Skocz do zawartości
Forum komputerowe PC Centre
Siarus

Obraz ostrzejszy niz zyleta

Rekomendowane odpowiedzi

Telewizja wysokiej rozdzielczości nie zdążyła jeszcze zadomowić się na rynku, a już ruszają prace nad doskonalszym standardem transmisji obrazu. Japończycy, którzy mają ogromne zasługi w pracach nad telewizją HD, chcą oglądać przekazy w oszałamiającej rozdzielczości 33 milionów pikseli. Realizacją projektu Super Hi-Vision zajmuje się NHK - japoński nadawca publiczny.

 

Pierwszy przekaz w opracowywanym standardzie można było obejrzeć już w 2005 roku - 18-minutowe nagranie miało rozdzielczość 7680×4320 punkty, a więc 16 razy więcej niż w promowanych obecnie urządzeniach wyświetlających 1080 linii. Obecnie zakłada się, że sygnał telewizyjny będzie przesyłany światłowodami na odległości dochodzące do 260 kilometrów. Podczas testów uzyskano wymaganą do transmisji prędkość 24 gigabitów na sekundę - to zasługa wykorzystania 16 długości fali światła jednocześnie. Oprócz połączeń, Japończycy stworzyli również kodek (standard cyfrowej kompresji i dekompresji obrazu), dzięki któremu wspomniane 24 gigabity można upakować w paśmie 160 do 600 megabitów na sekundę. Podobnemu zabiegowi poddano również 24-kanałowy dźwięk: zamiast 28 Mbit/s potrzeba od 7 do 28 megabitów. Dzięki kompresji, szybkie łącza światłowodowe umożliwią przesyłanie wielu kanałów Super Hi-Vision w tym samym czasie.

 

Kompletny system telewizyjny NHK ma być gotowy od użycia już za siedem lat. Oczekuje się, że zostanie on zaakceptowany jako międzynarodowy standard. Prace poparło również japońskie ministerstwo komunikacji, przeznaczając na projekt 300 milionów jenów (2,7 miliona USD).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Całkiem ładnie napisane. Możesz podać źródło(a), z którego korzystałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Wszystko ładnie i pięknie ale...

Korzystając z telewizora załóżmy 22'' nie bedziemy widziec różnicy między standrdowym obrazem a HD ponieważ jest mała przekątna. Różnice w jakości dostrzec można dopiero przy ok. 25''. Tak wiec telewizje HD warto miec przy telewizorach o przekątnej 25" lub wiecej. Tak więc zeby dostrzec różnice w obrazie pomiędzy HD a wspomnianym formacie musiałby to być chyba ze 150" monitor lub większy. O ile się orientuję Samsung (albo Sony nie pamiętam :)) jako jedyny producent skonstrował monitor o tak dużych gabarytach. Przy przeciętnym telewizorze (zakładając ze za 7 lat bedzie to 45") i tak nie bedzie widac różnicy, albo bedzie ona znikoma. :)

Jednym słowem jest to technologia, która specjalnie nic nie wniesie do gospodarstwa domowego... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Jesli pisza, ze za 7 lat, to znaczy ze za 7 lat bedzie gotowe, a za jakies 14 lat ludzie beda mieli to w domach, bo ich bedzie wtedy stac. Czyli wychodzi na to, ze my w Polsce bedziemy to mieli za jakies 20 lat.

Zobacz kiedy pisano o standardzie hdtv, kiedy pojawil sie pierwszy raz w Polsce i ile ludzi go dzis ma. Wymien kablowki (nie platformy), ktore go w ogole nadaja i na ilu kanalach (procentowo). Ile osob na dzien dzisiejszy ma w domach odbiorniki full hd?. Sporo czasu jeszcze minie nim upowszechni sie hdtv.

Fakt, ze w Japonii internet o predkosci 100mb/s to zaden rarytas, raczej standardzik, to pewnie i ta telewizje beda mieli szybciej tak jak juz maja telefony 2 generacje nowsze niz my tu w Polsce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...