Skocz do zawartości
Forum komputerowe PC Centre

Rekomendowane odpowiedzi

Często zadawane pytania

 

 

P: Posiadam płytę ASRock P67 Pro3. Po zmianie którejś z opcji zniknął mi parametr CPU Load-Line Calibration. Jak go przywrócić?

O: Zaktualizuj EFI do wersji P2.00B (LINK) lub nowszej.

P: Jak uruchomić tryb PCI-Express 3.0 na mojej płycie?

O: Do uruchomienia PCI-E 3.0 konieczne jest zamontowanie procesora z rodziny Ivy Bridge. Sandy Bridge obsługuje tylko PCI-E 2.0.

P: Co zrobić, żeby po overclockingu mnożnik nie spadał do 16x w IDLE?

O: Przede wszystkim wyłącz Intel SpeedStep Technology oraz przestaw profil zasilania pod Windows na Wysoka wydajność. Jeśli to nie pomoże, to wyłącz w Setupie (EFI) następujące opcje (w sekcji Advanced -> CPU Configuration): Package C State Support, CPU C3 Support oraz CPU C6 Support.

P: Jak zrobić screenshot (zrzut ekranu) w Setupie (EFI)?

O: Włóż do dowolnego portu USB pendrive, a następnie wciśnij przycisk F12. Screenshot zostanie zapisany w formacie BMP.

P: Moja płyta przy automatycznie ustawia BCLK na 99,8 MHz. Co zrobić, żeby mieć 100 MHz?

O: Wyłącz opcję Spread Spectrum.

P: Mam problem z ustabilizowaniem czterech modułów RAM. Co zrobić?

O: Spróbuj podnieść VTT Voltage do 1,15 lub 1,2 V.

P: Nie jestem w stanie uruchomić komputera przy BCLK wyższym niż 101 - 103 MHz. Co zrobić?

O: Sprawdź, czy nie uda Ci się osiągnąć wyższego BCLK na niskich mnożnikach pamięci (8x, 10,67x, 13,33x). Pamiętaj jednak, że dłuższa praca z BCLK przekraczającym 104-105 MHz może doprowadzić do np. błędów zapisu na dysku twardym.

 

 

 

 

Podkręcanie

 

 

Taktowanie procesorów z rodziny Sandy Bridge zależy, podobnie jak w przypadku starszych układów dla LGA1366 oraz LGA1156, od mnożnika procesora oraz zegara bazowego (BCLK). Jednak w przeciwieństwie do starszych platform Intela, ten drugi parametr określa również aktualne taktowanie magistrali PCI-E. Domyślne taktowanie BCLK to 100 MHz. Jakie to ma znaczenie dla overclockerów? W praktyce zakres zegara bazowego, w którym możemy się poruszać, jest dość mocno ograniczony. Maksymalne stabilne BCLK zależy od konkretnego egzemplarza procesora. W praktyce 107 - 108 MHz to już wysoka wartość. Należy pamiętać, że takie taktowanie BCLK (a co za tym idzie również PCI-E), może (ale nie musi) wpłynąć na pracę dysku twardego czy pendrive'ów podłączonych do USB, co będzie np. skutkować błędami podczas zapisu czy odczytu danych. Ogólnie BCLK na poziomie 103 - 104 MHz nie powinno sprawiać takich problemów. Ze względu na te ograniczenia (sensowne) podkręcanie możliwe jest jedynie za pomocą mnożnika.

W przypadku procesorów i5 2500k oraz i7 2600k i i7 2700k mamy do dyspozycji w pełni odblokowany mnożnik, dzięki czemu realne jest osiągnięcie częstotliwości znacznie przekraczających 4 GHz. Modele z serii i5 i i7, które nie zawierają w swojej nazwie magicznej litery k, również pozwalają na pewne zwiększenie częstotliwości taktowania. W ich przypadku mnożnik może zostać podniesiony maksymalnie o 4x. W połączeniu z lekkim overclockingiem BCLK powinno się udać w ich przypadku podnieść taktowanie o około 500 MHz dla wszystkich rdzeni. W przypadku procesorów z serii i5 i i7 dostępna jest również funkcja Turbo, o której więcej napiszemy w dalszej części tekstu. Procesory z rodziny i3 oraz Pentium G nie posiadają trybu Turbo, a co za tym idzie nie umożliwiają w ogóle regulacji mnożnika w górę.

Warto pamiętać, że overclocking mnożnikiem możliwy jest jedynie w przypadku płyt opartych o chipsety P67 i Z68. Modele na H61 oraz H67, które kuszą niską ceną, nie pozwalają na zwiększenie mnożnika ponad wartość standardową dla procesora.

 

Kontroler pamięci i RAM

Taktowanie RAM-u zależne jest od BCLK oraz mnożnika pamięci. Ten ostatni może przyjąć: 10,66x, 13,33x, 16x, 18,66x lub 21,33x (x 100). Oficjalnie Sandy Bridge nie obsługuje taktowania RAM-u wyższego od 1333 MHz, jednak w rzeczywistości nie powinno być problemów również z mnożnikami 16x oraz 18,66x.

Jeśli chodzi o napięcie RAM-u, to nadal obowiązuje zasada znana z LGA1156 i LGA1366:

napięcie_ram - napięcie_VTT <= 0,5 V

Obecnie produkowane procesory mają domyślne napięcie VTT na poziomie 1,05 V, stąd też bierze się zalecenie o nie przekraczaniu 1,55 - 1,575 V dla RAM do pracy na co dzień. Warto wiedzieć, że kontroler pamięci jest w znacznie mniejszym stopniu podatny na degradację w porównaniu do poprzedniej generacji procesorów i w praktyce nawet kilkumiesięczna praca przy napięciu RAM na poziomie 1,65 V i VTT równym 1,05 V prawdopodobnie nie doprowadzi do jego szybkiego uszkodzenia.

W przypadku jeśli zakupiliście moduły, które do pracy potrzebują oficjalnie 1,6 lub 1,65 V, macie kilka możliwości:

 • W praktyce wiele zestawów spokojnie poradzi sobie z pracą przy 1,5 - 1,55 V. Jeśli nie będą przy takim napięciu stabilne, możecie spróbować najpierw podnieść parametr tRCD o 1T. Jeśli i to nie pomoże, pozostaje zwiększenie wszystkich timingów (np.: z 8-8-8-24 do 9-9-9-27),
 • Wiele zestawów 1800 - 2133 MHz bez problemów zadziała przy 1,5 - 1,55 V po ustawieniu ich na 1600 MHz. Być może da się w ich przypadku również lekko obniżyć timingi,
 • Możecie pozostawić napięcie RAM na 1,65 V i podnieść napięcie VTT do poziomu 1,15 V w celu zmniejszenia różnicy między tymi dwoma parametrami. Pamiętajcie, że zwiększenie VTT prawie na pewno będzie wiązać się z pewnym wzrostem temperatury procesora.

Warto pamiętać, że do ustabilizowania wyższych taktowań pamięci (1866 lub 2133 MHz) konieczne może być podniesienie napięcia zasilającego kontroler pamięci. Zwykle zaleca się, żeby nie przekraczać 1,15 - 1,2 V do pracy na co dzień.

 

 

 

Napięcie procesora

Praktycznie wszystkie modele ASRock oparte o P67 i Z68 wyposażone zostały w funkcję Load-Line Calibration (LLC), która pozwala zmniejszyć spadek napięcia zasilającego procesor w czasie, gdy jest on obciążony. Poziomy kalibracji można regulować w zakresie od 1 do 5 (od najmniejszego do największego spadku napięcia pod obciążeniem).

Płyty ASRocka pozwalają na użycie dwóch trybów regulacji napięcia zasilającego procesor. Pierwszy z nich to Fixed Voltage. W tym trybie podajemy konkretną wartość napięcia, które (teoretycznie) nie zmienia się niezależnie od obciążenia. Takie rozwiązanie zwykle pozwala na ustawienie nieco mniejszego napięcia do uzyskania stabilności oraz jest zdecydowanie prostsze dla początkujących overclockerów. Ma ono również pewne wady: pod małym obciążeniem komputer będzie pobierał na pewno więcej energii niż w trybie Offset Voltage. Przy Fixed Voltage zwykle bez problemów można korzystać z Load-Line Calibration ustawionego na Level 1 lub Level 2.

Drugim trybem pracy jest Offset Voltage. W tym wypadku podnosimy (lub obniżamy) napięcie względem pewnej wartości. Warto pamiętać, że ta wartość zmienia się wraz ze zmianą mnożnika. W praktyce przy 40x będzie ona nieco mniejsza niż przy 45x. Taki sposób podkręcania pozwala na automatyczne zmniejszanie mnożnika do 16x i napięcia do około 1 V (lub mniej) w czasie, gdy procesor jest w małym stopniu obciążony. Warto pamiętać, że oprócz stanu maksymalnego (czyli ustawiony przez nasz mnożnik) i minimalnego (16x) mogą również działać ustawienia pośrednie, co może łatwo doprowadzić do problemów ze stabilnością przy zbyt niskim ustawieniu ofsetu. Z tego też powodu najłatwiej podkręcać w tym trybie przy LLC ustawionym na Level 5.

Jeśli chodzi o maksymalne dopuszczalne napięcie do pracy na co dzień, to zdania są podzielone. Bardziej konserwatywne zalecenia sugerują nie przekraczanie poziomu 1,35 V. W wielu miejscach spotkać się można z informacjami, że nawet dłuższa praca przy 1,4 - 1,45 V na dobrym chłodzeniu nie powinna wpłynąć zauważalnie na żywotność procesora. Sam Intel w wydanym przez siebie dokumencie nie zaleca ustawiania więcej niż 1,52 V, choć raczej nie tyczy się to ustawień do pracy na co dzień. Jeśli na początek nie wiecie, jakiej wartości nie przekraczać, to sugerujemy 1,35 V dla trybu Fixed Voltage i 1,4 V dla Offset Voltage. Jeśli korzystacie z fabrycznego chłodzenia (tzw. boxa), obniżcie te wartości o co najmniej 0,1 V.

 

 

Turbo Boost i limity procesora

Turbo Boost jest jedną z ciekawszych technologii, w którą wyposażono większość procesorów z rodziny Sandy Bridge. Jego działanie polega na zwiększaniu mnożnika rdzeni w przypadku, gdy uruchamiana jest aplikacja mocno obciążająca procesor. Zależnie od liczby wątków, które wykorzystuje program, możemy mieć do czynienia z następującymi sytuacjami:

 • 1 rdzeń pracujący z mnożnikiem wyższym o 4x od pozostałych,
 • 2 rdzenie pracujące z mnożnikiem wyższym o 2x od pozostałych,
 • 4 rdzenie pracujące z mnożnikiem wyższym o 1x od standardowego.

W praktyce niemal zawsze spotkacie się z sytuacją, gdy pod obciążeniem aktywny będzie ostatni tryb, a Wasz Core i5 2500k zamiast fabrycznych 3300 MHz będzie mieć 3400 MHz. Po overclockingu mnożnikiem tryb Turbo będzie powodował podbicie mnożnika o 1x lub 3x.Warto o tym pamiętać przy ustawianiu mnożnika i aktywnym Turbo.

 

O ile to rozwiązanie świetnie sprawdza się przy pracy na niepodkręconym komputerze lub w przypadku procesorów z zablokowanym mnożnikiem, to podczas overclockingu może sprawić kłopoty. Dlaczego? Weźmy pod uwagę następującą sytuację: mamy procesor Core i5 2500k, który na standardowym napięciu stabilnie pracuje przy maksymalnie 4500 MHz (45 x 100). Uruchomienie aplikacji wykorzystującej tylko jeden wątek spowoduje, że mnożnik pierwszego rdzenia podskoczy do 48x, co prawie na pewno spowoduje wyskoczenie Blue Screena lub restart komputera. W tej sytuacji możemy poradzić sobie na dwa sposoby:

 • Zwiększając napięcie Additional Turbo Voltage,
 • Ustawiając limity, co spowoduje, że tryb Turbo nigdy nie będzie miał szansy zadziałać.

Aby ustawić limity, należy najpierw przestawić opcję Turbo Boost Limit na Manual. Następnym krokiem jest ustawienie parametrów (w kolejności jak poniżej):

 1. Short Duration Power Limit,
 2. Long Duration Power Limit,
 3. Core Current Limit.

Na początek (o ile nie przekraczamy napięcia 1,35 V dla procesora) można ustawić np.: 250/250/200 lub 250/250/250. Wraz ze wzrostem napięcia rdzeni konieczne może się okazać zwiększenie tych parametrów do np. 300/300/250 lub 300/300/300.

 

 

Przy podkręcaniu warto również wyłączyć Thermal Throttling. Technologia ta zabezpiecza procesor przez przegrzaniem w sposób, który może zafałszować wyniki testów stabilności. W momencie, gdy osiągana jest pewna temperatura, przez część cykli zegara procesor nie pracuje, co pozwala mu się ochłodzić. W praktyce może to spowodować, że pomimo przejścia kilkugodzinnego testu w programie testującym stabilność nasz komputer zawiesi się podczas wykonywania mniej obciążającego procesor zadania.

 

 

Ważne parametry

Wszystkie przydatne do overclockingu parametry znajdziemy w sekcji OC Tweaker oraz w Advanced/CPU Configuration. Parametry pamięci regulujemy w menu OC TweakerDRAM Configuration. Z tego miejsca możemy również załadować profil XMP.

 

 

Napięcia:

 • Napięcie rdzeni procesora: Fixed Voltage lub Offset Voltage (zależnie od ustawienia opcji CPU Core Voltage),
 • Napięcie kontrolera pamięci (VTT lub VCCIO): VTT Voltage,
 • Napięcie RAM: DRAM Voltage,

Parametry procesora lub układu zasilającego:

 • Mnożnik procesora: Max Ratio (należy ustawić CPU Ratio Setting na Manual),
 • Zegar bazowy (BCLK): Host Clock Override (BCLK),
 • Load-Line Calibration (LLC): CPU Load-Line Calibration,
 • Limity: Short Duration Power Limit, Long Duration Power Limit, Core Current Limit (ustaw wcześniej Turbo Boost Limit na Manual).

Podkręcanie krok po kroku

 

Przed przystąpieniem do overclockingu warto pobrać ze strony producenta i zainstalować najnowszą wersję programu ASRock Extreme Tuner Utility (AXTU) lub, jeśli posiadacie płytę z serii Fatal1ty, F-Stream Tuning Utility (FSTU). Dzięki niemu będziecie mogli kontrolować w zakładce Hardware Monitor temperaturę procesora (CPU Temperature). Dobrze jest tak dobierać parametry, aby jej wartość nie przekraczała 80 - 85 st. C w stresie. Warto również pobrać program do obciążenia procesora. Takimi aplikacjami mogą być: Prime95, OCCT lub Intel BurnTest.

W tym rozdziale przedstawimy Wam opis podkręcania w trybie Offset Voltage, który jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem do pracy na co dzień. Na początek ustawcie:

 • CPU Ratio Setting na Manual,
 • Max Ratio na 40x (lub maksymalny dostępny dla Waszego procesora),
 • Intel SpeedStep Technology na Enabled,
 • Turbo Boost Limit na Manual,
 • Short Duration Power Limit, Long Duration Power Limit, Core Current Limit na 250/250/200,
 • Spread Spectrum na Disabled,
 • CPU Core Voltage na Offset Mode,
 • Offset Voltage na +0,005 V,
 • CPU Load-Line Calibration na Level 5,
 • DRAM Voltage na minimum 1,5 V (lub tyle, ile wymagają Wasze pamięci),
 • DRAM Frequency na 1333 MHz,
 • Advanced -> Enhanced Halt State na Enabled,
 • Advanced -> CPU Thermal Throttling na Disabled.

Powyższe ustawienia spowodują podkręcenie procesora do 4000 MHz przy napięciu w okolicach 1,25 - 1,3 V przy działających ustawieniach oszczędzania energii, wyłączonym Turbo Boost oraz Thermal Throttlingu. Przy takim ustawieniu przetestujcie stabilność komputera przez przynajmniej 10 minut. Następnie podnieście mnożnik (Max Ratio) o 1x i ponownie sprawdźcie stabilność systemu. Powtarzajcie to dotąd, dopóki program nie zasygnalizuje błędu lub pojawią się problemy ze stabilnością (Blue screen, restart komputera itp.). W takiej sytuacji podnieście napięcie procesora (Offset Voltage) o 0,01 V i ponówcie testy.

 

 

Cały czas starajcie się monitorować temperaturę procesora. Tuż obok opcji CPU Core Voltage wyświetlana będzie przybliżona wartość napięcia zasilającego procesor. Zwykle pod obciążeniem będzie ono nieco mniejsze (0,02 - 0,04 V).

Gdy dojdziecie do satysfakcjonującej Was częstotliwości procesora, przetestujcie stabilność systemu przez co najmniej dwie godziny. W razie problemów ze stabilnością zwiększcie ponownie napięcie procesora lub zmniejszcie mnożnik o 1x.

Po ustabilizowaniu procesora możecie spróbować zwiększyć taktowanie pamięci (DRAM Frequency), jeśli jesteście posiadaczami modułów szybszych niż 1333 MHz lub chcecie je przetaktować. Po takich zmianach również warto przetestować stabilność systemu przez minimum dwie godziny.

 

 

Problemy przy podkręcaniu

Jeżeli komputer nie uruchamia się na jakimś mnożniku (lub są problemy ze stabilnością) i nie pomaga na to podnoszenie napięcia, to spróbujcie:

 • uruchomić opcję Internal PLL Overvoltage (o ile płyta taką posiada),
 • zmniejszyć taktowanie pamięci do 1333 MHz,
 • podnieść VTT Voltage do 1,1 - 1,15 V,
 • jeśli napięcie pamięci jest ustawione na 1,5 V lub mniej, to podnieście je do poziomu 1,55 - 1,6 V.

Wypróbujcie każdą z tych opcji z osobna oraz w różnych kombinacjach. W przypadku problemów z osiągnięciem wyższego BCLK możecie spróbować podnieść nieco (o 0,01 - 0,03 V) napięcie PCH (PCH Voltage).

 

 

 

 

 

Specyfikacja płyt

 

Płyty ATX na P67

 

 

 

 

Płyty ATX na Z68

 • Z68 Extreme7 Gen3
   
  Z68%20Extreme7%20Gen3(m).jpg
  • PCI-E 3.0: 16x, PCI-E 2.0: 16x + 8x + 8x + 4x (CrossFire i SLI)
  • 6 x SATA 3.0, 6 x USB 3.0

  [*]Fatal1ty Z68 Professional Gen3

   

  Fatal1ty%20Z68%20Professional%20Gen3(m).jpg

  • PCI-E 3.0: 8x + 8x, PCI-E 2.0: 4x (CrossFire i SLI)
  • 6 x SATA 3.0, 6 x USB 3.0

  [*]Z68 Extreme4 Gen3

   

  Z68%20Extreme4%20Gen3(m).jpg

  • PCI-E 3.0: 8x + 8x, PCI-E 2.0: 4x (CrossFire i SLI)
  • 4 x SATA 3.0, 4 x USB 3.0

  [*]Z68 Extreme3 Gen3

   

  Z68%20Extreme3%20Gen3(m).jpg

  • PCI-E 3.0: 8x + 8x (CrossFire i SLI)
  • 4 x SATA 3.0, 4 x USB 3.0

  [*]Z68 Extreme4

   

  Z68%20Extreme4(m).jpg

  • PCI-E 2.0: 8x + 8x + 4x (CrossFire i SLI)
  • 4 x SATA 3.0, 4 x USB 3.0

  [*]Z68 Pro3 Gen3

   

  Z68%20Pro3%20Gen3(m).jpg

  • PCI-E 3.0: 16x
  • 4 x SATA 3.0, 2 x USB 3.0

  [*]Z68 Pro3

   

  Z68%20Pro3(m).jpg

  • 2 x SATA 3.0, 2 x USB 3.0

 

 

 

 

Płyty mATX na Z68

 

 

 

 

Płyty mITX na Z68

 

 

 

 

 

Historia zmian

 • 2011.12.17
  • Uzupełnienie informacji n.t. overclockingu

  [*]2011.09.20

  • Rozbudowa FAQ

  [*]2011.09.18

  • Dodanie Z68 Pro3 Gen3

  [*]2011.09.08

  • Wersja pierwsza

 

 

 

 

 

Jeśli chciałbyś zamieścić ten tekst (lub fragmenty) gdzieś indziej niż na forum PCCentre, proszę o wcześniejszy kontakt ze mną (luk1999).

Edytowane przez luk1999
Uaktualnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ogólne pytanie... Zależy, w jakiej jesteś sytuacji.

Jeśli kupujesz nowy komputer lub zmieniasz proca i płytę, to raczej nie warto ładować się w LGA1155, lepiej już LGA1150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

×
×
 • Dodaj nową pozycję...