Definicja weblogu. Typologia blogów.
W jednym z komentarzy wspomniałem o tym, jak wiele jest typów blogów. Dziś przestawię Wam mój autorski podział, łączący kilka mniej lub bardziej teoretycznych rozpraw na temat weblogów (m.in. czerpię z książki Leszka Olszańskiego i angielskiej Wikipedii) z efektami prywatnych obserwacji. Liczę na Wasze komentarze i uwagi. Będą one dla mnie bardzo cenne z uwagi na temat pracy licencjackiej. Zanim jednak do typologii przejdę, warto zdefiniować, czy w ogóle jest blog i nawiązać do historii tego internetowego gatunku.
Autorem terminu weblog (słowo powstało z połączenia angielskich wyrazów „web” i „log”) jest najprawdopodobniej John Barger, pracownik instytutu pedagogicznego Northwestern University. Był twórcą jednego z pierwszych interaktywnych dzienników („Robot Wisdom”, http://robotwisdom.com). Słowa „weblog” użył on po raz pierwszy w 1997 roku. Dwa lata później Peter Merholz zastosował wyraz „blog”, rozbijając termin stworzony przez Bargera na „we blog” (my blogujemy).
Weblog to rodzaj strony internetowej, na której autor umieszcza datowane wpisy, wyświetlane (najczęściej) kolejno, zaczynając od najnowszego. Blogi zazwyczaj posiadają system archiwizacji wpisów, możliwość komentowania wpisów przez czytelników, a także zestaw linków (tradycyjnie umieszczany w bocznej kolumnie): do blogów polecanych przez autora (tzw. blogroll) i innego rodzaju stron WWW. [Na podstawie Wikipedii]
Wyróżniamy następujące typy blogów:
- ze względu na charakter i poruszane tematy:
- mające charakter osobisty, przybierające formę internetowych pamiętników;
- specjalistyczne, podobne do portali wertykalnych (o ile blogi wskazane powyżej najczęściej redagowane są przez jednego internautę, blogi tematyczne czasem pisane są przez kilku autorów – wtedy mamy do czynienia z blogiem kolektywnym – patrz niżej);
[*] ze względu na ilość autorów:
- blogi indywidualne, tzn. redagowane przez jedną osobę;
- blogi kolektywne, mające kilku autorów (np. serwisy: Slashdot, http://slashdot.com; Ohmynews, http://ohmynews.com; iThnik.pl, http://ithink.pl) – te często pełnią rolę publikatora dla dziennikarzy obywatelskich.
[*] ze względu na rodzaj treści:
- blog tekstowy (newsowy, poradnikowy, pamiętnikowy, książkowy);
- videoblog (inaczej vlog), zawierający materiał wideo;
- photoblog, zawierający zdjęcia;
- linklog, zawierający odnośniki;
[*] ze względu na rodzaj urządzenia służącego do blogowania:
- blog tradycyjny, redagowany przy użyciu komputera;
- moblog, uzupełniany za pomocą urządzeń przenośnych: telefonów komórkowych i palmtopów.
Powyższa typologia rodzi kilka pytań: na przykład gdzie przebiega granica między kolektywnym blogiem specjalistycznym a portalem wertykalnym. Rozwiązanie jak zawsze przyniesie czas. Sam będę się nad tym i podobnymi dylematami zastanawiał. Mam nadzieję, że mogę liczyć także na Wasze uwagi.
Pozdrawiam!
P.S. Aktualną wersję powyższej typologii blogów znajdziesz na blogu eredaktor.pl.
Jeśli spodobał Ci się ten wpis: wykop go
2 komentarze
Rekomendowane komentarze