Skocz do zawartości
Forum komputerowe PC Centre
Tommy

Zagadki logiczne

Rekomendowane odpowiedzi

Zobaczymy, czy temat się przyjmie. Proponuję wrzucać kolejne zagadki dopiero po rozwiązaniu poprzedniej, żeby nie było bałaganu. Oczywiście w razie trudności, po czasie można prosić autora o podpowiedzi. I fajnie byłoby bawić się bez góglowania, bo nieraz rozwiązanie zagadki samemu przynosi wiele satysfakcji :)

 

Na początek zatem następująca zagadka:

 

Masz dwa lonty, z których każdy pali się dokładnie godzinę. Wiesz, że palą się

nierównomiernie (np. pierwsza połowa lontu może się palić szybciej niż druga).

Jak za ich pomocą odmierzyć kwadrans?

P.S. Oczywiście masz jeszcze zapałki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

eś pozamiatał z tą zagadką ;)

z google nie ma zabawy a bez google nie wiem, bo skoro jedna cześć może się spalić w czasie 59min a druga połowa w czasie 1 min to nie mam pojęcia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
eś pozamiatał z tą zagadką ;)

z google nie ma zabawy a bez google nie wiem, bo skoro jedna cześć może się spalić w czasie 59min a druga połowa w czasie 1 min to nie mam pojęcia

Nareszcie ktoś coś napisał. Brawo, że chociaż się zastanawiałeś. A co do zagadki, hmmm... Podpowiedź jest następująca - zastanów się, jak wyznaczyć najpierw 30min. To jest w miarę proste i już prawie połowa sukcesu B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Nierozumiem, najpierw piszesz, że obydwa palą się dokładnie godzinę, a potem piszesz że nierównomiernie (jeden szybciej, drugi wolniej). Albo niezrozumiałem albo sam sobie zaprzeczyłeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Nierozumiem, najpierw piszesz, że obydwa palą się dokładnie godzinę, a potem piszesz że nierównomiernie (jeden szybciej, drugi wolniej). Albo niezrozumiałem albo sam sobie zaprzeczyłeś.

Nie zrozumiałeś... ;) Każdy lont pali się dokładnie godzinę, ale np. po 30min nie musi się spalić połowa jednego (pali się nierównomiernie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Nareszcie ktoś coś napisał. Brawo, że chociaż się zastanawiałeś. A co do zagadki, hmmm... Podpowiedź jest następująca - zastanów się, jak wyznaczyć najpierw 30min. To jest w miarę proste i już prawie połowa sukcesu B)

 

30min? :huh:

mógłbym hmm zgiąć lont na pół ale to nic nie daje bo jedna połowa może się spalić szybciej ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
30min? :huh: mógłbym hmm zgiąć lont na pół ale to nic nie daje bo jedna połowa może się spalić szybciej ...

Masz rację. Kombinuj dalej... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

liczyć miarowo, każda liczba co sekundę, do 60 piętnaście razy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
liczyć miarowo, każda liczba co sekundę, do 60 piętnaście razy?

Nie za bardzo rozumiem, ale i tak nie ;) To nie może być przybliżony wynik, da się to zrobić dokładnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Nareszcie ktoś coś napisał. Brawo, że chociaż się zastanawiałeś. A co do zagadki, hmmm... Podpowiedź jest następująca - zastanów się, jak wyznaczyć najpierw 30min. To jest w miarę proste i już prawie połowa sukcesu B)

 

mógłbym też podpalić lont z dwóch stron ale to nic nie daje - bo jedna połowa może się spalić szybciej a druga wolniej więc nie będzie 30min

 

<_<

 

jakaś podpowiedz??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
mógłbym też podpalić lont z dwóch stron ale to nic nie daje - bo jedna połowa może się spalić szybciej a druga wolniej więc nie będzie 30min

 

jakaś podpowiedz??

Zastanów się nad tym co napisałeś... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
jak podpalisz z 2 stron to sie spotkaja po 30 min ?:S

 

też tak myślałem ale

 

nierównomiernie (np. pierwsza połowa lontu może się palić szybciej niż druga).

 

i zonk ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

też mi się tak zdaje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
ale tam gdzie sie ogien spotka bedzie 30 minut chyba?

Dobrze kombinujecie ;) Pomyślcie, jak 15min wyznaczyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

czy te dwa lonty są takie same?? palą się tak samo??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
czy te dwa lonty są takie same?? palą się tak samo??

nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
ale tam gdzie sie ogien spotka bedzie 30 minut chyba?

Dobrze kombinujecie ;) Pomyślcie, jak 15min wyznaczyć

Prosto uogólniając to rozumowanie - należy podpalić lont z czterech stron ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Dobrze kombinujecie ;) Pomyślcie, jak 15min wyznaczyć

Prosto uogólniając to rozumowanie - należy podpalić lont z czterech stron ;]

Taaa, albo wbić pionowo zapałkę i na podstawie cienia niczym w zegarze słonecznym odliczyć 15min... :huh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Ej no kombinować, skoro już wiecie jak wyznaczyć 30min to pewnie i na 15 wpadniecie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

rozplatam lonty na pojedyńcze nitki, splatam takiego ogromnego skręta, odcinam 1/4 i palę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

chyba wiem

 

najpierw podpalamy jeden z dwóch stron a drugi z jednej, kiedy pierwszy odliczy nam 30 min. podpalamy 2 z drugiej strony i kiedy sie wypali to minie 15 (od zgaśnięcia pierwszego lontu i równoczesnego zapalenia 2 z drugiej strony)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
chyba wiem

 

najpierw podpalamy jeden z dwóch stron a drugi z jednej, kiedy pierwszy odliczy nam 30 min. podpalamy 2 z drugiej strony i kiedy sie wypali to minie 15 (od zgaśnięcia pierwszego lontu i równoczesnego zapalenia 2 z drugiej strony)

Wporzo B)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...