Skocz do zawartości
Forum komputerowe PC Centre
sorek

Emulacja PlayStation 2 (PS2) - krok po kroku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Długo korciło mnie na napisanie tego jakże prosttego, jednak bardzo pomocnego poradnika emulacji konsoli PlayStation 2 firmy Sony. W razie jakichkolwiek wątpliwości/niedopowiedzeń postaram się jak najszybciej uzupełnić poradnik lub stworzyć proste FAQ. Więc proszę pytać ;)

 

 

Zacznijmy od samego początku, czyli dowiedzieć się czy warto i czy można zemulować konsole na naszym komputerze.

 

UWAGA: OSTATNIA AKTUALIZACJA 14:35 - 02.03.2009r.

 

 

Gry

Emulacja gier jest zróżnicowana. Są gry działające całkowicie, nie działające, działające tylko w odpowiedniej wersji (NTSC(US/JP)/PAL) a nawet w zależności od posiadanego biosu konsoli. Przed zabraniem się za emulacje warto sprawdzić listę gier działających na stronie:

 

http://www.pcsx2.net/compat.php?c=key

 

Gdzie wyszukujemy interesującą nas grę.

 

UWAGA!: Lista ta, obecnie jest bardzo nieaktualna. Uwzględnia ona tylko działanie na konkretnym emulatorze, nie na konkretnych pluginach obrazu (o który powiem później). Wiele z gier, w wersji InGame (czyli wersji działających trochę lub z bugami) działa obecnie w 100%. Nie wylkluczone, że niektóre gry ktore działały na starszych wersjach będą działały na obecnych - jednak ta sytuacja zdarza się rzadziej. Warto jednak przed zainstalowaniem gry, poszukać jej filmów na YT lub poczytać na forum PCSX2 oraz innych poświęconych emulacji.

 

 

Komputer

Ważną sprawą (o ile nie najważniejszą) są możliwości naszego komputera. Nie jestem w stanie jednoznacznie stwierdzić jaki sprzęt nam jest potrzebny. Zależy to też oczywiście od gry - bo nie wszystkie gry emulowane są jednakowo. Tak np. dla Shadow Of The Colossus dla najprostszego odtwarzania gry w natywnej rozdzielczości wystarczy ~2,5ghz procesor (lub ~2,8 dla AMD). Procesor musi być oczywiście dwurdzeniowy. Nie mam informacji na temat emulacji gier na procesorach więcej niż 2 rdzeniowych, jednak program rozwija się w tym kierunku i prawdopodobnie procesory cztero-rdzeniowe w pewnym stopniu są obsługiwane.

 

Natomiast dla Tekkena 5, wymagany już jest procesor dwurdzeniowy o taktowaniu co najmniej 3,6ghz (lub ~4ghz dla AMD). Jednak emulacja tej gry wciąż jest dopracowywana i w przyszłości może wystarczyć nawet prawdopodobnie 3ghz.

 

Uśredniając, najważniejszym elementem komputera dla emulacji jest właśnie procesor, to on wykonuje najwięcej operacji. Jednak nie tylko. Pamięć również jest bardzo ważna, szczególnie przy zajmowaniu przez program wirtualnej pamięci. 2gb jednak całkowicie powinny wystarczyć.

 

Aktualizacja: Sytuacja się odwróciła. Wymagania SOTC pozostały na tym samym poziomie, natomiast do Tekkena 5 wystarczy już nawet 2ghz procesor dwurdzeniowy.

 

Karta graficzna

Tutaj jest raczej wolna amerykanka. Dobrze, jeśli karta posiada wsparcie DX10 - wtedy plugin GSDx od wersji 0.8.1 (a może i wcześniejsze) wykorzystuje te biblioteki. Podejrzewam, że karty graficzne od poziomu 7300GT/8500GT/9400GT i ATI Radeon od serii (strzelam) 2600 spokojnie poradzą sobie z wyświetlaniem grafiki - im lepsza karta tym również można pobawić się w ustawienia i włączyć wyższe rozdzielczości.

 

System operacyjny

Niespodzianka, emulator działa na linuxie, jednak brak mi jakichkolwiek informacji na temat jego kompilacji i konfiguracji.

 

Jeśli chodzi o Windowsy - to jeśli posiadamy karte z DX10 pomocna będzie vista, szczególnie w wersji 64-bit gdzie zyskujemy dodatkowe klatki na sekundę. Jednak zwykły XP też wystarczy.

 

Oto przykładowa wystarczająca konfiguracja do grania w większość gier na natywnej rozdzielczości:

-Intel Pentium Dual Core E2XX0 @2,5GHz lub AMD Athlon X2 ~2,6-2,8GHz - uwaga, cash w procesorach przy emulacji ma bardzo duże znaczenie, również obsługiwane instrukcje przez procesor (o czym później),

- Min. 2 GB pamięci RAM o taktowaniu - najlepiej jak najwyższym,

- GeForce 7300GT/8500GT/9400 najlepiej 256 - choć im więcej tym lepiej (jeśli chodzi o szybkie pamięci).

 

UWAGA!: Bez posiadania pada do komputera, nie zabierajmy się za emulacje. Gra jest niemożliwa, są wprawdzie pluginy emulujące gałki za pomocą ruchów myszy, jednak jest to potwornie nie wygodne. Dlatego przed tym warto zaopatrzyć się w to urządzenie.

 

 

Gdy już jesteśmy pewni, że nasz komputer obsłuży interesujące nas gry, zabieramy się za pobranie emulatora, najnowszych pluginów, biosu konsoli oraz zakupienie/pożyczenie oczywiście oryginalnych gier :)

 

BIOS

Najtrudniejszą rzeczą (poza zdobyciem gier) jest znalezienie biosu. Niestety, licencja biosu zabrania udostępniania go publicznie w internecie. Jednak istnieje sposób na jego legalne pozyskanie. Wymagane jest jednak posiadanie przez znajomych/dziadka/wujka odblokowanej konsoli PlayStation 2. By móc specjalnym programem i na czystego pendriva o pojemności co najmniej 32mb, zgrać bios.

 

http://www.pcsx2.net/downloads.php?p=tool - program do pobrania tutaj w wersji ISO (odrazu na płytkę) lub w plikach).

 

Odblokowana wersja konsoli jest potrzebna by program mógł odpalić. Jeśli nie posiadamy jednak odblokowanej konsoli pozostaje nam drugi sposób.

 

Drugim sposobem jest pozyskanie biosu w sposób pół-legalny. Tzn. pobranie go np. z sieci torrent lub z takich serwisów jak peb.pl - wystarczy poszukać.

 

Na prośbę i zgodę moderatorów mogę udostępnić mój włąsnoręzcnie pobrany bios z mojej konsoli zanim jeszcze ją sprzedałem ;)

 

Bios wrzucamy do katalogu "bios" w folderze z PCSX2.

 

 

Jakie gry?

Najcięższy etap za sobą najcięższy etap, przejdźmy do łatwiejszego. Gry - gdy mamy gry w postaci CD/DVD, najlepiej zgrać ich obraz programem takim jak np. DVD Decrypter do postaci ISO. Można je wprawdzie odpalać prosto z płyty, jednak zdarzają się przycięcia emualtora oraz plugin wtyczki nie zawsze działa. Dlatego osobiście polecam zgrywanie gier do obrazu ISO.

 

 

Emulator

Najłatwiej go pobrać z oficjalnej strony PCSX2 w dziale Download (http://www.pcsx2.net/downloads.php). Warto też poszukać w poddziale public beta. Dlaczego? Często nowsze wersje beta odpalają nowsze gry bez większych problemów. Na dzień dzisiejszy polecam wersje PCSX2 Playground która bazuje na jednej z wersji beta emulatora.

 

Jednakże, gdy to nie wystarcza, warto poszukać na na forum PCSX2 lub serwisach takich jak np. 4shared innych wersji SVN. Jak również odwiedzać fora by wiedzieć od jakich wersji zostały rozwiązane problemy i bugi w grach.

 

AKTUALIZACJA: Najnowsza wersja programu jest w dziale download - PCSX2 0.9.6 - zawiera już najnowsze poprawki oraz pluginy. Warto sprawdzić również listę gier aktualnie działających na tym emulatorze ponieważ znacząco się poszerzyła.

 

Pluginy

Również dostępne na oficjalnej stronie projektu w dziale download w poddziale plugins lub/i public beta, gdzie również można znaleźć ich najnowsze, lecz niestabilne wersje.

 

Jakie pluginy pobierać?

Większość pluginów w wersji playground jest już zainstalowana. W wersjach podstawowych jednak, warto zapoatrzyć się w najnowsze potrzebne pluginy.

 

Pluginy jakie warto i jakie trzeba pobrać:

- GSDX (obecna wersja) 0.1.14 - konieczne,

- LilyPad 0.9.9 Plugin - opcjonalny, według mnie jeden z najlepszych pluginów do padów,

- Linuz ISO Plugin 0.7.0 - w każdym PCSX2 jest już zainstalowany, jeśli go nie ma, lub jest jego starsza wersja, warto go pobrać.

 

Wrzucamy je do katalogu "plugins" w folderze z PCSX2.

 

O konfiguracji pluginów i ich odpowiednim dobraniu powiem w dalszej części poradnika.

 

 

Uruchomienie

Przy pierwszym uruchomieniu, program, poprosi nas o wylogowanie i ponowne zalogowanie. Po zalogowaniu, najlepiej gdy odrazu włączymy PCSX2 by ten mógł zająć odpowiednią ilość pamięci wirtualnej. Ponawiamy operacje wylogowania (lub przerestartowania) zawsze w wypadku gdy prosi nas o uruchomienie wersji TLB - w tej wersji gry zazwyczaj chodzą znacznie wolniej. Jeśli to nie działa, warto powyłączać niektóre programy z autostartu i wyczyścić system ze zbędnych procesów.

 

 

Konfiguracja programu

Gdy już mamy włączony program, przystępujemy do ustawienia języka na polski, by przyjaźniej nam się pracowało.Wchodzimy w zakładkę Konfiguracja -> Procesor i ukazuje nam się obraz konfiguracji:

 

med_gallery_3478_248_96544.jpg

 

Polecam zostawić taką konfiguracje, w przypadku zmian w "Frame Limiting" mogą pojawićs ię problemy z wyświetlaniem, obrazu, nierówne działanie lub inne. Osobiscie polecam normalny, ewentualnie, gdy gra działa mega wolno, można ustawić "Pomijanie klatek" bądź "Pomijanie VU".

 

Teraz przechodzimy do ustawień "Gamefix".

 

med_gallery_3478_248_213332.jpg

 

Specjalne ustawienia dla niektórych gier. Ich lista prawdopodobnie zostanie powiększona, lub pomniejszona - gdy byćmoże przeniosą je do patchy. Nie warto z nimi przesadzać, jednak często pomaga w emulacji niektórych gier.

 

Kolejne ustawienia to "Speed Hacks".

 

med_gallery_3478_248_135472.jpg

 

Tutaj warto się na chwile zatrzymać. Nie znam pełnych ustawień tego okna. Jednak warto by pole pole "Sync Hacks" było całe zaznaczone. Ono dodaje najwięcej FPS'ów do gier. Gdy gra chodzi nam zbyt szybko, możemy też usunąć kilka hacków dzięki czemu FPS'y będą na niższym poziomie. Warto jednak pamiętać, że gdy przesadzimy i zaznaczymy wszystkie hacki istnieje duża szansa na wysypanie gier oraz spore artefakty na obrazie. Jeśli jednak poszukamy dobrych ustawień możemy uzyskać dodatkowe FPS'y w grach.

 

Resztę ustawień programu możemy pominąć, zazwyczaj wszystko w nich jest ustawione dobrze bądź domyślnie.

 

 

Konfiguracja pluginów

Wchodzimy z zakładkę "Konfiguracja -> Konfiguruj" by wybrać pluginy oraz bios.W zakładce grafika wybieramy odpowiedni plugin. Jest nim GSdx (w moim przypadku w wersji) 890 0.1.14 - są jednak jego trzy wersje. W zależności od tego, jaki procesor posiadamy, taki plugin wybierzemy. By to sprawdzić, polecam użyć programu CPU-Z i w polu "instrukcje", sprawdzić jakie posiadamy.

 

Po wyborze pluginu, naciskamy na "Konfiguruj".

 

med_gallery_3478_248_184740.jpg

 

Tutaj wybieramy:

- Rozdzielczość - bez różnicy, polecam zostawić windowed,

- Bilbioteki renderowania - polecam używać DX10 (jeśli możliwe) bądź DX9. Oczywiście wersje "hardware" będą działały szybciej,

- Interlacing - (w zależności od gry, można to zmieniać na bieżąco klawiszem F5) domyślnie nie jest potrzebny żaden,

- Aspect Ratio - domyślnie 4:3, w przypadku posiadania panoramicznego monitora wybieramy 16:9 - jednak później trzeba ustawić

 

odpowiednią opcję również w grze by obraz nie był spłaszczony,

- D3D internal res - jeśli posiadamy szybki procesor (po ówczesnym sprawdzeniu działania gry) ustawiamy rozdzielczość taką jaką posiada nasz monitor. Później w grze pełnoekranowej (po naciśnięciu Alt + Enter na okienku gry) jakość będzie znacznie wyższa. Wybranie opcji "Native" ustawia rozdzielczość na domyślną dla PS2 - wtedy gra będzie najbardziej podobna do wersji z PS2 i będzie działała najszybciej,

- NLOOP hack - polecam zostawić "na szaro",

- Texture filtering - textury są dodatkowo filtrowane, warte przy wydajniejszej karcie graficznej szczególnie z pojemniejszymi i szybszymi pamięciami, wtedy gra wygląda ładniej.

- Wait vsync - ograniczenie ilości klatek na sekundę do 60. Działa lepiej niż opcje limitu klatek w ustawieniach procesora, jednak znacząco obniża wydajność działania gier,

- Enable tv-out - w przypadku zastosowania wyjścia TV,

- Logarithmic Z - prawdopodobnie poprawiające wygląd w grach,

- Alpha correction (FBA) - jak wyżej.

 

W wersji Playground dostajemy dodatkowy plugin - SPU2ghz. Polecam zostawić ustawienia na domyślne.

 

Kontrolery - tutaj wybieramy ulubiony plugin. Osobiście polecam LilyPad - prosty w konfiguracji. Każdy na pewno sam sobie poradzi tutaj ;)

 

Cdvdrom - tutaj wystarczy wybrać wspomniany wcześniej Linuzappz Iso CDVD - jest on najprostszy. Przy odpalaniu konsoli wybieramy po prostu odpowiedni obraz płyty. W przypadku otwierania gier prosto z płyt, można próbować innych pluginów. W przypadku próby działania samego emulatora wybieramy plugin z odpisem "Null" wtedy plugin będzie pomijany i będzie można wejść po prostu do menu konsoli.

 

Bios - tutaj wybieramy nasz bios konsoli. Zazwyczaj nie ma to znaczenia, czasem jednak gdy gra nam nie działa, można wybrać inny bios np. USA bądź Japan.

 

Reszta pluginów nie warta jest konfiguracji dla zwykłego zjadacza chleba, więc je pominiemy.

 

 

Gotowi! Do startu! Moment...

Gdy już wszystko jest gotowe, możemy nacisnąć Plik (bądź uruchom) i wybrać nasz obraz. Wtedy jednak program, po prosi nas o pobranie najnowszych bibliotek SDK do naszego DirectX'a. Program odeśle nas na stronę MicroSoftu skąd będziemy mogli go pobrać.

 

Po instalacji możemy odpalić grę. Jeśli są jakieś problemy, próbujemy zmienić ustawienia i dostosować grę. W razie problemów których nie możemy sami rozwiązać możemy zadać pytanie na forum PCSX2.

 

Bawcie się dobrze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny Poradnik. Przeczytałem cały. Czekam aż poprawią błedy w God of War (polubiałem te klimaty) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z najnowszych informacji wynika, ze dojdzie do tego stosunkowo szybko. Teamy Playground i oficjalny się połączyły. Jak również doszły do nich kolejne osoby oraz osoby ze starych zespołów. Zapowiada się, że wyjdzie wokńcu wersja stabilna ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkiem fajny tutek, szkoda że mój PC nie spełnia wymagań :( pograło by się w GoWa a tak trzeba od brata wyłudzić PS2

 

[Czepianie się MODE ON; #include<polish.dll>]

Najcięższy etap za sobą najcięższy etap, przejdźmy do łatwiejszego....
[Czepianie się MODE OFF;]

I IMO można by przykleić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem nie mam oryginalnego Windowsa a przy update DirectX jest potrzebny czy mógł by ktoś przesłać mi ten plik(shadowerek@wp.pl gg 11534869) :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś mi przesłać biosa na maila, bo szukam cały dzień i krew mnie już zalewa. m9mento@hotmail.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=GtGDWnuH3Pg&feature=youtu.be

Link do programu : http://down.emucr.com/v3/3231013

Specyfikacja komputera :

Procesor : Pentium® Dual-Core E5200 2.50 Ghzx2

Karta graficzna : Nvidia Geforce GT9400 512 Mb

Pamięć RAM : 4 Gb DDR2

----------------------------------------------------------------

Przykłady:

God of War : 40-70 FPS

God of War 2 : 35-60 FPS

----------------------------------------------------------------

Muzyka na licencji Creative Commons : jamendo.com - Oleg Serkov - Black Wings

----------------------------------------------------------------

Zachęcam do oceniania, komentowania i subskrybowania. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mógłby pan wysłać biosa na podany e-mail : Sajmon1322@o2.pl sposoby pół legalne nie przypadają mi szczególnie do gustu wink.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam problem dotyczący tego emulatora. zrobiłem wszystko co było w tym poradniku ale kiedy odpaliłem gre słyszałem tylko dźwięk a nie było obrazu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...