Skocz do zawartości
Forum komputerowe PC Centre
Seamole

co się stało AMD?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jestem nowy na tym forum, to mój pierwsze post więc postarałem sie w miarę przygotować i nie pisać po prostu 'mam problem. Pomóżcie!' jak to nieraz bywa ;)

Ale przejdźmy do rzeczy. Chce sobie kupić komputer, koszta jakie chciałbym/mogę przeznaczyć na ten cel to od 2 do 3tys. zł

Zacząłem więc przeszukiwać jakieś pisma ale nie znajdując tam zadowalających informacji pogrzebałem troche po sieci.

Jak narazie udało mi się ustalić następujace fakty, jeśli:

Karta graficzna to:

MSI GeForce 8800 GTS OC 512MB DDR3

lub

ZOTAC GF 9600GT, 512MB DDR3

(zależnie od sumarycznej ceny reszty podzespołów zapewne. Zastanawiałem sie nad radeonem HD3870 ale głównie pod wpływem lektury

http://www.frazpc.pl/artykuly/572/GEFORCE/...92/po/raz/drugi zmieniłem zdanie)

 

Dysk twardy to najlepiej jakiś WD np

WD Caviar 320GB 7200 16MB (zapożyczony z resztą z tematu obok)

Pamięc to podobno:

DDR2 2x1GB PC6400 800MHz Patriot LLK CL4 (informacja też z resztą z tego forum)

a zasilacz to jakiś Chieftec 450-500W

 

Takimi rzeczami jak obudowa czy nagrywarka specjalnie sie narazie nie przejmuje bo to tylko dodatki a na płytach głównych kompletnie sie nie znam i dopiero bedę sie musiał podszkolić jak tylko będę miał dzisiaj chwile.

 

Ale jak już pewnie zauważyliście brakuje serca mojego komputera czyli procesora. Otóż sprawdzając w sieci i przeszukując naprawdę w miarę wnikliwie nie udało mi się w ogóle znaleźć jakichkolwiek aktualnych porównań i testów procesorów AMD! najaktualniejsze dane jakie widziałem to chyba 2006 rok a z tego i zeszłego tylko jakieś dane o phenomie, który moim skromnym zdaniem jest mi raczej nie potrzebny.

Oczywiście ze strony intela poszło łatwiej i narazie wychodzi, że najlepiej kupić

Intel Core 2 Duo E8200 2.66GHz 6MB

a potem nauczyć sie jakoś podkręcić to cholerstwo ale to jak widzę znajdę tez na tym forum ;)

 

Dlatego zwracam się do was z pytaniem. Czy to moja nieudolność czy tak ciężko dowiedzieć się czegoś o dobrym konkurencie dla E8200? AMD nigdy nie było bogiem marketingu ale teraz czuje jakby samo utrudniało mi kupno swojego procesora. Osobiście zawsze byłem raczej za AMD bo wydawało mi się że to tylko trochę słabsza ale za to o wiele tańsza alternatywa dla Intela. Jak jest teraz? może coś sie zmieniło w tej dziedzinie?

Z góry dziękuje za rady, najbardziej zależy mi na wskazaniu procesora ale gdybyście podpowiedzieli mi coś w innych podzespołach również byłbym wdzięczny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to od końca zacznę :)

AMD sobie daruj (jest sporo informacji w necie, że phenomy i reszta paczki to straszne padaki... szkoda kasy, a wcale konkurencją cenową dla intela nie są). Jedyne sensowne rozwiązanie to Intel (E8200 bardzo trafny wybór)...

Oto co proponuję:

Procesor: Intel E8200 - ok 600 zł

Płyta główna: Abit IP35 / Foxconn P35A-S (używam i jest naprawdę OK, mi zależało na FireWire, COM, LPT i innych parametrach na wysokim poziomie...)

Nie polecam z tego przedziału ASUSów (choć jest jeden... ale to niech ktoś inny się wypowie) - dobry ASUS to wydatek min 500 zł..., Gigabyte jest nawet OK, ale znowu szkoda kasy (chłodzenie pasywne jest ogromnych rozmiarów - fajny bajer :P ale kłopotliwy), MSI odpada... poprawiło się, ale jeszcze są różne problemy...

Od DFI też nie pamiętam, który model jest dobry (MILANS pewno pamięta :)) - 400 zł wydaję się OK

Pamięć: Tu różnie... Sam mam DDR2 2x1GB PC6400 800MHz Patriot LLK CL4 i działają jak trzeba, ale trafisz źle i nie komputer nie wystartuje... Jak będę miał więcej czasu to poszukam jakiś inny ciekawych pamięci... 200 zł góra (mała uwaga, może 4GB pamięci, są bardzo tanie :)?)

Karta graficzna: ja polecam 9600GT (komputer do grania skoro tą i mocniejszą kartę bierzesz pod uwagę), ewentualnie 8800GT (wersja GTS jest gorsza :) bo starsza) - GeForce 9600 GT Gainward 512MB 2xDVI & HDMI & SPDIF (PCI-E) GoldenSample - OK 670 zł (takty 700/2000, chłodzenie porządne)

Dysk: Po problemach z różnymi firmami uznaję tylko Hitachi - IMHO najbardziej bezawaryjne dyski, ciche i wydajne... 400GB ok 350 zł

Zasilacz: Chieftec beee... nie bierzesz tego badziewia, są lepsze zasilacze (tą firmę zostawiam dla zdesperowanych). Corsair - cichy, dużo mocy i tani (posiadam i jest naprawdę zadowolony), Topower, Tagan, ... - 300 zł za 500W+ wydaję się OK

Napęd DVD/RW - 100 zł (wedle upodobań)

--------------------------------------------------------

Razem 2620 zł jak na razie reszta na obudowę, wedle upodobań, choć spójrz w moją sygnaturkę - Chieftec (gruba blacha, dużo miejsca, i nie kosztuje 500 zł :P)...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor Intel Core 2 Duo E8200 2.66GHz 6MB BOX 585.00zł

Chłodzenie procesora Scythe Mugen 139.00zł

Płyta główna Płyta Asus P5K PRO 355.00zł

Pamięć DDR2 2x1GB PC6400 800MHz OCZ Reaper EPP CL3 220.00zł

Karta grafiki GeForce 8800GTS XFX 512MB PV-T88G-YDF4 998.00zł

Dysk Samsung 320GB 7200 16MB 210.00zł

Nagrywarka DVDR Pioneer DVR-215DBK SATA OEM Black 90.00zł

Obudowa CoolerMaster Elite 330 black b/z RC-330 125.00zł

Zasilacz Corsair CMPSU-520HXEU 520W 315.00zł

Razem:3037.00zł

 

Ceny z apollo.pl

Według mnie super zestawik

 

Nie wiem, co macie do Asusów, ale ten P5K Pro jest dobry. 8 faz zasilania robi swoje, O/C też super na niej.

Edytowane przez BarTeK784

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapomniałem o chłodzeniu :) Scythe Mine rev. B - tani, cichy, łatwy w montażu i oczywiście wydajny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja bym to widział tak:

 

Intel E8200 BOX 569

Scythe Mugen 139

DFI LanParty DK P35-T2RS 419

2x2GB A-DATA Extreme Edition 259

GAINWARD 8800GTS 809

SAMSUNG 320GB (HD321KJ) 232

LG GSA-H55L BLACK 109

Coolermaster Elite 333 149

Corsair HX520W 289

Razem 2974zł

 

Platforma całkiem cicha, na dobrych podzespołach, świetna do podkręcania i bardzo wydajna. Wydaje mi się, że w przedziale

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odnośnie pytania w temacie... Jak już wyżej koledzy wskazali brać Intele. Na dzień dzisiejszy (chociaż to się zmienia) AMD jest przynajmniej pół roku do tyłu w procesie technologicznym. Jak AMD wypuszcza na rynek coś co może równać się z Intelem, Intel wypuszcza kolejne, mocniejsze procesory. te nowe AMDeki to też są podobno poniżej oczekiwań...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak intel? żal, żal nie powiem. Ale co do chłodzenia czy na pewno potrzebne? Słyszałem że oryginalne radzi sobie całkiem nieźle nawet przy podkręcaniu i nie ma co pochopnie kupować dodatkowego. Co do grafiki to dopiero po fakcie dowiedziałem się że GTS jest gorszy od GT ale chyba i tak przychylę sie ku 9600. Trochę gorsze a cena dogodniejsza :)

jednak nie chieftec? w zasilaczach nie wyznaje się w ogóle wiec nie wiem.

A co do grafiki czemu jednak gainward? rozumiem ze wypróbowane i znane? bo z tej stronki MSI było reklamowane dość dobrze.

Edytowane przez Seamole

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz kręcić delikatnie to wystarczy. Jednak gdy pranujesz extremalnie O/C to kup coś droższego ;) Co do karty warto brać 9600GT - lepszy stosunek ceny do mocy ;) A co do Chiefteca myślę, że 500W wystarczy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chieftec jest głośny

Edytowane przez BarTeK784

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chieftec jest głośny

 

 

Świetna argumentacja. Miałeś kiedykolwiek chiefteca? :)

Chieftec 500W spokojnie styknie do twojego kompa, choć jeśli masz więcej kasy warto zastanowić się na jakimś Corsairem.

 

Ogólnie sprzęt widzę tak:

 

Intel C2D E8200

Scythe Mugen

Abit IP35 / Foxconn P35A

GF 8800GTS 512 (np. Galaxy)

WD Cavair 320 GB

Nagrywarka DVD (np. jakiś Pioneer)

Chieftec 500W

Obudowa wedle uznania

 

 

ja polecam 9600GT (komputer do grania skoro tą i mocniejszą kartę bierzesz pod uwagę), ewentualnie 8800GT (wersja GTS jest gorsza smile.gif bo starsza)

 

Widać Nerio niezorientowany troszkę :) GF 8800GTS 320Mb i 640Mb faktycznie są starsze (chipset G80) i wolniejsze od 8800GT. Ale za to GF 8800 GTS 512 Mb (chipset G92) są jescze szybsze od 8800GT co czyni je obecnie najlepszymi kartami na rynku za sensowne pieniądze. Zarówno 8800GT jak i GTS 512 są dużo szybsze od GF9600 GT który z kolei jest bardzo atrakcyjny cenowo.

 

Reasumując: Jeśli cie stać bierz 8800 GTS 512, jeśli nie - bierz 9600 GT i tak będziesz zadowolony :)

 

 

P.S. Jeśli chodzi o 4Gb RAMu- ma to sens tylko i wyłącznie jeśli posiadasz (lub masz zamiar posiadać) 64-bitową wersje Windowsa Xp lub Visty. Zwykły, powszechny XP Pro lub Home NIE WYKORZYSTA 4 Gb RAMu.

 

Pozdro, mam nadzieję, że trochę pomogłem :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Świetna argumentacja. Miałeś kiedykolwiek chiefteca? :)

Tak, chieftec jest głośny. Lepiej wziąć Corsaira VH, a jeśli masz więcej kasy to HX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że chiefteci GPS są ciche, a CFT głośniejsze. Nagrywarka Pionera odpada liczą sobie wiecej niż norma.

 

P.S Dziękuje za 200 post i gratulacje.

Edytowane przez mathi13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwie każda firma robiąca nagrywarki będzie ok: NEC, LiteOn, Samsung, LG itp, itd :) Ważne, żeby nie przepłacić, dobry model można nabyć na około 100zł.

 

Co do Czifteków: Sam posiadam Chiefteca GPS 400W i mogę go polecić każdemu, jest chichy i stabilny. IMO nie można też za bardzo porównywać Chiefteców i Corsairów z powodu różnicy cenowej między nimi.

 

Pozdro ;)

 

P.S. Mathi gratuluję 200 postów :)

Edytowane przez Jawtek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...