Skocz do zawartości
Forum komputerowe PC Centre
Jawtek

Czy to zadziała?

Rekomendowane odpowiedzi

Witojcie ;) Otóż postaram się opisać mój dylemat:

 

Posiadam w domu 2 kompy. Jeden z nich znajduje się na parterze, jest to już dość wiekowy sprzęt (PIII :) ) i na nim jest podłączona neostrada przez zwykły modem Sagema - prosty modem bez żadnych bajerów. Drugi komputer znajduje się na piętrze, prawie tuż nad pokojem z kompem na dole. Do rzeczy: chce mieć neta na kompie na piętrze, lecz z różnych przyczyn nie mogę zapodać tu kabla przez ścianę - po prostu musi być bezprzewodowo.

 

Wyczaiłem coś takiego: http://sk2.pl/8121 - modem Linksysa + karta sieciowa na USB Linksysa. I tu pojawia się moje pytanie: czy wystarczy, że podłącza router do kompa na dole, kartę na usb na górze, skonfiguruje i viola! ? ;) Czy coś tu nie pasuje? Czekam na sugestie ;)

 

P.S. Z góry przepraszam, lecz w temacie sieci jestem kompletnie zielony i zapewne moje rozumowanie jest błędne ;)

Edytowane przez Jawtek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Nie bedziesz mial zadnego problemy zeby tak zrobic, ale akurat nie na tym routerze co podales. Jezeli chcesz podzielic lacze neostrady to konieczny jest router z wbudowanym modemem ADSL i wtedy wszystko bedzie Ci dzialac tak jak napisales.

Edytowane przez Siarus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzieki ;) Jakieś propozycje ruterków? :)

 

Wszystko zalezy ile srodkow chcesz na to przeznaczyc i jak bardzo zaawansowany chcesz miec router. Z takich tanszych i prostszych moge Ci polec http://i-shop.pl/product_info.php/cPath/12...roducts_id/2009 edimax, jednak chcesz juz cos bardziej zaawansowanego to polecam Ci d-link lub linksys`a, jeszcze do dobrych sprzetow sieciowych nalezy netgear ,dla przykladu: http://i-shop.pl/product_info.php/cPath/12...roducts_id/2077 !

 

Wystarczy ze wejdziesz na allegro i jest bardzo duzo routerow adsl i roznych przedzialach cenowy. + pozniej musisz do tego dokupic sobie bezprzewodowa karte sieciowa pracujaca w tym samym standardzie co router. Do standardow teraz nalezy 802.11 g. Jednak wszystkie urzadzenia sa kompatybilne w dol wiec nie powienies miec problemow ze znalezieniem czegos dobre a zaraz taniego. Im wyzszy standart tym wieksza przepustowosc lacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, wielkie dzieki Siarus ;)

Jeszcze jedna rzecz: czy router bez antenki :) i zwykła karta na USB będą miały wystarczający ''zasięg'' do bezproblemowej pracy w domu jednorodzinnym? W końcu są ściany itp.. rozumiecie :) Tak dla pewności pytam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bedziesz mial zadnego problemu z zasiegiem, chyba ze masz jakies sciany zel-betonowe, ale jednorodzinne domki buduje sie z pustaka lub cegly, a one nie sa duza bariera dla sieci 2.4 Ghz :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie bedziesz mial zadnego problemu z zasiegiem, chyba ze masz jakies sciany zel-betonowe, ale jednorodzinne domki buduje sie z pustaka lub cegly, a one nie sa duza bariera dla sieci 2.4 Ghz :]
Odnośnie konstrukcji ścian mógłbym polemizować, no i poprawnie jest określenie żelbetowe a nie żelbetonowe :P Ponadto w jego wypadku będzie raczej ważna konstrukcja stropu a nie ścian. Jeśli to domek nieco starszy to strop będzie prawdopodobie żelbetowy co stanowi pewną przeszkodę, ale nawet przy grubości 15cm rzekomo beznadziejny LiveBox sobie radzi, zatem każdy lepszy sprzęt nie powinien mieć najmniejszych problemów. W nowszym budownictwie wykonuje się najczęsciej stropy z pustaków Ackermana lub DZ-3, co pod kątem sieci jest jeszcze lepszym rozwiązaniem :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tommy nie znam sie w ogole na budownictwie, ale jezeli chcesz poroszac temat sieci to jeszcze znaczenie ma polaryzacja anteny, czyli czesto takie urzadzenia z wbudowana antena dzialaja na poloryzacji poziomej, czyli jezeli na paterze ustawisz sobie router i ustawisz sie dokladnie w tym samym miejscy co router na pietrze to nie bedziesz mial zasiegu.

 

A apropo budownictwa to konstrukcje szklane odbija bardzo fale i tez powoduja bardzo duzo straty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc - stropy mam żelbetowe, ściany nie ;)

 

Czy w związku z tym jestem zmuszony bardziej się wykosztowywać czy powinno być ok? ;)

 

Po drugie, czy to będzie w porządku: ?

 

Router: http://kdo.pl/product_info.php/cPath/269_2...55619f30a129000

 

Karta: http://kdo.pl/product_info.php/cPath/269_2...roducts_id/8009

 

I jeszcze jedno - czy warto dopłacić dychę do takiej karty? : http://kdo.pl/product_info.php/cPath/269_2...roducts_id/8007

Edytowane przez Jawtek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o router to w zupelnosci Ci wystarczy.

 

Natomiast jezeli chodzi o karte, to jezeli kiedy kokolwiek myslisz o zamontowaniu zewnetrzej anteny lub penelu dla ziekszenia jakosci to oplaca sie doplacic 10 zl. natomiast jezeli chodzi tylko o siec w domku jednorodzinym i nigdzie pozna nim to w zupelnosci Ci wystarczy ta 1 karta scieciowa. No i zycze milej konfiguracji routera. Jezeli udospteniasz cos przez ftp lub http, lub inne porty to musisz na routerze postawic wirtualny serwer dla danego portu i uslugi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, więc to chyba wszystko ;) Jak będę miał jakieś kłopoty z konfiguracją to spytam w tym temacie :) Jeszcze raz dzięki.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zwolennikiem Linksysa - jak Cie stać to bierz - pomijam funkcjonalność - one po prostu sie nie wieszająitp itd - działają bardzo dobrze. Linksysa którego mam ostatnio wyłączłem pól roku temu :) Gdy miałem edimaxa czy pentagrama od czasu do czasu były z nimi problemy. Przy wyborze pamiętaj aby router był na annexie A - nie na annexie B (dla netii) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra - ten co mam akurat wybrany (Edimax) jest na annexie A. A co do Linksysa - dzieki za rade, poszukam czegoś w ten deseń :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja jestem zwolennikiem Linksysa - jak Cie stać to bierz - pomijam funkcjonalność - one po prostu sie nie wieszająitp itd - działają bardzo dobrze. Linksysa którego mam ostatnio wyłączłem pól roku temu :) Gdy miałem edimaxa czy pentagrama od czasu do czasu były z nimi problemy. Przy wyborze pamiętaj aby router był na annexie A - nie na annexie B (dla netii) :)

Nie wychwalalbym tak w niebiosa routerow linksysa, bo mialem z nimi zawsze problemy. Ale moze to moje nieszczescie. Tak czy siak optuje za d-linkiem + jakis ciekawy firmware :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eeee... ciekawy firmware do d-linka? Istnieje coś takiego? Poza tym domyślne oprogramowanie na d-linkach to porażka

Linksys nie miałem problemów... korzystam... Na niektóre sprzęty masa softu np. WRT54GL... (jeżeli neo trzeba jeszcze mieć modem z portem Ethernetowym)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem Linksysa trochę teraz siedzę na D-Linku (który mi padł ^^) nie narzekam, choć zwiechy się zdarzają ;) Ale najlepszą firmą z jaką się spotkałem jest Cisco ;) Mam ich stację bazową Wi-Fi i jeszcze ani razu mi się nie zacięła ;) Wprawdzie trochę wolna bo tylko 11mb/s - jednak to dość stary model. Za to przez 4 ściany na wysokości ok. 5-10m na pole potrafi do zwykłego laptopa stockową antenką doprowadzić sygnał o dobrej jakości ;) Jednak... takie Cisco jest świetne - ale też świetnie kosztuje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co osoba inna opinia :) Z mojego doświadczenia najlepszym był Linksys, najgorszym - pentagram. Może darek_date miałeś małego pecha:). Co do d-linków nie demonizowałbym tak - obecnie pracuję na jednym - moim zdaniem jest dobry - żadnych problemów, wszystko ma co powinien mieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...