Skocz do zawartości
Forum komputerowe PC Centre
Gertrud

14-calowy laptop do intensywnego użytku

Rekomendowane odpowiedzi

Stało się, pierwszy raz w życiu wykończyłem laptopa na amen. Nie był to co prawda sprzęt wysokiej klasy (budżetowy Fujitsu), ale jego naprawa nie ma sensu, bo koszt sięga wartości samego sprzętu (matryca + jakieś bajery, których nie potrafię już sobie przypomnieć).

 

W związku z tym jestem na etapie poszukiwań nowego sprzętu, który tym razem, mam nadzieję, posłuży mi trochę dłużej niż symboliczne 3 lata. I tutaj zaczyna się Wasza rola, bo chciałbym serdecznie poprosić o pomoc.

 

Do czego potrzebuję komputera? Intensywnie korzystam z Office'a, w szczególności do pisania, więc mile widziana byłaby wygodna klawiatura. Ale lubię też czasem w coś zagrać, i nie są to raczej gry casualowe, więc przyzwoite parametry na czele z kartą graficzną byłyby również bardzo pożądane. Z resztą nie tylko z tego powodu, bo sprzęt będzie intensywnie wykorzystywany do wirtualizowania systemów, testów różnego rodzaju oprogramowania, a także amatorskiego cięcia wideo i grafiki. Ważna jest też dla mnie mobilność, bo często noszę komputer w plecaku - stąd pomysł na 14 cali, z którego raczej nie chciałbym rezygnować.

 

Generalnie bardzo dbam o swój komputer, ale jest on przy tym tak intensywnie eksploatowany, że potrzebuję czegoś solidnego.

 

Chciałbym się zmieścić przy tym w kwocie 2900 - 3000 zł (nic powyżej)

 

Po wstępnym rekonesansie najbardziej mi się spodobał ten, co prawda bardziej dedykowany biznesowi, Dell:

 

http://allegro.pl/de...1850067184.html

 

Co o tym sądzicie? Mam nadzieję, że decydując się na taką markę nie będę już miał problemów z awariami (bo te w przypadku poprzedniego sprzętu zdarzały się dość często).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry wybór :) Alienware poza zasięgiem :P, więc możesz się rozejrzeć jeszcze za Lenovo i ASUSem (Seria G - ale pewnie cena będzie wyższa lub serią B, ale tutaj raczej dobrej karty nie uświadczysz). Z Lenovo spójrz na tego:

http://www.kuzniewski.pl/p6675,lenovo-thinkpad-edge-e320-nwy5vpb-core-i5-2430m-13-3-hd-4096-320-radeon-hd-6630-windows-7-pro-xp-mode-czarny-matowy-pakiet-dodatkowych-uslug-i-wysylka-w-cenie.html

Co prawda nie jest to legendardny thinkpad z serii T (inna cena), ale warto brać pod rozwagę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie spełnia wymogów - 15,6" no i reklama Alsena sleep.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boję się trochę Asusa, bo moja dziewczyna już wykończyła jednego (co prawda teraz ma netbooka też Asusa i jest nieporównywalnie solidniejszy). No i w przypadku Della mam w standardzie gwarancję 36 miesięcy z serwisantem na drugi dzień u mnie, co jest dużym atutem, myślę.

 

Ostatecznie ciutkę zszedłem z wymagań i chyba zdecyduję się na trochę słabszą konfigurację: http://www.kuzniewski.pl/p5855,dell-vostro-v3450-51343032-core-i5-2410m-14-1-hd-4096-320-radeon-hd-6630-dvd-srebrny-pakiet-dodatkowych-uslug-i-wysylka-w-cenie.html Generalnie spełnia w 100 proc. moje wymagania - 320 GB w poprzednim laptopie mi w zupełności wystarczało.

 

Jest jeszcze opcja o 120 zł droższa z 8 GB RAM, warto dopłacić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAM jest teraz bardzo tani (4 GB SO-DIMM DDR3 kosztują 70-80 zł), a przy wirtualizacji w sumie może się przydać. Z tego co widzę, to w wersji z 4 GB jest dopisek "możliwość zmiany ilości pamięci - prosimy o kontakt w celu uzgodnienia szczegółów", więc może nawet da radę trochę taniej rozbudować RAM do 8 GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z reguły te laptopy z większą ilością RAMu to te same modele tylko właśnie na miejscu dokładają pamięć RAM smile.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z reguły te laptopy z większą ilością RAMu to te same modele tylko właśnie na miejscu dokładają pamięć RAM smile.png

 

Wiem, wiem :) Zastanawia mnie tylko czy warto. Chociaż ostatecznie 120 zł to nie majątek a do wirtualizacji się w sumie przyda i w dłuższej perspektywie czasu też pewnie okaże się niezbędne.

 

 

RAM jest teraz bardzo tani (4 GB SO-DIMM DDR3 kosztują 70-80 zł), a przy wirtualizacji w sumie może się przydać. Z tego co widzę, to w wersji z 4 GB jest dopisek "możliwość zmiany ilości pamięci - prosimy o kontakt w celu uzgodnienia szczegółów", więc może nawet da radę trochę taniej rozbudować RAM do 8 GB.

Napisałem z zapytaniem o 6 i 8 GB. Zobaczymy jak to wygląda cenowo u nich. :)

 

Mam jeszcze tylko wątpliwości co do temperatur. Na notebookcheck.pl recenzent pisał, że są one bardzo niskie (http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Dell-Vostro-3450-HD-6630M.56441.0.html). A znów gdzieś na forach ludzie pisali, że 14 calowe i mniejsze laptopy z mocnymi procesorami i układami graficznymi grzeją się znacznie szybciej niż tradycyjne 15-tki. Może to być prawda? Mam nieprzyjemne wspomnienia z tym, bo stary Fujitsu był oparty na platformie Puma, która grzała się jak piec do tego stopnia, że procesor (Turion RM-74) obniżał taktowanie do 500 MHz, żeby odetchnąć. I tak po kilka razy w ciągu godziny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam siedzi dwurdzeniowe Sandy Bridge z TDP 35 W, więc nie powinien się mocno grzać. Na pewno nie na poziomie starożytnej Pumy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od budowy laptopa - te DELLe to nie ultracienkie komputerki, więc i układ chłodzenia powinien być bdb. Jedyny mi znany przypadek z grzaniem się małego komputera dotyczył Toshiby Portege R7xx z Core i5 pierwszej generacji, ale tutaj laptop był 13", cienki no i występowało to podczas obciążenia 100% przez długi czas (outlook 2010 się zawieszał...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówione. Ostatecznie wybór padł na: http://allegro.pl/sh...item=1850066330 Czyli troszkę zaszalałem z procesorem, co mam nadzieję zaprocentuje na przyszłość. Chciałem kupić go na kuzniewski.pl, ale tam czas realizacji zamówienia wynosił kilka tygodni, bo nie mieli go w magazynie (w zamian proponowali za 3260 zł identyczną konfigurację jak ta zamówiona przeze mnie, ale z dyskiem 750 GB). Szkoda, bo mają ciekawą ofertę dodatkową dot. konserwacji i sprawdzenia komputera.

 

Serdeczne dzięki za pomoc Panowie :)

 

EDIT

 

Pomyślałem, że podzielę się wrażeniami, w razie gdyby ktoś kiedyś był jeszcze zainteresowany Vostro z serii 3X50.

 

Po tygodniu użytkowania jestem bardziej niż zadowolony. Radeon HD 6630M nie jest jakimś tam cudem świata, ale dzięki wydajnemu układowi chłodzenia laptop ma ogromny potencjał jeśli chodzi o overclocking. Przestawiłem zegary z 480/800 na 625/900, czyli "zrobiłem" sobie Radeona 6650M, a temperatura nadal w normie. Jestem pod ogromnym wrażeniem, bo komputer nawet w stresie nie grzeje się nadmiernie. Podobno da się stabilnie pracować nawet na 700/1000, czyli, o ile się nie mylę, w granicach Radeona 6730. Oczywiście podkręcanie jest możliwe tylko po uprzednim wykonaniu update Biosu, który w tym miesiącu wypuścił Dell. Eliminuje on też inny problem - obsługę OpenGL przez kartę dedykowaną (przed update'm można było hulać tylko na integrze) i pozwala na ręczne przełączanie grafiki (wcześniej tylko automatycznie).

 

Jeśli chodzi o ergonomię i kulturę pracy, to również jest bardzo ok. Klawiatura bardzo wygodna, a dodatkowe podświetlenie znacznie zwiększa komfort pracy nocami. Podobnie z resztą jak matowa matryca, która mimo kiepskich kolorów znacznie lepiej się sprawdza niż błyszczące odpowiedniki wyższej jakości (przynajmniej jeśli chodzi o mnie). Jedyne co drażni to błyszcząca oprawa klawiatury, która potrafi odbijać światło przez co przyciski są niewyraźne. Dziwne połączenie swoją drogą.

 

Można by jeszcze sporo pisać o wyższości dysku 7200 nad 5400, znakomitości Core'a i5 2520 itp. Ale to już raczej wszyscy pewnie wiedzą.

 

Generalnie jestem zdania, ze za taką cenę trudno by było kupić lepszą 14-kę, zwłaszcza z 3-letnią gwarancją i taką jakością wykonania (bo parametrowo pewnie by się coś znalazło).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:) no to Francja elegancja. Byle posłużył długo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...