Skocz do zawartości
Forum komputerowe PC Centre
nowis

Zakup komputera na kilka lat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Tak jak napisałem w tytule planuję zakup, komputera na kilka lat, obecny ma już 7 i powoli padają jego podzespoły padł 1 dysk, 2 dvd (jeden dokupiłem jak staniały nagrywarki do dvd wink.png, monitor lcd tez już byl z 2 razy w naprawie, ale jakoś ciągnie i na razie nie planuję go wymieniać.

Priorytety:

1)szybkość działania

a)ładowania się systemu, przeglądarki internetowej, programów

b)szybkość nagrywania, przegrywania, ważne są porty usb 3.0 minimum 2, mam już dysk zewnętrzny samsunga z usb 3.0, obecnie z starymi portami przegrywanie zdjęć trwa wiecznie.

2)programy jakich będę używał: AutoCad, planuję też zapoznanie się z CivilCadem, do obróbki zdjęć gimp

3)co do gier fajnie jeśli wiedźmak 2 by na nim chodził bez problemu, całkiem nowych uciągnąć nie musi.

4)chciałbym też go używać do odtwarzania filmów i muzyki, więc przydałaby się dobra karta muzyczna, full hd chyba bez problemu przeciętny komputer uciągnie, wyjście hdmi też potrzebne, bo podłączyłbym go do projektora, który kiedyś kupię (na pewno nie w tym samym roku co komputer), głośniki obsługujące thx już mam (ale na zintegrowanej karcie muzycznej działają...)

Trochę z innej beczki ale potrzebuję rozjaśnienia sprawy, trochę gubię się z obsługą rozdzielczości, np. czytałem o tablecie transformer prime, ma obsługiwać rozdzielczość full hd, ale sam mam 10 calowy ekrany. Przecież nie będzie w stanie wyświetlić takiego obrazu. Co wtedy się dzieje jakieś skalowanie tylko, że w 2 stronę? Jak to ma sens? Chodzi o podłączenie do czegoś innego np. tv i wtedy będzie wyświetlone prawdziwe full hd?

Jak będę używał komputera, z 2 gry na raz i kilka-kilkanaście programów w tym z 2-3 większe. Reszta będzie lądowała na dysku zewnętrznym.

Zestaw podpatrzony z infobit, co o nim sądzicie? Najpierw patrzyłem na zestaw trochę tańszy, ale był z płytą nieobsługującą usb 3.0

Procesor: Intel Core i5 2400 LGA1150 / 785 zł

Płyta: AsRock H61iCafe / 302 zł - ma tylko 2 usb 3.0

Pamięć: GoodRam 4096 MB DDR3 1333 Mhz / 70 zł - (jak to jest, jakby dokupić więcej to można by było zrezygnować z pamięci wirtualnej?)

Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX560Ti 1024 MB DDR5 / 865 zł

Dysk: -----

Nagrywarka: Sony AD-7280S-0B / 68 zł

Zasilacz: XFX Core 550 W / 255 zł

Obudowa: SilentiumPC Brutus 410 / 140 zł

Razem: 2485 zł

Chłodzenie: SilentiumPC Fortis / 135 zł

Dysk SSD - tu proponują Kingston 64 GB SATAIII / 351 zł, ja myślę o Samsung 830 MZ-7PC128 128 GB, ogólnie niestety dyski ssd są strasznie drogie, 40-50GB trzeba na partycję systemową, na programy zostałoby bardzo mało, a łączenie go z 2 zwykłym dyskiem obniżyłoby znacząco szybkość działania. Czytałem też, że dyski ssd wymagają zostawienia dość sporej ilości wolnego miejsca, po to by zwiększyć ich żywotność.

Karta dźwiękowa: Asus Xonar DS / 189 zł

Całość ze względu na dysk wychodzi trochę drogo, wiem, że czas na kupno też nie jest najlepszy. Pytanie tylko kiedy będzie lepszy? Intel w kwietniu ma podobno nowe procesory wypuścić, więc starsze siłą rzeczy potanieją. Euro i dolar może też w przyszłym roku trochę potanieją, ale cudów nie będzie.

Edytowane przez nowis

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co do płyty, to jeśli zależy ci na SATA 3.0, to dorzuć do czegoś na H67 lub Z68. Osobne kontrolery pokroju Marvella czy ASMedia potrafią wypaść gorzej/niewiele lepiej od SATA 2.0 w H61/H67 itp.

Albo po prostu zrezygnuj z SATA 3.0.

Co do SSD, to taniej powinieneś znaleźć Samsunga 470 lub Cruciala m4 (z tego co widzę, to 830 na allegro chodzi > 800 zł). Różnica w wydajności też nie jest jakoś specjalnie duża - to bardzo szybkie dyski.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi