Skocz do zawartości
Forum komputerowe PC Centre

Qdi

Użytkownicy
 • Zawartość

  1 017
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Wpisy na blogu dodane przez Qdi

 1. Qdi
  Jeżeli zapomniałeś hasła do systemu i nie potrafisz wejść na swoje konto, możesz spróbować zresetować je, dzięki czemu będzie można uniknąć instalowania systemu na nowo.
  Jest to w gruncie bardzo prosta sprawa: wystarczy wejść na konto administratora (lub na konto z uprawnieniami administratora).
  Piszę o tym, bo często podczas instalacji użytkownicy nie zaopatrują konta Administrator w hasło. Oczywiście jeżeli konto posiada je i nie znamy go - to cały plan spalił na panewce. Natomiast jeżeli konto to nie posiada hasła wystarczy na nie wejść. Tu zaczynają się schody - jeżeli logujemy się poprzez ekran powitalny (domyślnie) nic nie wskóramy - trzeba uruchomić system w trybie awaryjnym. W przypadku klasycznego logowania należy wpisać w polu nazwa: Administrator i się zalogować . Tak samo należy zrobić w trybie awaryjnym - tu jest tylko mozliwość logowania w w "stylu klasycznym"
  Będąc zalogowanym należy wejść: START -> URUCHOM. tu wpisać: control userpasswords2 Pojawi się konto użytkowników - nieco inne niż te standardowe - wystarczy kliknąć "resetuj hasło" To tyle mam nadzieję,że komuś pomogę, choć oczywiście ta metoda w gruncie rzeczy jest mało skuteczna :/
 2. Qdi
  Niedawno miałem okazję konfigurować router dla połączenia, której dostawcą jest Netia. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że do tego potrzebny jest nieco inny sprzęt. O tym dowiedziałem się nieco później.
  Zabrałem się do tego jak zwykle. Porozkręcałem komputery, powkładałem karty. Podłączyłem router. Jest sygnał! Zacząłem konfigurować sam router i ku mojemu zdziwieniu zmiany zatwierdzały się dość wolno - bo dopiero tak po 2 min. od zmienienia ustawień. Myślałem sobie.. może taki model. Dodam jeszcze, że do tej samej lini są podłączone telefony. Sygnał był rozdzielony trójnikiem, z czego jeden właśnie był podłączony do routera. Po ustawieniu poszedłem do domu.
  Następnego dnia przychodzę do pracy i korzystając z Internetu tracił się sygnał. Nie widziałem początkowo, co jest przyczyną. Na domiar złego tracił się sygnał w telefonie. Po 20 s. urywało się połączenie. W firmie zapanował chaos komunikacyjny Zrobiłem krótki teścik - odłączyłem router i telefony zaczęły normalnie funkcjonować. Już wiedziałem, że coś nie tak z tym sprzętem. Zadzwoniłem na infolinię Netii. Okazało się, że aby wszystko działało prawidłowo - router musi być ustawiony na Annex ie B -był ustawiony na A. Linie telefoniczne jak się domyślam działają na Annexie A - choć nie jestem pewien, czy tak można powiedzieć bo na telekomunikacji się nie znam. W momencie podłączenia routera, który też pracował na tym Annexie i jednoczesnym nawiązaniu połączenia telefonicznego - tracił się sygnał routera, po czym sygnał się wzmacniał jednocześnie urywając połączenie telefoniczne.
  Na domiar złego, router ktory kupilem nie obsługiwał tego Annexu, choć o dziwo, na pudełku pisało, że on jest. Poszedłem do sklepu, w którym go zakupiłem. Na szczęście sprzedawca zgodził się na wymianę. Teraz czekam aż zostanie sprowadzony. Jest to router Edimaxa specjalny do usługi Net24 Netii z upragnionym Annexem B. Mam nadzieje ze niebawem przyślą i podłącze go bez większych problemów, o czym z pewnością napiszę.
 3. Qdi
  Wczoraj ukazało się nowe dziecko Apple: przeglądarka internetowa - Safari dla XP i Vista, o czy można przeczytać na łamach serwisu PC Centre. Przeglądarka ta oczywiście była w poprzednich wersjach już wcześniej, ale nie była przeznaczona dla platform Microsoftu.
  Producent zapowiedział, że jest najszybszą i najinteligentniejszą przeglądarką....
  Gdy uruchomiłem przeglądarkę, zmęczony oglądaniem Firefoxa, IE czy Opery, spodobał mi się wygląd. Chociaż obiektywnie rzecz biorąc nie porywa swoim wyglądem to jednak miło popatrzeć na coś innego.
  Niestety na tym się skończyło - przy jakiejkolwiek operacji zadnie kończyło się komunikatem: Wystąpił problem z programem. Aplikacja będzie zamknięta itp itd.
  Chciałem sprawdzić, czy faktycznie strony ładują się szybciej, niestety z powodu częstego wieszania się programu nie byłem w stanie. Dodatkowo przeglądarka w inny sposób generuje kod HTML, tak że nie czyta czcionek, a inne są jakby pogrubione - choć przyznam strony wyglądają ciekawie. W przypadku rozwoju tej przeglądarki webmasterzy będą mieli nie lada problem z ujednoliceniem kodu. To tyle moich przemyśleń.
  Na szczęście to wersja beta i mam nadzieję, że programiści szybko się uporają z problemami które - jak się wydaje - są liczne.
 4. Qdi
  Jest to metoda pozwalająca odinstalowanie łatki Windowsa XP. Jest przydatna w przypadku, gdy po zainstalowaniu system nie działa (co się zdarza rzadko ) lub działa źle.
   
  Aby przywrócić poprzednią wersję należy uruchomić konsolę odzyskiwania korzystając z płyty instalacyjnej. Następnie w konsoli należy wpisać

  aby wyświetlić foldery uaktualnień. Te są w katalogu Windows. Najprawdopodobniej będzie wiele katalogów z poprzednimi wersjami uaktualnień, dlatego należy zwrócić uwagę na datę ostatniej instalacji. Następnie za pomocą polecenia

  należy wejść do katalogu i wpisać polecenie

  Wszystkie poprawki zostaną usunięte, a na ich miejsce będą skopiowane ich starsze odpowiedniki.
  Jeżeli została odinstalowana odpowiednia poprawka nie powinno być problemu z uruchumieniem łindołsa
   
  P.S. Tak przy okazji - polecenie DIR $* nie działa w łindołsie ponieważ domyślnie pliki instalacyjne są ukryte. Zawsze jednakak można to zmienić
 5. Qdi
  Miałem niedawno problem: jak obsłużyć zdalnie trzy komputery (podpięte do jednego routera) bez instalowania dodatkowego oprogramowania. Myślałem, że to niemożliwe. Problem bowiem polega na tym, że nie da się zrobić przekierowania na wewnętrzny numer IP używając tych samych portów. Rozwiązaniem tego problemu jest zmiana portu: na każdy komputer przyporządkować inny numer. Jak zwykle z pomocą przychodzi nam rejestr. Informacje o numerze portu znajdują się w:

  Następnie w wartości DWORD - PortNumber należy wpisać nową wartość. Domyślnie jest 3389.
   
  To znacznie ułatwia dogadanie się z administratorem dużych sieci, gdzie z pewnością ktoś z użytkowników poprosił o przekierowanie na swój numer IP z wykorzystaniem domyślnego portu.
   
  Można zrobić również, aby Zdalny pulpit działał na kilku portach:
  Należy eksportować całą gałąź:

  Następnie wyedytować wyeksportowany plik zmieniając nazwę RDC-Tcp na np. RDC-Tcp1
   
  W nowej gałęzi wystarczy zmienić port. Następnie należy uruchomić komputer. Zdalny pulpit od tej pory będzie mógł działać na dwóch portach.
 6. Qdi
  Z pewnością nie raz spotkaliście się z tym komunikatem. Pojawia się wtedy, gdy np. nie ma zainstalowanego programu antywirusowego. Program antywirusowy to czasami problem - np. wtedy gdy komputer jest stary. Mój taki jest. To powoduje spowalnianie systemu. Jako że ja korzystam z tych samych witryn (zazwyczaj informacyjnych) nie potrzebuje programu, bo od kiedy mam internet nigdy mój komputer nie został zainfekowany <dumny>. Nie mniej jednak dymek mnie strasznie irytuje.
  Całkiem przypadkiem kopiąc w rejstrze napotkałem wartość odpowiadającą za to całe "zamieszanie".
  Podaje go, bo myśle, że komuś może się przydać ta informacja, chociażby dla pogłebienia wiedzy o rejestrze
  Aby wyłączyć "bezpieczne centrum” należy w rejestrze wejść do: HKEY_LOCAL_MACHINE -> SOFTWARE -> Microsoft -> Security Center a następnie zmieniamy w "FirewallDisableNotify" na wartość 1.
   
  Sposobów na uporanie się z tym problemem jest oczywiście wiele. Ten jest trochę niekonwencjonalny.
 7. Qdi
  Outlook... jak prawie każdy z nas wie - program do zarządzania pocztą. I jakby nie mówić o tym programie, krytykując przy tym giganta z Redmont, jest to chyba najbardziej popularny program, przyjazny użytkownikowi ( podobnie jak Windows :), mający wiele ciekawych funkcji. Pisząc ten temat, nie chce poruszać tematu samego programu na co mógłby wskazywać temat, ale chce się zająć konfiguracją. Od razu zaznaczam jednak, że pytania tutaj postawione nie mają (mam nadzieję póki co) odpowiedzi.
   
  Zawsze wydawało mi się, że konfiguracja konta pocztowego jest prosta – i była – do czasu. Wszak przy zakładaniu konta w komercyjnych serwisach typu Onet, O2 znajduje się szczegółowa instrukcja konfiguracji różnych skrzynek. Cała historia zaczęła się, gdy znajoma poprosiła mnie o skonfigurowanie jej skrzynki pocztowej założonej w onecie. Czy był to Outlook Expres, czy 2003, nie ma znaczenia – robiłem to setki razy zarówno na pierwszym jak i na drugim. A że sam miałem jedną (z wielu) skrzynkę w onecie ogarnęła mnie duma że mogę pomóc koleżance w problemie .
   
  Zabrałem się do tego jak zwykle wpisując w odpowiednie pola dane. Nagle wyskakuje komunikat:

  Zadanie pop3.poczta.onet.pl zgłosiło błąd (0x800CCC0D) nie można odnaleźć serwera e-mail. Sprawdź informacje o kontach w właściwościach konta.
  Skrzynka odbierała, ale nie wysyłała.
   
  Hmm. Pomyślałem – machnąłem się gdzieś. Zobaczyłem jeszcze raz ustawienia – wszystko OK. Komunikat ten sam. Zacząłem więc różnych kombinacji, niestety bez rezultatu. Z tego wszystkiego wróciłem z „podkulonym ogonem” do domu. Dla pewności zobaczyłem moje ustawienia myśląc sobie, że może mnie zaćmiło, ale wszystko robiłem dobrze. Zbieg okoliczności sprawił, że dwa dni poźniej formatowałem mój twardziel. Po zainstalowaniu Outlooka i konfiguracji: ZONK – ten sam komunikat co dwa dni wcześniej. Owszem, ktoś powie coś ci się namieszało i źle ustawiasz skrzynkę, ale na szczęście zrobiłem sobie zrzuty ekranowe moich ustawień. Zrobiłem dokładnie tak samo jak na obrazkach -skrzynka dalej nie wysyłała. Pomyślałem, że może Onet zmienił jakieś ustawiania, więc zobaczyłem instrukcje konfiguracji wg onetu. Ale to również nie dało rezultatu. Jedyną deską ratunku było spamowanie Onetu i pytanie na forach. Niestety onet nie raczył odpowiedzieć, a na forach raczej nikt nic nie wiedział….
  Tak więc podsumowując, piszę to, bo mam nadzieję że mi ktoś wyjaśni o co w tym wszystkim chodzi. Dodam jeszcze, że drążąc ten temat na forach, spotkałem się z grupą ludzi o podobnych problemach. Zazwyczaj problemy były rozwiązywane w jeden sposób - nowa skrzynka. Ta skrzynka jest moją pierwszą i jestem z nią sentymetalnie związany - nie che jej stracić . Zresztą nie lubię pozostawiać pytań bez odpowiedzi. A to jest problem, który dręczy mnie chyba już ze trzy miesiące….
   
   
 8. Qdi
  Mając tak mało wydajny komputer, jak mój (tj. Duron 1.2, 256 SDRSM) można się czasami nieźle <zdenerwować>, . przy moim dziadku jest to notoryczne. Mając 256 pamięci, przy uruchomieniu kilku aplikacji, komp się ślimaczy, a pagefile.sys przybiera na rozmiarach. Można jednak nieco przyspieszyć działanie kompa. Musimy mieć podpięty drugi dysk, wtedy możemy zmienić lokalizację SWAP:
  Wchodzimy do system w Panelu Sterowania - > Zaawansowane - > w sekcji Wydajność - ustawienia.
  Następnie Zaawansowane - > w sekcji pamięć wirtualana - zmień.
  W tym oknie zmieniamy ustawienia na inny dysk, ustawiając niestandardowy rozmiar pliku stronicowania.
   
  U mnie działa. Teraz prawie jak C2D , 15000 RPM , prawie jak GTX 8800
 9. Qdi
  Aby móc przyspieszać nieco nasz komputer, oprócz tradycyjnych form przyspieszania dysku, takich jak defragmentacja czy ogólne „odśmiecanie”, można również zwiększyć bufor. Część pamięci RAM, jest dużo szybsza od twardziela, dlatego dane pobierane z RAMu dają lepsze efekty w uruchamianych aplikacjach czy np. obróbce dużych plików graficznych chociażby w Photoshopie . Aby móc zwiększyć bufor dysku edytujemy plik system.ini, który znajduje się w katalogu Windows, plik powinien wyglądać mniej więcej tak:

  ; for 16-bit app support [drivers] wave=mmdrv.dll timer=timer.drv [mci] [driver32] [386enh] woafont=app852.FON EGA80WOA.FON=EGA80852.FON EGA40WOA.FON=EGA40852.FON CGA80WOA.FON=CGA80852.FON CGA40WOA.FON=CGA40852.FON
   
  Następnie pod linijką <i>woafont=app852.FON</i> dopisujemy <i>Irq14=4096</i>
  Ten fragment powinien wyglądać tak:
   

  [driver32] [386enh] woafont=app852.FON Irq14=4096
   
  Gdy dysk podłączony do drugiego kontrolera zamiast Irq14 wpisujemy Irq15. Gdy posiadamy dysk SATA wpisujemy Irq18. Wszystkie informacje można znaleźć w menadżerze zadań.
   
  I to w sumie wszystko. Wystarczy zrestartować komputer. Dodam, że bufor nic nie daje w przypadku kopiowania dużych ilości danych.
   
 10. Qdi
  Ostatnio krążąc bezcelowo po stronach internetowych, napotkałem ciekawe informacje pozwalające nieco modyfikować plik boot.ini. Część z nich przetestowałm. Niektórych jednak nie mogłem sprawdzić, ze względu na ograniczenia sprzętowe. Jest np. opcja określania liczby procesorów w komputerze wieloprocesorowym: i tak przedstawiam moje wyniki - te, które "działają" na moim dziadku :
  /BASEVIDEO - wymusza użycie systemowego, podstawowego sterownika do karty graficznej. Może być pomocne w w razie problemów z instalowaniem, bądz aktualizowaniem sterowników do karty.
  /BOOTLOG - zapisuje informacje dotyczące rozruchu systemu do katalogu Windows. Nazwa pliku ; NTBTLOG.TXT.
  /FASTDETECT - powoduje pominięcie wykrywania portów równoległych i szeregowych - przyspiesza uruchomienie systemu. U mnie było to ustawienie domyślne
  /PCILOCK - wyłączenie opcji automatycznego przydzielania przerwań przez system
  /SAFEBOOT - włącza opcję bezpiecznego startu systemu
  /SOS - przy starcie, zamiast pojawienia się okna uruchamiania, wyświetlają się informacje o wykonywanych operacjach i ładowanych sterownikach ( te same informacje co w pliku NTBTLOG.TXT
  /YEAR=xxxx - określa rok dla systemu np. YEAR=2001
   
  Pozostałe których nie sprawdzałem:
  /ONECPU - powoduje użycie procesora w komputerze wieloprocesorowym
  /NUMPROC=xx - uruchomienie określonej liczy procesorów w komputerze wieloprocesorówym
   
  Tak może wyglądać przykładowy plik:
   
  [boot loader]
  timeout=30
  default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
  [operating systems]
  multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /SOS /BOOTLOG /PCILOCK
   
  Plik znajduje się na dysku C w głównym katalogu
   
   
   
   
 11. Qdi
  Ostatnio pisałem o przekierowaniach dla zdalnego puliptu. Przy tej okazji chciałbym wspomnieć jeszcze o tworzeniu serwera dzięki czemu będziemy mogli uruchamiać stronę z naszego komputera, czy udostępniać pliki dla znajomych. Poniżej kilka ważnych portów:
   
  Bezpieczny serwer WWW 443
  Internet Mail Access Protocol v.3 IMAP3 220
  Internet Mail Access Protocol v.4 IMAP4 143
  Post Office Protocol POP3 110
  Zdalny Pulpit (Remote Desktop) 3389
  Serwer plików FTP 21
  Serwer poczty SMTP 25
  Serwer WWW 80
  Serwer Telnet 23
  Serwer SSH 22
   
  Aby móc skonfigurować router wystarczy w miejsce private port i public port wpisać odpowiedni numer portu w zależności co chcemy zrobić np. dla FTP to 21
   
  Potrzebny nam do tego jescze odpowiedni program. Tutaj wybór jest duży. Wystarczy poszukać w google . Ja szukając znalazłem , całkiem przypadkowo IQ Web FTP Server GUI. Moim zdaniem bardzo dobry. Można zarówno "postawić" serwer ftp oraz uruchomić stronę internetową. Niestety jest to tylko wersja trial. Inne programy do "stawiania" serwerów na potzreby strony to Xampp - jest dobry i darmowy. Oczywiście jest wiele innych programów, ale poszukiwania pozostawiam Wam.
 12. Qdi
  Zdalny Pulpit - Przekierowanie
   
  Bardzo duża część społeczestwa internatów korzysta z osiedlowych sieci. Dla mniej zaawansowanych użytkowników jest to problem. Sam bowiem chciałem połączyć się z innym komputerem, jednak mając wewntrzne IP nie jest to takie proste. Aby móc połączyć się z innym komputerem musimy wykupić zewnętrzne IP u naszego dastawcy. Nie wszystkie firmy jednak posiadają taką możliwość. Ale możemy poprosić administratora o przekierowanie. Zdarza się, że posiadamy zewnętrzne IP oraz router rozdzielające łącze do kilku komputerów w naszych mieszkaniach. Wbrew pozorom nie jest to trudne. Aby poprawnie skonfigurować router w zakładce Virtual serwer ( nazwa opcjonalna w zależności od modelu routera) wpisujemy:
  Public port - 3389 - nr. portu dla zdlany pulpit - MS Windows XP
  Private port - 3389
  Private IP - wpisujemy nasze wewnętrzne IP
   
  Możemy również skorzystać z innych programów, dzięki któremu będzimy mogli się połączyć z innym komputerem np. RealVNC Dla tego programu domyślny port to 5900. Wpisujemy go w miejsce 3389 w naszym routerze.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...