Skocz do zawartości
Forum komputerowe PC Centre
mianar

Dom czy mieszkanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Planowałam kupić mieszkanie ale znalazłam takie domy na sprzedaż w Rudzie Śląskiej i aktualnie nie wiem co powinnam wybrać. Nigdy nie mieszkałam w domu jednorodzinnym. Jak sądzicie, co powinnam wybrać?

Edytowane przez mianar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Dom lepszy, ale droższy mieszkanie gorsze, ale tańsze - wybór należy do Ciebie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

W domu też jest dużo więcej pracy - ogród, latem koszenie trawnika, zimą odśnieżanie. W mieszkaniu o nic się nie musisz martwić.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Dom jest droższy w utrzymaniu, a mieszkanie dużo mniej prestiżowe. Warto uwzględnić wszystkie za i przeciw, zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli w grę nie wchodzą koszty to na pewno wybrałabym dom. W mieszkaniu zawsze musimy mieć na uwadze sąsiadów no i zawsze możemy trafić na kogoś uciążliwego. Sami się teraz zastanawiamy nad zakupem niewielkiego domu na tym osiedlu. Nie wiem jeszcze tylko jak będzie z kredytem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Ja jestem jednak za domem, ta wygoda i swoboda jest nie porównania przy mieszkaniu w bloku.. Gdy się przeprowadzaliśmy do naszego domu, to skorzystaliśmy z pomocy firmy transportowej wiki. Bez nich nie poradzilibysmy sobie tak szybko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Kojarzę jedno fajne osiedle ale w Katowicach - Francuska Park, tam mogłabym mieszkać bo oczywiście wolę mieszkać w mieszkaniu, to ogromna wygoda bo nie martwisz się o sprzątanie posesji i wokół niej, nie martwisz się ogrzewaniem ani remontami, żyjesz sobie beztrosko i wygodnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli masz stałą pracę wybierz domek jednorodzinny. Mieszkałam w domku jak byłam dzieckiem i muszę przyznać, że ma wiele zalet. Ogródek przydomowy można urządzić po swojemu i będzie to miejsce na grillowanie, wypoczynek w książką oraz miejsce na rabaty kwiatowe. Zawsze też w ogródku na trawniku można rozłożyć koc i opalać się. Sam do urządzasz dla siebie i rodziny. Masz cisze i spokój, bo nie słyszysz sąsiadów jak w bloku. Możesz po jakimś czasie kupić baterie słoneczne i cieszyć się z darmowego prądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

My mieszkalismy dosyc długo w bloku, ale jednak zdecydowalismy się na przeprowadzkę i kupiliśmy dom na obrzeżach miasta. Nie ma porownania! A w przeprowadzce pomogła nam firma Wiki. Myslę, że taka firma transportowa jest niezbędna. Drugi raz też bym wziął taka pomoc, bo samemu ciężko to wszystko przewieźć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

 Bardziej atrakcyjne niżeli nawet najbardziej ekskluzywne apartamenty w centrum miasta są domy jednorodzinne na przedmieściach - przynajmniej dla mnie. Z dojazdem do pracy, punktów handlowych i usługowych nie ma żadnego problemu, a zyskujemy swobodę, ciszę i spokój. Osobiście marzę o dużym, przestrzennym domu położonym na zaciszu, ale zarazem żebym miał blisko Warszawy. Zobaczcie jak teraz rozplanowane są nowe  osiedla, to jedno z tych które podoba mi się najbardziej: http://www.ventana.pl/osiedle/  Wreszcie nie miałbym też problemu z parkowaniem auta.  No i mógłbym po pracy prawdziwie się zrelaksować:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Każdy ma inne upodobania, jedni wolą mieszkania, inni domy. Domy są jednak moi zdaniem bardziej praktyczne, przestronne, komfortowe. Przy mniejszym budżecie może być segment - w okolicy W-wy buduje takie m.ni. Aras, na segmenty warszawa można się im przyjrzeć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Zaletą domu jest znacznie większa przestrzeń, ale wyższe koszty utrzymania i zakupu. Taniej i szybciej kupić mieszkanie. W miastach ceny są dość wysokie, poza miastem już mniejsze, w okolic stolicy w Żyrardowie, nowe osiedla są choćby na http://www.ajsi.pl/ - lokalizacja jest dość dobra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Ja wolę dom. Od dziecka mieszkam w jednorodzinnym domu i nie wyobrażam sobie mieszkać w bloku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Dom jest dużo lepszym rozwiązaniem niż mieszkanie, jednak decydująca zapewne okaże się tutaj cena i lokalizacja. Mieszkania częściej znajdują się w centrach miast, gdzie jest wszędzie bliżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Tak naprawdę to wszystko zależy. Pozwolę sobie zacytować kilka argumentów ze strony: https://www.jkn.com.pl/co-kupic-dom-czy-mieszkanie-w-bielsku-bialej Mimo, że w artykule jest mowa o Bielsku-Białej to w rzeczywistości to samo tyczy się każdej innej miejscowości:

Argumenty za domem:

Cytat
  • koszty utrzymania domu w przeliczaniu na metr kwadratowy są przeważnie dużo mniejsze niż w przypadku mieszkania;
  • większa wartość nieruchomości przekłada się na większy stopień wiarygodności dla kredytodawcy i dzięki temu możliwość uzyskania w przyszłości kredytu na bardziej preferencyjnych warunkach;
  • brak problemów z parkowaniem samochodu;
  • istnieje możliwość wydzielenia części nieruchomości pod działalność gospodarczą;
  • w zależności od lokalizacji istnieje szansa na dodatkowy zarobek poprzez wynajem pokoi dla turystów;
  • jest większe bezpieczeństwo dzieci (zabawa na świeżym powietrzu i w obrębie ogrodzonego terenu);
  • zwykle ma się mniej sąsiadów, a zatem znacznie maleje szansa na bliskie towarzystwo osoby o odmiennych preferencjach bytowych do naszych;
  • jest miejsce na nocleg w komfortowych warunkach dla zaproszonych gości.

Argumenty za mieszkaniem:

Cytat
  • mieszkania trzymają wartość;
  • zakup mieszkania wiąże się zwykle z mniejszym nakładem inwestycyjnym (niższa cena nieruchomości, w zależności od standardu - mniejszy koszt remontu);
  • w przypadku chęci sprzedaży mieszkania przeważnie łatwiej znaleźć jest nabywcę niż w przypadku sprzedaży domu;
  • koszty napraw i remontów pokrywane są z Funduszu Remontowego, w przeciwieństwie do domu, w którym ponosi się je całkowicie z własnej kieszeni (czasem jest to jednorazowo duża suma);
  • koszty ogrzewania w zimie są rozłożone na wszystkich mieszkańców bloku;
  • jest mniej obowiązków niż w przypadku domu (zwykle brak konieczności koszenia trawy i grabienia liści, czyszczenia rynien);
  • łatwiej utrzymać porządek niż w przypadku domu o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych.

Wszystko zależy od nas. Na co nas stać i jakie mamy plany, oraz co uznajemy za komfortowe, a co nie. Chyba nikt nie doradzi Ci co wybrać. Musisz sama zmierzyć się z tym problemem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Podoba mi się ta lista argumentów za mieszkaniem i za domkiem. Ciekawą opcją jest kupno mieszkania - apartamentu z dużym balkonem albo tarasem: https://omegabuildings.pl/oferta/mieszkania . Dzięki temu mamy ogromną przestrzeń, taką jak w domku, a jednocześnie nie mamy tyle pracy, co przy domku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...