mi się że w 10 dni bo przecież jak bambus rośnie to ślimak automatycznie idzie razem z nim do góry więc tak jak by nic się nie działo.

obym się mylił

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nieźle kombinujesz, ale niestety do dobrej odpowiedzi jeszcze daleko ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

hmm mam jeszcze pewien pomysł, znaczy rozwinięcie poprzedniego, przedstawię zasadę ale nie chce mi się do końca obliczać.

1.dzień ślimak na 10 cm bambus 1m czyli ślimak na 10 % drogi

w nocy drzewo rośnie o 1 m na całej długości czyli bambus 2 m ślimak 20 cm (1m przyrostu x 10% + droga)

2 dzień ślimak 30 cm bambus 2 m ślimak na 15 % drogi

w nocy drzewo rośnie o 1 m na całej długości czyli bambus 3 m ślimak 45 cm (1m przyrostu x 15% + droga)

3 dzień ślimak 55cm bambus 3 m ślimak na 18 i 1/3 % drogi

i tak dalej i tak dalej, zdaje się że w końcu powinien dojść chociaż nie jestem pewny

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Coś koło tego... :P

A konkretniej, kluczem jest założenie nie podane w treści: bambus nie rośnie tylko od czubka ale swą całą długością. Teraz obliczamy na jakiej względnej wysokości jest ślimak: w nocy bambus przyrasta, lecz ślimak porusza się wraz z bambusem (bambus pod nim również rośnie). 1. dzień = 1/10, 2. dzień 1/20, 3. dzień 1/30, 4. dzień 1/40... Aby dowiedzieć się kiedy ślimak osiągnie szczyt wystarczy znaleźć takie n dla którego n-ta suma częściowa szeregu ancharmonicznego (czyli suma 1/i) osiągnie 10.

I odpowiedź: ślimak wejdzie na szczyt w 12367 dniu, a dokładniej tak około południa (ja tego nie liczyłem, ale podobno tak wychodzi :P )...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

no skoro ty podałeś prawidłową odpowiedź to zadajesz następną :P chociaż zdaje się że właśnie o to mi chodziło, tylko nie bardzo rozumiem te mądre wyrazy na końcu ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hehe, toś dowalił Tommy :D Niezłe, trzeba przyznąc, po pierwszych słowach z Twojego postu moja ręka wylądowała na czole :D

No...prosimy o następną.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie no, MANNIAK w sumie zgadł ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A ja tam nie widzę, żeby podał czas drogi :P No może że Maniak chce zadawać...ale myślę, że to lepsze dla Ciebie zadanie ;p

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Schlebiasz mi Havoc'ku :P

Zatem zagadka, która moim zdaniem nie należy do najłatwiejszych:

Wśród 12 identycznie wyglądających monet jest jedna, która różni się wagą. Jak można ją znaleźć, mając do dyspozycji 3 ważenia na wadze szalkowej oraz określić czy jest lżejsza, czy cięższa od pozostałych? :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jedna z najcięższych zagadek chyba. Znalazłem na necie rozwiązania ;P Ale nawet nie umieszcze tego bo nie rozumiem co ludzie tam powypisywali :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja sam niegdyś po kilku dniach analiz na to wpadłem :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Jedna z najcięższych zagadek chyba. Znalazłem na necie rozwiązania ;P Ale nawet nie umieszcze tego bo nie rozumiem co ludzie tam powypisywali :D
To daj teraz Ty coś nowego bez podawania poprzedniego rozwiązania, może z czasem jeszcze ktoś wymyśli...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie no daj spokój ;p nie mam siły, za głupi na zagadki jestem ;D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dawaj zagadkę bo jak nie to, hmmm... naślę na Ciebie jakiegoś groźnego admina :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sory że daje zagadkę poza kolejnością ale rozwiążcie to:

jak ułożyć z 8 zapałek 4 trójkąty i 2 kwadraty bez lamania ich? Nie mogą też się precinac. Jak ktoś zrobi to niech da screena

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

___

|\/|

|/\|

Takie ustrojstwo mniej więcej? ;) Tylko to żeby się nie przecinały to jakoś inaczej ^^

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tema trochę przycichł. Wrzucam zagadkę:

Kiedyś pewien wagabunda nie miał ani jednego papierosa. Zaczął więc zbierać niedapałki wiedząć, że z siedmiu takich "okurków" można skręcić jeden papieros normalnej długości. Nazbierał 49 niedopałków. Jeżeli co trzy kwadranse pali jednego papierosa, na jak długo starczy mu ów zapas?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Starczy mu na sześć godzin :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

spotyka się dwóch matematyków, dawnych znajomych którzy dawno się nie widzieli

pierwszy pyta się drugiego

-co u ciebie słychać?

-ożeniłem się i mam trzech synów

-tak? a w jakim wieku?

-iloczyn ich lat wynosi 36

-to dla mnie za mało informacji

-suma ich lat wynosi tyle ile jest okien w tej kamienicy (tu wskazał na kamienicę przad którą stali)

-dalej nie wiem ile mają lat

-to powiem ci jeszcze że najstarszy ma niebieskie oczy

-aha to już wiem

pytanie brzmi: ile lat mają synowie matematyka?

Proszę bardzo :) Ta powinna być trudniejsza:D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

IMO to wychodzi na to, że mają 2, 3 i 6 lat :) Ale, że kiepski ze mnie matematyk to głowy nie dam.

Ale skoro jeden z nich jest najstarszy to nie mogą mieć po tyle samo lat (logiczne). a 2 x 3 x 6 = 36 - czyli iloczyn ich wieku wynosi 36.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • Dodaj nową pozycję...