Skocz do zawartości
Forum komputerowe PC Centre
AndrzejSnk

Podkręcanie procesorów AMD K8

Rekomendowane odpowiedzi

[Poradnik] Jak podkręcić procesor - na to pytanie znajdziecie odpowiedź czytając ten poradnik.

Wymiana procesora to zazwyczaj pierwsza rzecz jaka przychodzi nam do głowy gdy chcemy przyspieszyć nasz komputer. Oczywiście jest to dobry pomysł choć najpierw sprawdźmy jakie możliwości podkręcania oferuje nasz procesor, może okazać się że podkręca się na tyle dobrze że zmiana na lepszy model stanie się porostu nieopłacalna.

Przed rozpoczęciem podkręcania naszego procesora warto zadbać o:

* odpowiednie chłodzenie (chyba że planujemy delikatne OC)

* odpowiedni zasilacz

Jak również ściągnąć kilka przydatnych programów takich jak:

Stress Prime 2004 oraz program CPU-z (najlepiej w najnowszej dostępnej wersji) nie jest on niezbędny ale pomocny. Musimy pamiętać również że overclocking procesora wiąże się również ze zmianą taktowania pamięci więc warto wgrać na dyskietkę program Gold Memory.

Ważne

* Przed rozpoczęciem OC należy sprawdzić w instrukcji płyty głównej, gdzie znajduje się zworka CMOS odpowiedzialna za resetowanie ustawień BIOS-u.

* Ten poradnik dotyczy tylko podkręcania procesora AMD K8

* Monitorujmy temperaturę procesora w stresie (tzn. pod pełnym obciążeniem) – nie powinna ona przekraczać 55*C.

No to zaczynamy...

ETAP1

Wchodzimy do BIOSu przy pomocy klawisza del lub F2 – w zależności od modelu płyty głównej.

Szukamy następujących opcji:

bios1.jpg- powinna się ona znajdować w następujących menu: Power BIOS (w Epoxach), Cell menu (w MSI), Genie BIOS (w płytach DFI) – standardowo jest ustawione na 200.

htfrequency25vz.jpg

HT Frequency – domyślnie powinno być ustawione na Auto, x4 bądź x5 w zależności od modelu procesora i płyty głównej.

bios5.jpg

Ta opcja przyda nam się podczas kręcenia już o parędziesiąt procent.

Warto też wiedzieć że w przypadku podkręcania procesora zmieniamy również taktowanie pamięci więc warto jest zaznajomić się z następującymi opcjami:

bios3.jpgbios4.jpg

bios2.jpg

Gdy już odnaleźliśmy te wszystkie opcje zabieramy się za właściwe OC.

ETAP2

Ustawiamy częstotliwość HT na x3, Max Memclock na 166 oraz delikatnie podnosimy napięcie procesora na początek o +0.025V ( z czasem będziemy je jeszcze zwiększać).

Bezpieczne granice napięć:

Sempron 90nm: 1.55V

Athlon 90nm: 1.55V

Athlon 130nm: 1.65V

Oczywiście do testów możemy dać i wyższe ale w codziennym użytkowaniu nie przekraczałbym podanych wyżej.

Teraz przechodzimy do opcji

bios1.jpg

i zwiększamy na początek o 10MHz (standardowo powinno być 200) następnie zapisujemy ustawienia save1kc.jpg i wychodzimy z BIOSu. Teraz gdy Windows się już załadował włączamy na 5min program Stress Prime 2004 – obserwujemy czy nie wyskakują jakieś błędy, zawieszenia systemu – jeśli wyskoczyły zmniejszamy częstotliwość HT (chociaż przy HTT 210 jest to mało prawdopodobne)

Przy CPU Frequency równej 250 warto zmienić opcje Max Memclock na 133.

I tak podwyższamy częstotliwość taktowania procesora aż Windows odmówi posłuszeństwa tzn. nie włączy się lub się zawiesi – warto wtedy sprawdzić częstotliwość taktowania pamięci (może wystarczy ustawić niższy Max Memclock aby odzyskać stabilność) – jeśli i to nie pomoże warto zwiększyć jeszcze napięcia rdzenia procesora – jeśli i dzięki temu zabiegowi nie odzyskamy stabilności oznacza to koniec możliwości naszego procesora/pamięci/płyty głównej.

Aby być pewnym stabilności podkręcania procesora należy testować go programem Stress Prime 2004 przez co najmniej 3h.

Pozostaje nam doszlifować timingi pamięci a takie do których powinniśmy dążyć to:

CL: 2

TRCD: 2

TRP: 2

TRAS: 5

CR: 1T

Nie każda jednak pamięć jest w stanie pracować z tak niskimi timingami powinniśmy być zadowoleni jeśli uda nam się uzyskać 2.5-3-3-5 1T.

Pamiętajmy też o zbytnim nie zwiększaniu napięcia na pamięci maxymlane bezpieczne napięcie dla zwykłych kostek DDR to 2.8V.

Aby być pewnym stabilności podkręcania pamięci należy je przetestować programem Gold Memory.

Zysk wydajności z OC

17.JPG

13.JPG

Jak widać gra jest warta ,,świeczki”. Oraz że każdy model procesora podkręca się do innych częstotliwości taktowania i nie sposób ich dokładnie przewidzieć.

Zapraszam do rankingu Super PI

Obrazki BIOSu pochodzą z serwisu Ninjalane

Edytowane przez AndrzejSnk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam pytanko:

a)Co to jest cas latency?generalnie w jakims sieciowym poradniku zalecono ustawienie tego na 3, tak obecnie mam. Wogóle w jakim celu zmieniać napięcie ddr? (u mnie płyta takich możliwości nie oferuje)

B) a nie warto spróbować po podkręceniu wrócić z ht na default (800 mhz bodajże)? ja tak zrobiłem. Jest ok. Podkręciłem semprona 64 3000+ na 2200 mhz (mobo k8v-x se), działa stabilnie, nie dochodzi nawet do 40 stopni.

c) jak maxymalnie można pociągnąć ddry? (markowe oczywiście) ja generalnie tak dograłem htt i memclocka żeby jednak miały te standardowe 200 mhz

Co do sugesti: Trzeba też pamiętać iż niektóre płyty nie mają blokady AGP\PCI. Przeważnie jednak dają mozliwość zmiany ustawienia z Auto na np.: stock 66\33. Podciągając htt podciąga się równierz agp\pci. Tak mają chipsety k8t800 np.: asus k8v-x se i inne.

Generalnie przy sempronach nie zawracałbym sobie głowy zmianą napięcia. Chodzi o nieduże OC. tak jak u mnie z 1800 na 2200 mhz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mam pytanko:

a)Co to jest cas latency?generalnie w jakims sieciowym poradniku zalecono ustawienie tego na 3, tak obecnie mam. Wogóle w jakim celu zmieniać napięcie ddr? (u mnie płyta takich możliwości nie oferuje)

B) a nie warto spróbować po podkręceniu wrócić z ht na default (800 mhz bodajże)? ja tak zrobiłem. Jest ok. Podkręciłem semprona 64 3000+ na 2200 mhz (mobo k8v-x se), działa stabilnie, nie dochodzi nawet do 40 stopni.

c) jak maxymalnie można pociągnąć ddry? (markowe oczywiście) ja generalnie tak dograłem htt i memclocka żeby jednak miały te standardowe 200 mhz

Co do sugesti: Trzeba też pamiętać iż niektóre płyty nie mają blokady AGP\PCI. Przeważnie jednak dają mozliwość zmiany ustawienia z Auto na np.: stock 66\33. Podciągając htt podciąga się równierz agp\pci. Tak mają chipsety k8t800 np.: asus k8v-x se i inne.

Generalnie przy sempronach nie zawracałbym sobie głowy zmianą napięcia. Chodzi o nieduże OC. tak jak u mnie z 1800 na 2200 mhz.

AD1

CL to timinig pamięci ma wpływ na wydajność ustaw na 2(najwyższa wydajnosc) lub 2,5. Napięcie DDR zwiększa się w celu podniesienia możliwości podkręcania pamięci

AD2

Nie warto ponieważ różnice w wydajności przy HT 600 i 1000 są śmiesznie małe

AD3

Nie wiem musisz sam spróbować na ile ci pójdą

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Między HT 600, a 1000 nie ma praktycznie żadnej róźnicy ;)

Co do napiecia na memkach..np. moje kostki kochają duże napiecia (Winbond) 3,4V~ bo wtedy osiągają duże częstotliwości przy najostrzejszych timingach...ale takie napiecia lubią i nie szkodzą tylko wielbłądom :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ja nie wiem czy to dobry pomysl ;/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi