Skocz do zawartości
Forum komputerowe PC Centre
Soleris

Grzanie procesora

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, otóż mam problem z przegrzewaniem się procesora gdyż w stanie kiedy na komputerze nic nie jest robione średnia temperatura to około 37-39 stopni, jednak gdy załączę jakąś grę, temperatura gwałtownie skacze do 90 po czym komputer się wyłącza, wymieniałem pastę wielokrotnie jednak w niczym to nie pomaga, obroty procesora zdaje mi się że też są takie jak być powinny przy 37-39stopni wynoszą one 2150 RPM, niewiem co robić POMOCY;). pozdrawiam.

 

Mój procesor: AMD Athlon 64 2x Dual Core Processor 4400+ 2.30GHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat chyba nie w tym dziale. Od procesorów już przecież jeden jest.

A w odpowiedzi na Twoje pytanie sprawdź docisk coolera. Rozumiem, że nie podkręcałeś? Cooler boxowy? Jakie napięcie na procesor?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka pasta termo przewodząca ? Poprawnie nałożona? Miałem podobny problem spowodowany przez za grubą warstwę pasty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do podkręcania to absolutnie nic nie podkręcałem od nowości nie był otwierany, dopiero teraz pierwszy raz zdjąłem radiator bo procek się zaczął grzać, cooler boxowy, pasta też nowa <zalman> nałożona prawidłowo w odpowiedniej ilości, poprostu sam łapie się za głowę co to może być, a co do napięcia na procesor to gdzie mogę je sprawdzić i jakie powinno być???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie źle założone, albo płyta główna przekłamuje. Podaj model płyty głównej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm niewiem w jaki sposób to pomogło ale obróciłem radiator inna strona, nałożyłem na nowo paste i już się nie grzeje jednak że, procesor z jednej strony ma lekko widoczne czarne plamki zapewne jest podparzony, tak czy innaczej póki co działa dzięki za pomocne rady. pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że zasysał powietrze zamiast je odprowadzać. Trzeba z tym uważać bo można spalić sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A od kiedy cooler ma odprowadzać powietrze? Soleris, dobrze że już działa ale jak obróciłeś radiator? w sensie o 180stopni?:) Teoretycznie obrócenie go nie powinno nic zmienić, jeśli mówimy o takim obróceniu co ja myślę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak obróciłem go o 180stopni i sam nadal mam wątpliwości że to właśnie to pomogło, ale nic innego nie zrobiłem, po obróceniu radiatora o te 180stopni komputer przestał się grzać i do dzisiejszego dnia nie mam problemów, w momencie obracania go nawet pasty nowej nie dawałem.

Edytowane przez Soleris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Znów pojawiły się problemy z grzaniem procesora, jednak obserwując temperaturę na speedfanie zauważyłem lukę, okazuję się iż tylko jeden z rdzeni się grzeje gdy jeden ma 45stopni drugi sięga już 85, to samo zauważyłem przy użyciu procesora podczas grania jeden jest używany w 50% drugi w 90%czy to tak ma działać??, czy waszym zdaniem jest to powód do obaw iż procesor mógł ulec uszkodzeniu, czy wymiana coolera i pasty powinna wystarczyć??? pozdro.

Edytowane przez Nerio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mi tu pachnie źle przylegającym rozpraszaczem ciepła (heatspreader).

Rozwiązanie wydaje się dość proste - zdemontować heatspreader i ostrożnie chłodzenie - będzie wtedy przylegać do rdzeni.

Jedyny problem jest w tym, że operacja jest dość ryzykowna i wymaga dużej ostrożności.

 

Przy demontażu trzeba uważać na wystające mostki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okey kupiłem dzisiaj Cooler (SilentiumPC Spartan HE923), zamontowałem go i w stanie spoczynku temperatura utrzymuje średnio 29-33stopni, w stresie 42-46 czy to właściwa temperatura ??.Jeżeli tak to dziękuje za pomocne rady i poświęcony czas pozdrawiam piwko dla wszystkich.

Edytowane przez Soleris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Znów pojawiły się problemy z grzaniem procesora, jednak obserwując temperaturę na speedfanie zauważyłem lukę, okazuję się iż tylko jeden z rdzeni się grzeje gdy jeden ma 45stopni drugi sięga już 85, to samo zauważyłem przy użyciu procesora podczas grania jeden jest używany w 50% drugi w 90%czy to tak ma działać??, czy waszym zdaniem jest to powód do obaw iż procesor mógł ulec uszkodzeniu, czy wymiana coolera i pasty powinna wystarczyć??? pozdro.

Masz zainstalowane Dual Core Optymizer do AMD, temperatury nie poprawi, ale o ile nie jest już zainstalowany poprawi obciążenie rdzeni.

Czy taka różnica w temperaturach na rdzeniach długo się utrzymuję, czy z czasem się zmniejsza? 40 stopni to bardzo dużo i jest praktycznie nie możliwe, by były to realne temperatury.

Albo jak w poście wyżej HS źle rozprasza temperaturę rdzeni albo czujnik temperatury jest uwalony :D zepsuty.

 

A jak z temperaturą coolera jest on przynajmniej mocno nagrzany?

Edytowane przez TomTom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy dotykam coolera czuć minimalne ciepło, ale prawie niewyczówalne a co do czujnika to gdzie on się znajduje to spróbuje go oczyścić, być może jest brudny i źle pokazje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że 40 st w "stresie" wcale nie jest wysoką temperaturą. U mnie pod obciążeniem temperatura wynosi 60 st i jest stabilnie i nic się nie resetuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To niewiary godne znowu zaczął się przegrzewać procesor wymieniona jest pasta jest nowy cooler wszystko ładnie pięknie i dalej się grzeje, ma ktoś dla mnie jakaś rade co to może być??, mam jeszcze jedno pytanie, czy jest możliwość wyłączenia czujnika który mierzy temperature gdyż kiedy pokazuje mi 90 stopni komputer się wyłącza a radiator jest zimny co oznacza że wcale tyle stopni niema, jeżeli jest możliwość wyłączenia tego czujnika to proszę o odpowiedź??.

Edytowane przez Soleris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czujnika nie wyłączysz. Jeżeli procesor się nagrzewa a cooler jest dalej zimny to coś źle musi być w połączeniu radiator-CPU, na pewno dobrze nakładasz tą pastę? Po za tym praktycznie każda pasta po nałożeniu musi się wygrzać (zazwyczaj około tygodnia pracy), aby osiągnąć swoją nominalną wydajność.

Jak to nic nie da to pozostaje Ci zrobić to co radził Nerio czyli zdemontować Heatspreadera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nakładają paste robie kropkę na środku procesora i poprzez przyciśnięcie radiatorem sama się rozprowadza, puki co mam nowy cooler 2 dni poczekam jeszcze te 5 jak to nic nie dato zdemontuje tego Heatspreadera, a jak już to zrobie to co mam poprostu to wyczyścić?

Edytowane przez Soleris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co wyczyścić? Bo nie bardzo rozumiem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okey póki co problem zaradzony, rozebrałem ten (heatspreader), okazało się że pasta pomiędzy rdzeniem a tą płytką w środku jest skamieniała, teraz cooler przylega bezpośrednio do rdzenia i na temperaturke aż miło popatrzeć, dzięki za dobre rady pozdro,

Edytowane przez Soleris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...