Skocz do zawartości
Forum komputerowe PC Centre
AndrzejSnk

Podkręcanie procesorów – poradnik (instrukcja)

Rekomendowane odpowiedzi

Podkręcanie – overclocking procesora jest to zmuszenie CPU do pracy z częstotliwością wyższą niż „dała fabryka”. Głównymi plusami podkręcania jest praktycznie darmowe zwiększenie mocy obliczeniowej procesora – wzrost wydajności w grach, programach multimedialnych i biurowych. W tym poradniku opisze jak przetaktować i zwiększyć wydajność procesorów od „niebieskich” – Intela. Chodzi o układy Core 2 Duo/Extreme, Pentium E/D/4/XE, jak i Celeron D. Opis podkręcania układów AMD znajduje się tutaj i tutaj.

 

Czynności przygotowawczo – sprawdzające:

Ważnymi czynnikami, które musimy określić przed podkręcaniem jest:

-temperatura procesora w „stresie” (pod pełnym obciążeniem), żeby to sprawdzić trzeba ściągnąć program Everest, jak i Stress Prime 2004. Musisz zainstalować i uruchomić program Everest kolejno SP04 i włączyć test na przynajmniej 30 min oraz następnie sprawdzić temperaturę – jeśli jest ona wyższa niż 55*C to możesz zapomnieć o OC bez zmiany chłodzenia i/lub poprawy cyrkulacji powietrza w obudowie oraz zmianie pasty na procesorze (poradnik tu.)

temp.jpg

sp.JPG

-model i BIOS płyty głównej – jeśli w BIOSie nie uda Ci się odnaleźć chociaż opcji zmiany FSB to nici z overclockingu. W przypadku braku zmiany opcji Vcore, częstotliwości taktowania pamięci i/lub timingów OC będzie utrudnione. Aby odstać się do tych opcji w płytach Gigabyte należy nacisnąć kombinacje klawiszy Ctrl + F1. W płytach innych producentów trzeba czasami przestawić inne opcje np.: w mobach Asusa trzeba zmienić opcję AI Tuning na manual. Czasami zdarza się również, że zmiana BIOSu na nowszy odblokowuje te opcje.

-zasilacz – sprawdź czy realna moc Twojego zasilacz jest większa od zapotrzebowania komputera na prąd (Faq zasilacze)

Aby podkręcać należy wejść do BIOSu (podczas uruchamiania naciśnij przycisk del lub F2). Teraz musisz przejść do sekcji, w której znajdują się opcje związane z OC, jest to Cell Menu w płytach MSI, M.I.T2 w Gigabyte, Frequency/Voltage Control w innych itp. W tej sekcji odszukaj opcje związane ze częstotliwością magistrali FSB. W tym momencie wspomnę, iż istnieje możliwość podkręcania przez zmianę mnożnika, jednak w przypadku procesorów Intela odblokowany jest on tylko w modelach z seri ExtremeEdition lub wersjach ES. W procesorach z serii C2D istnieje możliwość zmiany mnożnika ale tylko w dół.

mnoznik.jpg

Dodatkowo zwiększając częstotlwiośc FSB zwiększamy przepustowość przez co jeszcze bardziej zwiększamy wydajność np.: procesory z serii Pentium D są bardzo łakome na wysokie FSB gdyż są konstrukcją typu SMP czyli w zasadzie sklejką dwóch procesorów Pentium 4, które porozumiewają się między sobą właśnie za pomocą FSB. Kolejno znajdź w BIOSie opcje związane ze zmianą częstotliwości pamięci, szyny PCI i PCI-Express/AGP oraz zmianą VCore i napięcia zasilającego RAM. Pamiętaj aby częstotlwiośc szyny PCI-Express zawsze wynosiła 100 MHz, szyny AGP 66,66, a PCI 33,33 MHz. Jeśli tego nie zapwenisz tych częstotliwości może zepsuć się bardzo dużo części od dysków twardych a na karcie sieciowej kończąc.

PCI.jpg

PCIEX.jpg

Zasilanie pamięci DDR2

Większośc pamięci w standardzie zasilana jest napięciem rzędu 1,8 V – pamiętaj aby bardzo nie zwiększać tej wartości max do 2,2 V, no chyba, że dysponujesz high-endowymi modułami, które w standardzie pracują na napięciu rzędu 2,3 V ;)

memV.jpg

V-Core procesora można zwiększyć w przyadku Celeronów D i Pentiumów 4 opartych na wykonanym w 90-nm procesie technologicznym rdzeniu Presscot do wartośći 1.4 V, w przypadku nowszych układów Core 2 Duo bezpieczne dla procesora będzie jeśli na stałe będzie pracował z napięciem nie wyższym niż 1.45 V

Pierwsze +10 (na przykładzie Core 2 Duo E6300)

Wejdź do opcji zmiany częstotliwości pamięci i zmniejsz tę częstotlwiośc na 533 MHz, kolejno ustaw dzielnik FSB:RAM na 1:1.

ramy.jpg

ramy2.jpg

Teraz przejdz do opcji FSB/CPU Frequency/CPU Host Frequency i naćiśnij przycisk Enter. W otwartym oknie zwiększ częstotlwiośc taktowania szyny FSB o 20 MHz.

CPUHost.jpg

Kolejno wyjdz z BIOSu zapisując ustawienia i odczekaj aż się załaduje system operacyjny.

EXiT.jpg

Przy zmianie o pierwsze 20 MHz nawet nie musisz sprawdzać stabilności ;). Znowu zrestartuj komputer wejdz do BIOSu i znowu zwiększ częstotliwośc FSB o kolejne 10 MHz (powinno być 296 MHz). Gdy już system się uruchomi dwukrotnie włącz program SP2004 (jeśli masz dwurdzeniowego procka ;)) na około 15min. Gdy wszystko działa poprawnie a program nie wykazuje żadnych błędów wejdz do BIOSu i postąp tak jak opisałem wyżej (powinno być 306 MHz). Gdy w pewnym momencie Windows się zawiesi podczas bootowania bądź program SP04 wykaże błędy w działaniu odnajdź opcje związane z napięciem zasilania procesora – VCore (CPU Voltage) zwiększ te napięcie o 0,025 V i uruchom system.

VCore.jpg

Gdyby system znowu się zawiesił wejdź do BIOSu i ponownie zwiększ napięcie zasilania o znowu 0,025 V. Jeśli komputer dalej nie będzie działał poprawnie a pamięci RAM działają z niższą niż standardowa częstotliwością taktowania to znalazłeś max FSB płyty głównej (dotyczy głównie układów Core 2 Duo i FSB ponad 400 MHz). Wejdź więc do BIOSu obniż takty FSB o 3 MHz i Vcore o 0,025V, jeśli teraz wszystko będzie działo dobrze znowu wejdź do BIOSu i obniż Vcore o 0,025 V, jeśli komputer będzie działał normalnie włącz test SP04 na około 3-3-4 h, jak w tym czasie komputer będzie działa dobrze to znalazłeś maksymalne stabilne taktowanie ;). Jeśli jednak pamięci działają z dużo wyższą częstotliwością taktowania to zwiększ napięcie zasilania o 0,1 V i znowu jeśli nie pomoże w odzyskaniu stabilności (o max napięciu dla pamięci pisałem wyżej).

 

A co gdy posiadam pamięci 533 MHz?

W przypadku dysponowania układem Core 2 Duo i pamięciami 533 MHz to mogą one nie być w stanie pracować 1:1 z tymi układami (szczególnie przy wysokim FSB) więc będziesz musiał jeszcze pokombinować z dzielnikiem FSB:RAM i ustawić go np.; na 4:3 [przy FSB 400 pamięci chodzą na 300 (600) MHz] lub inny.

 

Czas na pamięci

Możesz jeszcze wejść do BIOSu i doszlifować timingi, gdyż ostrzejsze wartości dają więcej od wysokich częstotliwości. Wejdź więc do BIOSu odszukaj opcje zmiany timingów. Przykładowo jeśli dysponujesz modułami, które pracują z timingami 5-5-5-15 (CAS-tRCD-tRP-tRAS) to zmniejsz na 5-4-4-15. Włącz Windowsa i kolejno na 4-4-4-12. Teraz przetestuj stabilność RAMów programem Memtest86. Jeśli wszystko będzie działało OK (jeśli nie to zwiększ napięcie zasilania). Kolejno możesz jeszcze spróbować obniżyć timingi na 4-3-3-12 oraz na 3-3-3-9, ale z osiągnięciem stabilnych tak ostrych wartości może być ciężko ;).

timings.jpg

 

No i komp się nie włącza ;(

Jeśli zdarzy się, że podczas OC komputer się nie włączy, musisz rozkręcić obudowę i odnaleźć baterie oraz koło niej zworkę opisaną jako CMOS. Musisz wyzerować setup przez przestawienie zworki z pinów „1-2” na „2-3” na około 15 sek. Czasami zdarza się, że zworka jest 2-pinowa wtedy należy złączyć piny np.: srubokrętem na 15 sek. Jeśli dalej komputer nie będzie działał możesz wyciągnąć baterie na np.; całą noc, jak dalej komputer nie będzie dział oznacza to (choć rzadko się zdarza), że spaliłeś, którąś z podkręcanych części bądź zasilacz nie wytrzymał.

 

CMOS.jpg

 

Koniec

Proste co nie? ;)

 

Zdjęcia/screeny pochodzą z serwisów TECHGAGE, XBITLABS i Digital-Daily.

Edytowane przez AndrzejSnk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile mogę zyskać na takim kręceniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ile mogę zyskać na takim kręceniu?

 

Dam ci przyklad cenowy.

 

Granica K8/K9 to 3GHz czyli X2-6000. Kupujesz X2-3600 za 250 zl , krecisz na 2.7>2.8GHz i z proca za 250 zl masz wydajnosc proca , ktory niedawno jeszcze kosztowal 1000 zl. Tak samo z Intelami. Kupujesz PE2160 lub E4300 za 300 i 400/500 , krecisz na 3>3.5GHz i masz od okolo 20% szybszego proca zegar w zegar z X2 od AMD , do tego nie dales za proca 2000 ;) Do tego ocowanko jest niezbedne przy nowszych grach (Splinter DA , Vegas) tym bardziej majac cos ala 8800.

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dam ci przyklad cenowy.

 

Granica K8/K9 to 3GHz czyli X2-6000. Kupujesz X2-3600 za 250 zl , krecisz na 2.7>2.8GHz i z proca za 250 zl masz wydajnosc proca , ktory niedawno jeszcze kosztowal 1000 zl. Tak samo z Intelami. Kupujesz PE2160 lub E4300 za 300 i 400/500 , krecisz na 3>3.5GHz i masz od okolo 20% szybszego proca zegar w zegar z X2 od AMD , do tego nie dales za proca 2000 ;) Do tego ocowanko jest niezbedne przy nowszych grach (Splinter DA , Vegas) tym bardziej majac cos ala 8800.

 

Wszystko zależy od płyty głównej, zasilacza i pamięci. Jeżeli jeden z tych elementów jest słabej jakości to zapomnijcie o efektownym kręceniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wszystko zależy od płyty głównej, zasilacza i pamięci. Jeżeli jeden z tych elementów jest słabej jakości to zapomnijcie o efektownym kręceniu.

To uznalem za rzecz oczywista. W przypadku AM2 nie ma problemow bo za 250 zl masz swietne mobasy do krecenia. W przypadku Inteli jest ciut drozej ale juz ramy nie musza byc dobre. Bo w 650 nie krecisz synchronicznie a w przypadku AMD masz i tak dzielniki na ramach ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie może czy Core2Duo E4400 na rewizji M0 sie dobrze kreci? (tak z ciekawosci pytam) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zasilanie pamięci DDR2

Większośc pamięci w standardzie zasilana jest napięciem rzędu 1,8 V – pamiętaj aby bardzo nie zwiększać tej wartości max do 2,2 V, no chyba, że dysponujesz high-endowymi modułami, które w standardzie pracują na napięciu rzędu 2,3 V wink.gif

jak to mozna sprawdzic?? nigdy nie podkrecalem procka i nie mam pojecia. dzieki za odpowiedz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najłatwiej wyjąć kostki i sprawdzić na naklajce jakie ma parametry. jakie jest standardowe napięcie i opóźnienia. Jeżeli nie jest o napięciu nic wspomniane to jest to 1,8V ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już sprawdzam wiadomość wysłałem na PW

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc bawiłem się trochę E6300 na Asusie P5N-E Sli no i jadę teraz na FSB350 czyli procesor 2.45GHz tryb unlinked VCore 1.325. Chciałem pojechać wyżej ale wtedy komp się zawiesza na ekranie ładowania Windowsa. Podkręciłem Vcore do 1.38 ale dalej to samo. OCCT pokazuje Vcore jako 1.42 więc które jest realne te w BIOSie czy te które pokazuje OCCT? Domyślam się, że przeszkodą w uzyskaniu lepszego FSB jest napięcie NorthBridge które mam na auto bo za bardzo nie wiem na ile ustawić. Czym najlepiej sprawdzać temp NB?

 

napięcie dla NB ustawiłem na 1.3V i teraz chodzi wszystko dobrze

Edytowane przez StoProGratis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnimi czasy zacząłem eksperymentować na moim sprzęcie...

 

IC2D E8200 2,66Ghz

Gigabyte P35 DS4

BeQuiet 500W

GF8800GT 512

Sound Blaster X-Fi Xtreme Audio

 

Wszystko szło jak z płatka, podkręciłem procesor w BIOSie przez FSB do 3,00Ghz, (z 333Mhz do 375Mhz przy mnożniku x8, ustawiając opcję System Voltage Control na AUTO) - wzrost temperatury niewielki, wydajność... może trochę ? :)

Poszedłem więc za ciosem i zwiększyłem FSB do 400 - co dało mi 3,2Ghz. Test Prime'sem + sprawdzanie temperatur - 30 "na luzie" i 47 w stresie. Wszystko stabilnie, jednak zauważyłem że z dźwiękiem dzieje się coś nie tak.

 

I tak przy obciążeniach procesora wyższych niż 10-15% dźwięk zaczyna się przycinać, zaś przy obciążeniach rzędu 75-100% dźwięk przycina się i jest wrażenie jakby był odtwarzany wręcz w zwolnionym tempie. Po odciążeniu procesora wszystko wraca do normy.

 

W przypadku 2,66 i 3,0 taki problem nie występuje.

Co może być jego przyczyną?

Czekam na odpowiedzi i pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to jest ewidentnie sprawa dla specjalisty z tej dziedziny. Na pewno będzie w stanie pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore, I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article. run 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...