Skocz do zawartości
Forum komputerowe PC Centre
tofik2000

Burza! czy komputer uległ uszkodzeniu?

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiedziałem gdzie umieścić temat więc proszę przenieść.

panowie krótka piłka

Wczoraj siedziałem sobie na kompie i nagle za oknem się zachmurzyło zaczęło grzmieć ja to

zignorowałem i Bum! piorun walną gdzieś blisko cały sprzęt jaki miałem wówczas podłączony i

uruchomiony, nagle zgasł. W pierwszej chwili naszła mnie jedna myśl wszystko poszło z dymem.

Trzy komputery jakie miałem wówczas podłączone, live box Neostrada, monitory, dekoder do

telewizji internetowej i sam telewizor. Już na tym postawiłem krzyżyk. Aż słabo mi się

zrobiło. Jednak po chwili zorientowałem się że wywaliło bezpieczniki prądu, te które są

najczęściej koło licznika prądu. włączyłem je i tak.

Wszystko uruchomiło się normalnie dekoder livebox monitory telewizory wszystko co było

podłączone i chodziło w momencie uderzenia pioruna. zadziałało, nawet komputer na którym

pracowałem

włączył się i chodzi normalnie. A przynajmniej nie wykazuje nic niepokojącego.

Jedyny defekt jaki powstał to że stary komputer z zasilaczem no name już się nie uruchomił

(7 latek).

trzeci komp najdroższy i najnowszy ten który był podłączony do gniazdka kablem ale nie był

uruchomimy był wyłączony tylko kabel zasilania wpięty był w listwę (akar)

a wszystko inne od niego było odłączone również po włączeniu nie wykazuje żadnych nie

po kojących oznak. wydaje się że chodzi normalnie.

cały sprzęt podłączony był do listwy akara ale takiego za 40 zł.

jedynie co się już nie uruchomiło to właśnie ten komputer stary siedmioletni z zasilaczem

no name.

Takie pytanie czy komputery które się uruchomiły i działają przynajmniej na oko normalnie w

jakiś sposób mogły się uszkodzić czy jakiś podzespół mógł się uszkodzić co w chwili obecnej

tego nie widać a ujawni się dopiero po jakimś czasie?

Czy jeśli chodzą normalnie i nie wykazują przynajmniej ogólnie nic nie niepokojącego to nic się

nie stało i nie mam się czym przejmować?.

jest jeszcze tak że komputer ten stary 7 latek z zasilaczem noname mógł się spalić nie od pioruna a

jedynie od tego że przez siedem lat nie było przy nim nic robione a ostatnio chodził całymi

dniami. zakażony zapylony bardzo zaniedbany i cały czas na zasilaczu noname. a że akurat

wybrał sobie moment śmierci podówczas burzy ?! takie zgranie w czasie ! ale ja w takie przypadki nie wierze

. wiem tylko że w tym momencie kiedy postanowił odejść z tyłu obudowy w nim

coś zasyczało

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W okresie letnim burze i generalnie towarzysące jej wyładowania atmosferyczne to główne przyczyny uszkodzeń komputerów. O ile w miastach właściwie problem ten nie istnieje, o tyle na prowincji przy kiepskiej instalacji elektrycznej jest to główna przyczyna awarii. Warto zabezpieczać się chociażby prowizorycznie przy pomocy UPS-ów czy takich listew antyprzepięciowych http://www.skapiec.pl/site/cat/55/comp/777564

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do zabezpieczania sprzetu służą listwy antyprzepięciowe. Ups co najwyżej posłuży do wydłużenia pracy gdy zabraknie tego proądu. Stare zasilacze niestety są podatne na skoki napięcia i ich wahania. I o ile sam piorun nie musiał w niego udeżyć, to skoki napięcia które spowodował w pobliskiej instalacji doprowadziły do jego śmierci. W najlepszym wypadku zasilacz się sfajczył, w gorszym jesli zasilacz zrobił spięcie i poszło na płytę, a co za tym idzie i do dysku twardego, procesora, pamięci. Jeśli zasialcz "syknął" lub występują jakiekolwiek objawy iskrzenia to bezwzględnie należy taki zasilacz odłączyć od zasilania aby sobie nie zrobić krzywdy! i od razu go wywalić

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi