Skocz do zawartości
Forum komputerowe PC Centre
Qba

[Konkurs 6] Metodologia testów drukarek

Rekomendowane odpowiedzi

Konkurs, w którym nagrodzony zostanie użytkownik najbardziej zaangażowany w opracowanie metodologii testów drukarek.

Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę konkursową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co trzeba sprawdzic to dokladnosc wydrukow. test polegalby na wydrukowaniu (w czerni i w kolorze) specjalnie przygotowanego pliku, w ktorym znalazly by sie zarowno jednolicie zadrukowane obszary, jak i roznego rodzaju linie. Napewno zestaw lini z ktorych kazda kolejna jest troszeczke ciensza, linie przecinajace sie pod roznymi katami, okregi znajdujace sie jeden w drugim poprzecinane liniami a takze fragment tekstu pisane tak, ze kazdy wiersz pisany jest coraz mniejsza czcionka.

 

kolejny test moglby polegac na wydrukowaniu pliku, ktory wczesniej opisalem przy tescie skanerow. sprawdzilby on odwzorowanie kolorow. oczywiscie przygotowanie tych grafik biore moge wziac na siebie ;)

 

mozna by dolaczyc tez wydrukowanie zdjecia. najlepiej pasuje tu zdjecie z Naczelnym, ale to juz niestety bardzo drogi interes :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do testów drukarek sprawdziłbym szybkość druku w czerni i kolorze (na wszystkich możliwych jakościach druku) i porównał z tym co podaje producent. Dodatkowo obsługę gramatury, zaczynając od 52g (na tak cienkim papierze sprawdziłbym jakość druku. Na niektórych drukarkach przy takiej gramaturze na jakości LOW tusz "przebija" się na drugą stronę kartki, co świadczy o niskiej jakości drukarki oraz jej "nieoszczędności" -> dotyczy drukarek atramentowych) Maksymalna gramatura to 200g, chociaż nie zawsze, w zależności od maksymalnej rekomendacji producenta, chociaż tym bym się też specjalnie nie przejmował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykładowa pracedura testowa:

 

1) Test prędkości

Druk określonej liczby stron przygotowanych wcześniej. Pomiary powinny być realizowane we wszystkich trybach jakościowych oferowanych przed dany sprzęt. Pomiar czasu potrzebny na "wybudzenie" drukarki z trybu uśpienia.

 

2) Jakość druku

Uzyskane (z powyższego testu) wydruki poddajemy ocenie posługując się ustalonymi wcześniej kryteriami (np. równomierność zaczernienia strony, jakość druku ekonimicznego, płynność i jakość odwzorowania odcieni szarości oraz dokuczliwość rastra).

 

3) Obsługa

Aspekty związane z wygodą obsługi drukarki (instalacja i ew. problemy, jakość i wygoda obsługi dołączonych sterowników, kosty eksploatacji, głośność, pobór mocy).

 

4) Wyposażenie

Czyli wyposażenie drukarki ;), jakość panelu sterowania oraz pojemność podajników. A także liczba portów, pojemność RAM oraz możliwości rozbudowy.

 

 

 

W wypadku drukarek laserowych warto także zwrócić uwagę, czy drukarka wyposażona jest w normalny toner, czy zestaw startowy. Te drugie oczywiście mają mniejszą pojemność, a co za tym idzie - w niedługim czasie czekć będzie nas kolejny wydatek na nowy toner. Kolejnym aspektem jest druk dwustronny. Niektóre drukarki wyposażone są w duplekser (moduł automatycznego druku dwustronnego), jednak w większości modeli wiąże się to z koniecznością ręcznego przekładania kartek. Zalętą jest, gdy drukarka ma wbudowany serwer druku i port sieciowy - umożliwiają podłączenie drukarki do sieci, w wypadku, gdy z drukarki będzie korzystać kilka komputerów połączonych w sieć. Sterowniki powinny umożliwiać konfigurowanie paranmetrów druku (druk wielu stron na A4, tryb ekonomiczny, druk zszywki itp.). Niewątpliwie plusem jest także zakryta taca podajnika papieru - gdy drukarkę wykorzystujemy sporadycznie, kurz osiadający na kartach może przedostać się do drukarki i doprowadzić do przedwczesnych awarii.

 

EDIT:

 

Odnośnie stron testowych, proponuję powiedzmy 5 stron dokumentu tekstowego (RTF), 5 stron dokumentu z elementami graficznymi (DOC), no i 5 stron pliku zawierającego skomplikowaną grafikę wektorową (PDF). Równomierność rozkładu tonera najlepiej sprawdzić drukując w pełni zaczernioną stronę, zarówno w trybie standardowym, jak i ekonimicznym. Warto też wyliczyć szacunkowe koszty wydrukowania pojedyńczej strony A4. Odnośnie poboru mocy, w miarę możliwości można zmierzyć go w każdym z poszczególnych trybów pracy drukarki (najwyższy - w fazie drukowania, najniższy - w fazie spoczynku), oraz ew. w trybie uśpienia. Dodatkowym atutem może być czytnik kart pamięci flash, oraz możliwość bezpośredniego podłączenia aparatu cyfrowego, a co za tym idzie zalecane, by urządzenie wykorzystywało różne tusze fotograficzne. W wypadku sprzętu zaopatrzonego w port USB, można określić także szybkość druku bez włanczania komputera. Wierność odwzorowania kolorów na wydrukach można odczytać np. za pomocą zestawy Gretag Macbeth Eye One Designet. Hałas można mierzyć np. z odległości 1m od pracującego urządzenia za pomocą sonometru.

Edytowane przez Tommy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...