Skocz do zawartości
Forum komputerowe PC Centre
Dex

O dwóch takich co modowali obudowe

Rekomendowane odpowiedzi

Tydzień temu w głowie milansa powstała wizja stworzenia czegoś nowego – niecodziennej obudowy w której mógłby upakować swoje przecudowne chłodzenie wodne. Buda musiała spełniać 2 kryteria – musiała być duża i nie mogła wyglądać jak jego poprzednia :P ponieważ milans nie jest zamożnym osobnikiem, nie stać go było na porządną obudowę taką jak np. Chieftec Big Tower z serii DRAGON. Z naszej ostatniej wyprawy po nagrzewnice utkwił mu w głowie wygląd starej obudowy AT. Postanowiliśmy więc iść do hurtowni metali kolorowych zwanej potocznie złomem i zdobyć ową skrzynkę. Od naszej ostatniej wizyty na szrocie minęły około 2 miesiące. Nic wiec dziwnego że obudowa pokryta była od spodu rdzą. Po wstępnych oględzinach milans zdecydował się na zakup. Cena była bardzo atrakcyjna, a modowanie obudowy było świetną rozrywką na nadchodzące, nudne dni.

 

12ne.th.jpg 28lp.th.jpg

 

Z racji tego ze obudowa przystosowana była do standardu AT konieczne stało się przerobienie tylnej części obudowy, jak i płyty podtrzymującej mobo. Dodatkowo trzeba było przerobić otwór na zasilacz ponieważ konstruktorzy obudowy wycieli go pod złym kątem (różnica 90* jest zauważalna gołym okiem). Zaczęliśmy więc od zdemontowania wszystkich zbędnych elementów obudowy.

Rozpoczęliśmy od wycięcia otworów na gniazda płyty głównej. Większość pomiarów była robiona przy użyciu najprostszych przyrządów czyli na oko :D mieliśmy nielada problem z naszą szlifierką kątową. Postanowiła ona odmówić nam posłuszeństwa i uniemożliwiał nam wymianę tarczy na nową. Nic jednak nie było w stanie powstrzymać naszego dzieła zniszczenia. Od czego są w końcu nożyce do blachy? Metoda ta była bardziej kłopotliwa gdyż zastosowana blacha była dość gruba co skutecznie utrudniało wszelkie przeróbki. Blachy wykrzywiały się trochę w czasie ciecia, wszystko było jednak wypukiwane na bierząco dzięki czemu obudowa zachowała swoją ogólną geometrię. Kolejnym punktem naszych prac było stworzenie nowego otworu dla zasilacza. Zadanie z pozoru proste, jednak nie mając profesjonalnych urządzeń musieliśmy robić wszystko na oko. Najpierw odrysowaliśmy zasilacz na kartce papieru. Dzięki temu mogliśmy wyciąć odpowiedni otwór. Po usunięciu zadziorów okazało się że zasilacz testowy marki „POWER SUPLY” pasuje do obudowy. Odetchnęliśmy z ulgą i zabraliśmy się za kolejny punkt naszych prac.

 

35kd.th.jpg 47ny.th.jpg

 

Nasza nowa obudowa została obdarzona sprytnym wynalazkiem jakim jest wyjmowana część do której montuje się płytę główną i karty rozszerzeń. Nie obyło się jednak bez komplikacji. Aby móc korzystać z tego dobrodziejstwa musieliśmy przyciąć koszyki napędów. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych. 3 minuty cięcia i już wszystko zaczynało pasować :D

 

50cf.th.jpg

 

Kolejnym krokiem było przymocowanie płyty do której przykręca się mobo do elementu który zapewnia jej mobilność, czyli możliwość wyciągnięcia bez odkręcania kart rozszerzeń a tym bardziej samej płyty głównej. Po dobrym ustawieniu elementów względem siebie skleiliśmy je taśmą klejącą aby się nie przemieszczały. Do połączenia użyliśmy ceownika i wkrętów. Całość później została zalana klejem.

Klej po dokładnym zastygnięciu zostanie obcięty i wyrównany. Całość trzyma się naprawdę mocno.

 

66qa.th.jpg 71wh.th.jpg 88oe.th.jpg

 

Jako, że obudowała leżała na złomowisku kolejnym krokiem było oczyszczenie spodu obudowy ze rdzy. Dzięki użyciu zaawansowanych technologii udało nam się po kilku minutach przygotować spód obudowy do malowania. Co byśmy zrobili beż drucianej szczotki… :D

 

92lf.th.jpg

 

Najprawdopodobniej jeszcze dziś (jeżeli milansowi uda się zdobyć działającą gumówkę) nastąpi wycięcie otworów na nagrzewnicę oraz wyrównanie wszystkich ciętych wcześniej krawędzi. Dziś również najprawdopodobniej zostanie pomalowany szkielet obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
100et.th.jpg 114pw.th.jpg 127vm.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomiary na oko to CZAD :). Czekamy na dalsze efekty :). Może kiedyś wpadnę zobaczyć w realu :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a zgadnijcie na co miezyliśmy szopkę do szkolnych jasełek ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiedziałem ojcu ze ma mi załatwić gumówke i kamień na wiertarkę. w międzyczasie musze zrobić wieśmoda zasilacza bo ten turkot juz mnie denerwuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DeX - Na rękę, nogę, czy może mierzyliście po dwóch głębszych? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niezgadłeś, pierwsza szopka na rure od odkurzacza a druga na brame od garażu :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no. CHłopaki, zarąbiście wam to wychodzi :D Faktycznie szczotka druciana przydaje się jak gumka zawsze i wszędzie :D Miłej dalszej zabawy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdziwy hołm-mejd ;D . Przypomina stare prace Ala :lol: . Kto jeszcze pamięta jego radiator z puszek po piwie ;D .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mały update. dzis przez prawie cały dzien nie miałem gumówki. dopiero pod wieczór dostałem upragnioną szlifierkę :D ucieszyłem sie bo nie byle szit ale Black&Decker. od razu zabrałem się za roboty. wyrównałem krawędzie, dorobiłem otwór na nagrzewnice w górnej czesci budy i wprowadziłem kosmetyczne zmiany do systemu wyjmowania mobo. jutro bedzie przystosowywanie nagrzewnicy, dopasowywanie i malowanie calego szkieletu. nadal nie mam pomysłu na przód i boki :/. w najgorszym przypadku koło stolika bedzie stał sam stelaż od obudowy :P

 

fot nie mam bo nie miałem czym zrobić. jutro z rana załatwie aparat to zaprezentuję efekt moich dzisiejszych bojów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

porobiłem foty :D

 

jak tylko dostałem wczoraj gumówkę wyciąłem otwór na nagrzewnice. postanowiłem cofnąc ją trochę do tyłu alby z przodu było miejsce na węże i kolanka. przy okazji zostawiłem sobie małą pułeczkę na wierzchu obudowy gdzie czesto stoją jakies kubki :D

0000063a1al.th.jpg

 

tył wczoraj poszlifowałem trochę tył obudowy. trudniej już się skaleczyć.

0000065a8gp.th.jpg

wygląda to dość obskurnie jednak to ciemne na krawedziach to pozostałosci po markerze. sprawia to wrazenie nierówności jednak po pomalowaniu bedzie się dobrze prezentować. (taką mam nadzieję)

 

w srodku prezentuje się to tak:

0000061a6or.th.jpg

niestety nie wszystki pasuje tak jak powinno. powastał poblem bo nie chce wejsc zasilacz. na szczescie mozna uciąc wystającą część podpórki pod mobo.

0000061b3al.th.jpg

częsc posprayowana na zielono zostanie usunięta. dzieki temu zrobi się miejsce na zasilacz. cała konstrukcja przechyla się w prawo i opada na dół. znalazłem tego przyczyne. "koszyk" nie zaczepia się w kednym punkcie. nie przewidziałem tego podczas klejenia i miejsce te zalane jest klejem. po oczysczeniu bedzie pasowac jak ulał :D

 

0000066b9et.th.jpg

z przodu obudowy jest siatka do której mzona przykrecic wentylatory. problem w tym ze skutecznie bedzie ona zmniejszac przepływ, a może dojsc równiez do sytuacji ze powietrze bedzie świszczeć. tak być nie może. wytnę otwory na 2 wetyle 8 cm. postaram się jednak to zrobić tak, aby w przyszłosci mozna było je powiększyć i wstawić wentylko 92 mm

 

najwiekszy problem mam z frontem. moge zaszpachlowac otwory w zasłonie. całosc najprawdopodobniej pomaluje na czarno. dzieki temu otwory w dolnej częsci nie bedą kłuć tak w oczy? zobaczcie sami jak to wyglada:

0000067a8em.th.jpg0000067b1rx.th.jpg

myslałem również o zrobieniu na zasuwce jakiegos wzorka (może podświetlanego ?) po szpachlowaniu zasuwka przybierze na wadze więc zastosuje w górnej częsci jakiś magnes. czekam na wasze sugestie i pomysły

 

edit

linki poprawione

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paintjob :)

 

Jedyna rzecz, która mi się nie podoba to tył. Czemu nie wycieliście otworów dokładniej tak, żeby można było zainstalować tą płytkę blaszaną z otworami dla wyjść płyty głownej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo nam sie non stop plany zmieniały :D dzis jeszcze bede to upiekszał. i poprawie otwór zasilacza :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sory za 2 posty ale chciałem odświeżyć temat :D

 

na samym proczatku starałem się odpowiednio ustawić koszyk. po kilku cięciach udało mi się tego dokonać :D niestety w czasie prac trochę ucierpiała moja mobo :P

 

0000080a7fh.th.jpg

 

kolejnym krokiem było odcięcie części tacki na mobo. zacząłem od narysowania sobie lini :P

 

0000079a9nl.th.jpg

 

potem trza było unieruchomić mobo. znalazłem zaciski wiec dość mocno przykręciłem. troche się pcb wyginało ale nic nie szkodzi :D

 

0000081a4co.th.jpg0000082a5qb.th.jpg

 

następnie wziąłem się za wyrównywanie tyłu. stare otwory się haczyły wiec zrobiłem większe i równiejsze :D

 

0000083a9hu.th.jpg0000085a0ji.th.jpg

 

sory za jakosc fot ale jak pewno zauwazyliscie w garazu jest dosc ciemno i trudno zrobić nieruszone zdjęcie.

 

teraz zabieram się za otwór na zasilacz. musze to wykończyć bo buda ma być pr0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie Wam to idzie, czekamy na dalsze opisy i zdjęcia(oby bardziej wyraźne :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo mnie nie było a milansowi się ręce trzęsły bo zimno w garażu i dlatego są niewyraźne :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najpierw było mierzenie a potem pionowe cięcia

 

0000087a6do.th.jpg

 

następnie ciąłem prostopadle do wczesniejszych lini dzieki czemu udało mi się szybko i prosto wyciac otwór :D

 

0000093a9ov.th.jpg

 

po oszlifowaniu krawędzi mogłem przymierzyć do mojego zasilacza.

 

0000095a4za.th.jpg

czyż nie wygląda pięknie ?

 

jutro powierce otwory i przymocuję płytkę do reszty obudowy. jak sie wyrobie to juz jutro bedzie spoczywał w obudowie mój komp :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bo mnie nie było a milansowi się ręce trzęsły bo zimno w garażu i dlatego są niewyraźne :P

milans drżąca ręka :D

czekam na końcowy efekt ;) B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No coś cisza teraz. Czekamy z niecierpliwością na następną porcję ciekawych informacji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, jak idzie z tą budą? Kiedy lakierowanie? No i kiedy oblewamy? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo teraz jest duzo projektowania... musze zaprojektować frontpanel, boki, górę, dodatki, nóżki i inne detale.

 

narazie przymocowałem ostatecznie zasilacz i wyprostowałem płytę główną. wygląda to teraz tak:

 

1002037a2gv.th.jpg

 

najlepiej wygląda wg mnie samo mocowanie zasilacza :P

 

zasilaczmocowanie8pc.th.jpg

 

narazie duzo myśle jakie zrobić boki i jak dokąłdnie rozmieścić chłodzenie. muszę też zadbać o dobrą wentylację obudowy... kolejne foty juz niedługo (moze jakis projekcik w paincie ? :P )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu zasilacz tak niesko? Nie lepiej było go na samą górę wrzucić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czemu zasilacz tak niesko? Nie lepiej było go na samą górę wrzucić?

Właśnie też nie mogę tego zrozumieć, chyba że masz krótkie kable...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...