Skocz do zawartości
Forum komputerowe PC Centre
Andrrew

WinXP NIE WYKRYWA portu USB mojej drukarki - co robić ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam dość osobliwy problem z drukowaniem, z którym nie mogę sobie poradzić. Proszę życzliwych forumowiczów o

pomoc. :)

Posiadam popularną drukarkę Canon Pixma iP1000 podłączaną pod port USB. Z instalacją i użytkowaniem drukarki nie miałem żadnych problemów podczas jej używania na starym sprzęcie i przy systemie Windows 2000. Teraz mam lepszy komputer (Pentium 4, 3 GHz, płyta główna Asrock z 4 wyjściami USB (+2 w obudowie), Windows XP z SP2 i aktualizacjami) i po jakimś czasie zaczęły się pojawiać problemy z drukowaniem, które dręczą mnie już na tyle, że tu piszę. :/

Drukarka była poprawnie podłączona, zainstalowana, ale niestety przy próbie drukowania wyskakiwały mi następujące błędy, przedstawiam zrzuty ekranu: http://halp.stargard.pl/~andrrew/dane/bledy/.

Zacząłem kombinować by coś na to zaradzić. Używałem sterowników: starego (z płytki CD kupionej razem z drukarką), nowego (ściągniętego ze strony producenta, oczywiście pod XP), zawartego w bibliotece Windowsa; zmieniałem porty podłączenia USB; działałem na dwóch różnych systemach XP na dwóch różnych dyskach twardych; nie wspomnę o włączaniu, wyłączaniu drukarki, dociskania kabelków, resetowania komputera setki razy; próbowałem też drukować w różnych programach komputerowych.

Przy instalacji sterownika drukarki błąd pojawia się zawsze przy wykrywaniu portu, pod który podłączona jest drukarka. Z niewiadomych przyczyn system nie chce (zazwyczaj, o tym mowa później) wykryć portu podłączenia, nawiązać komunikacji z drukarką. Nawet gdy ręcznie wybiorę w konfiguracji odpowiedni port - USB, to i tak potem nic się nie chce drukować, pojawiają się te błędy pokazane na zrzutach ekranów o niemożliwości wydruku. Ten problem przy wykryciu portu USB pojawia się i przy starym i nowym sterowniku.

Ale, teraz cudo, czasami (!) port jakby czarodziejsko został wykrywany (automatycznie przy którejś tam z kolei instalacji sterownika czy to po prostu w wyniku "akceptacji" mojego wcześniejszego ręcznego ustawienia portu USB). Wydaje mi się, że stosunek instalacji fartownie udanych do tych nieudanych zdecydowanie maleje, stąd coraz większa moja irytacja. Aha, nawet gdy jakimś cudem drukarka zainstaluje się poprawnie - to wystarczy reset kompa lub wyłączenie i włączenie drukarki i koniec, znów drukowanie nie działa. A wiadomo, że Windowsa nie można utrzymywać w stabilności zbyt długo. ;)

Wspomnę jeszcze, to może pomóc w diagnozie problemu, że z niewiadomych mi przyczyn gdy zainstaluję drukarkę bez tego wykrycia portu tudzież gdy ustawie go sam ręcznie drukarka jest w trybie offline. Wówczas nawet gdy ustawie tryb na online drukarka i tak nie drukuje. Natomiast gdy się drukarka fartownie zainstaluje dobrze to nie muszę jej ustawiać na tryb online ręcznie. Tak więc gdy tylko patrzę na Panel sterowania w Ustawienia --> Drukarki i faksy - i gdy widzę, że drukarka jest offline to wiem, że nic sobie dziś nie wydrukuję.

Problem wydaje się naprawdę poważny, a nie chcę być zmuszony do kupna nowej drukarki, ta była (jest, nie licząc tego problemu) naprawdę świetnym produktem. Poza tym nie chciałbym mieć po kupnie nowej drukarki tego samego problemu z portem... bo może to nie wina drukarki...

I na koniec dokładna konfiguracja komputera:

procesor: Intel Pentium 4 3,06 GHz LGA775 (524) 1MB/533 EM64T BOX;

płyta: ASRock 775i945GZ (zintegrowana muzyczna, graficzna, sieciowa);

RAM: DDR-2 512MB 667MHz;

obudowa: Codegen ATX 6089L-CA 350W

Dziękuję czytającym za uwagę i z góry za wszelką pomoc.

Edytowane przez Andrrew

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi