Skocz do zawartości
Forum komputerowe PC Centre
AndrzejSnk

[Poradnik] Aktualizacja BIOS-u płyty głównej

Rekomendowane odpowiedzi

Aktualizacja BIOS-u płyty głównej by AndrzejSnk

 

BIOS płyty głównej pełni bardzo ważna rolę w działaniu komputera. BIOS jeszcze zanim załaduje się system operacyjny wykrywa urządzenia podłączone do komputera, oraz pobieżnie sprawdza ich sprawność. W przypadku wykrycia błędu najczęściej informuje nas o tym:Błędy i sygnały BIOSu.

 

Dlaczego warto wymienić BIOS płyty głównej? Często aktualizacja pozwala uruchomić na naszej płycie głównej nowe procesory. Często też, ale głównie w starszych płytach głównych aktualizacja umożliwia nam zarządzanie dyskiem twardym większym niż 137GB.

 

Zaczynamy!

Pierwszym krokiem w wymianie BIOS-u płyty głównej powinno być... rozpoznanie modelu mobo jakim dysponujemy... są dwa główne wyjścia, pierwsze to odnalezienie na naszym mobo modelu, producenci prawie zawsze oznaczają swoje produkty. Jednak jest jeszcze drugi sposób, wystarczy ściągnąć program Everest (dostępny w naszym downloadzie) i zobaczyć w nim jaki jest model naszej płyty głównej. Jednak zalecałbym pierwszy sposób dlaczego? Wiem z autopsji że program może się pomylić smile.gif. Kolejny krok to rozpoznanie wersji BIOS-u, tu również mamy dwa wyjścia, albo zaraz przy włączeniu komputera liczyć na pojawienie się na ekranie wersji BIOS-u... lub możemy uruchomić program Everest i zobaczyć jaką mamy wersje BIOS-u.

 

Teraz musimy sprawdzić czy producent naszej płyty głównej oferuje nowszy BIOS.

Musimy więc wejść na stronę producenta i gdy jest nowsza wersja BIOS-u pobrać ją.

 

Jednak w tej chwili chciałbym zauważyć iż niektórzy producenci płyt głównych jak ASUS czy MSI oferują program, który praktycznie sam podmieni nasz BIOS, niemniej jednak należy pamiętać że w Windows jest większa szansa jakiejś niestabilności, a restart czy zawieszenie się komputera podczas aktualizacji BIOS-u najprawdopodobniej spowoduje nie możność uruchomienia komputera oraz konieczność wymiany kości BIOS-u.

Teraz musimy utworzyć dyskietkę startową (opis poniżej), na której umieścimy BIOS, czyli plik z rozszerzeniem .bin lub .rom oraz program jak awdflash.exe lub jego pochodną. Kolejno musimy uruchomić komputer z dyskietki startowej (opis poniżej).

 

W tym momencie poradnik dzieli się na dwie części

· Zmiana BIOS-u PhoenixAward

Gdy już uruchomiliśmy komputer z dyskietki wpisujemy komendę awdflash.exe (w zależności od tego jaki mamy program) i wciskamy Enter. Teraz pozostaje nam wpisać nazwę BIOS-u np.: da3i6907.bin i nacisnąć Enter.

Powinno wyskoczyć pytanie „Do You want to Save BIOS Y/N” – lub coś podobnego. Oczywiście robimy to, czyli zapisujemy stary BIOS na dyskietce. Kolejno zostajemy zapytani czy chcemy podmienić BIOS, naciskamy na Y czyli tak. Teraz czekamy aż BIOS się podmieni. Zakończenie flashowania powinno objawić się stosownym komunikatem. Gdy taki komunikat ujrzymy restartujemy komputer.

 

· Zmiana BIOSu AMI

Gdy już uruchomiliśmy komputer z dyskietki wpisujemy komendę xxx.exe (w zależności od tego jaki mamy program) i wciskamy Enter. Teraz pozostaje nam wpisać nazwę BIOSu np.: da3i6907.bin (choć tu powinna być inna nazwa) i nacisnąć Enter. Wejdź do sekcji File, aby dla bezpieczeństwa zapisać stary BIOS wejdź w opcje Save i naciśnij Enter. Teraz przejdź do opcji Load i wpisz nazwę BIOSu i naciśnij Enter. Powinno wyskoczyć pytanie czy jesteśmy pewni że chcemy flashować BIOS, naciskamy Enter i czekamy na koniec procesu flashowania. Zakończenie flashowania powinno objawić się stosownym komunikatem. Gdy taki komunikat ujrzymy restartujemy komputer.

 

Gdyby flashowanie się nie udało, musimy zanieść kostkę BIOS-u do programatora, który naprawi nasz BIOS lub spróbować naprawić samemu: HotFlash - na ratunek płycie głównej.

 

Tworzenie dyskietki startowej:

 

- Do stacji dyskietek włóż nie zapisaną danymi dyskietkę, jeśli coś na niej jest zostanie to usunięte

- W Windowsie XP (w starszym systemie wpisz polecenie format a: /s do linii komend) kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę stacji dyskietek a z menu kontekstowego wybierz polecenie Formatuj...

- Teraz pozostaje wybrać opcje Utwórz dysk startowy systemu MS-DOS i kliknij na przycisk rozpocznij, teraz wystarczy poczekaj na zakończenie procesu.

 

dyskietkaau1.jpg

 

Ustalenie kolejności bootowania

 

Gdy jesteśmy już w Biosie poruszamy się tam przy pomocy klawiszy kierunkowych naprowadzamy czerwone pole na pozycje Advenced BIOS Features wciskami klawisz Enter. Wyświetla się panel konfiguracji podstawowych komponentów peceta. Za pomocą klawiszy góra dół naprowadzamy czerwone podświetlenie obok napisu First Boot Device i klikajamy Enter szukamy w tabelce napisu FDD i naciskamy Enter, po wprowadzeniu zmiany wciskamy klawisz ESC. Na ekranie widzimy ponownie główne okno programu. Wciskając klawisze kierunkowe najeżdżamy czerwonym zaznaczeniem na Save & Exit Setup wciskamy Enter Y następnie znowu Enter.

 

P.S. Jesteś nowy na forum? Zarejestruj się i dołącz do naszej społeczności!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno ale. Dyskietka startowa tworzona z XP to tak zwana bardzo biedna dyskietka z 98SE. Juz lepiej zassac to z oficjalnej strony Microsoftu , bo ta jest o wiele bardziej praktyczna. Po prostu w tej XP cos jest z komendami , z kalwiatura itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jest jakiś sposób z cd lub pendrive'a??

Mam laptopa i nie posiadam w nim stacji fdd, posiadam w nim bios phoenix i muszę go zaktualizować aby móc podłączyć nowa karte wifi.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pewien problem z wgraniem Biosa. Tzn. potrzebuje zaktualizować bios z wersji AMIBIOS v:08.00.09 (v02.54) płyta główna ASUS P5S800 VM/S. Problem tkwi w kupnie flopy dysku nie mogę nigdzie tego dostać. Ale wiem że to tez mozna zrobic z CD lub z pendrive alke wolę cd. Powiedzcie jak moge zrobi8c taki botowalny cd z update bios? Nadmieniam tez komputer nie chce sie właczyc bo bios jest zbyt stary aby pociągnąć xp home edition. Proszę o konkretny tutorial jak zrobić botowalna płytę z bios? Z góry dziękuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutorial

 

Pytanie czy nie masz czasami EZ Flash wbudowanego w BIOS, wtedy robi się tym (prosto i bezpiecznie)...

 

Inna sprawa, że płyta wykastrowana i rebrandowana (/S na końcu)... tzn. mogła być sprzedawana przez innego producenta i posiadać nie standardowy BIOS....

ftp://ftp.asus.com.tw/pub/ASUS/mb/socket775/P5S800-VM/ - tutaj znajdziesz do BIOS do płyty nierebrandowanej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Chciałbym uaktualnić BIOS na płycie głównej Prokomp P4XFCU P4X266E. Niestety nie działa mi stacja dyskietek. Czy istnieje inny sposób aktualizacji BIOS-u na tej płycie głównej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można zrobić aktualizację pod Windows za pomocą programu WinFlash (klyk). Zaznacz opcję "Update all".

Aktualizację zrób przy wyłączonym programie antywirusowym lub w trybie awaryjnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety wygląda na to że nic z tego. Podczas uruchamiania programy WinFlash pojawia się komunikat ,,Unhandled Exception Error Occured" po czym włącza mi się program do robienia zagadek/pytań. Czy jest jakiś inny sposób na zrobienie upgrade'u. A może muszę spróbować w trybie awaryjnym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To spróbuj w trybie awaryjnym. Możesz też użyć innej wersji Winflash, np. 1.92.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WIEEELKIE, PRZEOGROMNE DZIĘKUJĘ dla luk1999. Po aktualizacji BIOS-u komputer chodzi tak szybko, że aż dziwnie, tylko trochę głośniej(?). Dla ludzi którzy również będą mieli taki problem polecam WinFlash 1.92. Ja ściągnąłem stąd (klik)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...