Skocz do zawartości
Forum komputerowe PC Centre
stefan3000

Zewnętrzny dysk twardy (500 GB / 1 TB)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Sprawa wyglada nastepujaco - zamierzam dokupic do swojego lapka zewnetrzny dysk twardy. Niby sprawa prosta, bo niegdys sie patrzylo na pojemnosc i juz A teraz od jakiegos czasu nie interesowalem sie sprzetem i nie wiem za bardzo co wybrac. I tak, widze sa formaty szerokości: 3.5 cala / 2.5 cala i prędkości obrotowe: 7200.00 obr./min. / 5400.00 obr./min. Z ta szerokoscia to jak jest - dyski beda sie roznily tylko wielkoscia? A predkosc obrotowa - niby im wieksza tym lepsza, ale czy w tym wypadku na pewno - wieksza predkosc - wiekszy halas i zuzycie energii? (przeciez to bedzie dysk zasilany z usb?). No i wreszcie pojemnosc, waham sie miedzy 500 GB, a 1 TB, nie wiem co teraz jest oplacalne? Bo nie chce podawac jakichs ram finansowych, ma to byc po prostu dobry wybor wg kryterium cena/jakosc. Jesli to wazne, to dysk ma sluzyc do przechowywania dokumentow, fotek, jakichs mp3. Fajnie byloby, gdyby mial w miare solidna obudowe (metalowa moze?). Bylibyscie w stanie odpowiedziec na powyzesze pytania i polecic jakies konkretne modele? Z gory bardzo dziekuje!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, zapewne już zamówiłeś sobie dysk, ale postaram Ci się doradzić, może akurat jesteś jeszcze przed zakupem.

 

Z tego co mi wiadomo napędy 3,5-calowe są zawsze zasilane z dodatkowego zasilacza. Tylko 2,5-calowe i mniejsze są zasilane z USB, ale uwaga, nie wszystkie. 

 

Im większa prędkość obrotowa tym dysk szybszy, czy głośniejszy to zależy od modelu. Miałem notebooka z dyskiem, który miał 5400 obr/min i był cholernie głośny. Miałem również taki, którego nie było słychać.

 

Czasem bardziej opłaca się kupić dysk samemu i do niego dobrą obudowę. Może taniej wyjdzie i wiesz co masz ;)

 

Przy takiej pojemności bym również rozpatrzył wybór interfejsu. Zapewne nie masz USB 3.0, nie wiem jakiego masz notebooka. Jeśli masz FireWire lub eSATA to szukaj obudowy/dysku zewnętrznego z tym interfejsem. Na pierwszym miejscu wybierz eSATA. Pozwala na transfer danych jakby dysk był podpięty bezpośrednio do komputera. FireWire jest szybszy niż USB 2.0, ale czasem są problemy ze sterownikami. USB 2.0 znów wszędzie podłączysz, ale transfer nie jest zbyt wysoki, więc o dysku 7200 obr/min nie ma nawet co myśleć bo po co. Większość dysków z innym interfejsem niż USB 2.0 posiada również port USB 2.0, więc nie będzie kłopotu.

 

Niestety większość, jeśli nie wszystkie dyski zewnętrzne z interfejsami innymi niż USB 2.0 są wielkości 3,5-cala.

 

Jak coś pytaj. Ja posiadam dysk i kieszeń Welland jak w sygnaturce.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozpatrz szczególnie szybkość przesyłania danych dysk-komputer. Bo można kupić ogromny dysk, ale żeby coś z nim zrobić to trzeba się naczekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...