Skocz do zawartości
Forum komputerowe PC Centre
Dyslektyk

Napięcie...?!

Rekomendowane odpowiedzi

<_< słuchajcie. mam problem z moim BARTONEM 2500. jego temperatura wynosi normalnie 78stopni a w stresie pokazuje 82 stopnie. odkęciłem boczną obudowe..nic. dalej tak samo. wiem,że mój procek powinien mieć 1,6 V napięcia. natomiast u mnie w CPU-Z pokazuje 1,7 V. no i teraz pytanie. czy "podwyższona" :blink: temperatura może być spowodowana tym wyższym napięciem? no a jeśli tak to jak je zmniejszyć z pozycji biosu? (bios award)

 

z góry dzieki i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
<_< słuchajcie. mam problem z moim BARTONEM 2500. jego temperatura wynosi normalnie 78stopni a w stresie pokazuje 82 stopnie. odkęciłem boczną obudowe..nic. dalej tak samo. wiem,że mój procek powinien mieć 1,6 V napięcia. natomiast u mnie w CPU-Z pokazuje 1,7 V. no i teraz pytanie. czy "podwyższona" :blink: temperatura może być spowodowana tym wyższym napięciem? no a jeśli tak to jak je zmniejszyć z pozycji biosu? (bios award)

 

z góry dzieki i pozdrawiam

 

82stopnie w stresie? to "troche" dużo ;) - zmien lepiej wiatraka bądz wyczysc obecnego z kurzu bo może ci się procek spalić

 

napięcie sprawdz w BIOSie (naciskasz del przy starcie kompa) co do pytania wyższe napięcię = wyższa temperatura

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z 1,6-1,7 to niewielka różnica, zmiana temp nie powinna być aż taka. Wyczyść dokładnie cooler, nałóż nową pastę termoprzewodzącą, zapewne już jest wygrzana i niespełnia zadania. Poza tym, jeżeli sam nie zwiększałeś vcore w biosie to też go nie zmniejszaj bo wywołasz tylko niestabilność proca. CPUZ wyraźnie źle pokazuje i tyle. Możesz spróbować np. everestem sprawdzić vcore i temperatury. Poza tym, kwestia czy czujnik na płycie masz dobry. Napisz jaka płyta główna, niektóre potrafią przekłamywać ostro z temperaturami. Możliwe że wcale nie jest tak tragicznie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja płyta główna to GIGABYTE GA-7N400L. bios w wersji f3 (najnowsza f11) . to, że mam zasyfiony cooler to nie wchodzi w gre. Komputer jest czysty jak łza w sierodku. A na coolerze może być najwyżej jakaś znikoma ilość zanieczyszczeń, która raczej nie powoduje aż takiej temperatury. a apropo napięcia to przed chwilą byłem w biosie i wchodząc na zakładke napięć mogę tylko zwiekszyć napięcie o 5,10,15%. nie ma możliwości zmniejszenia. We wszystkich programach. evereście... SpeedFan itp. pokazuje to samo.

A apropo tej pasty termoprzewodzącej..kiedyś natknołem się na to i koleś zmieniajac te paste uszkodził procka nieodwracalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś miał tą mobo albo coś wie to mówcie ;] Bo nie wiem jak u niej z czujnikami.

Rozumiem w takim razie że pasty nigdy nie zmieniałeś. Proponuje to zrobić.

Ale nie chodzi ci o twojego procka prawda? Tu nie chodzi o to że zmienił pastę i rozwalił proca. Po prostu był sierota i zakładając radiator widocznie walnął w proca i go ukruszył. Zdarza się tylko nieostrożnym. Sztuki zdejmowania i zakładania coolera ci opisywać nie będe, ale wystarczy tu złapać, tam odczepić i zdjąć, a zakładając wykonać to wszystko w drugą stronę ;) I nie przesuwa się radiatora gdy ten leży na procu, jak położysz tak ma leżeć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Moja płyta główna to GIGABYTE GA-7N400L. bios w wersji f3 (najnowsza f11) . to, że mam zasyfiony cooler to nie wchodzi w gre. Komputer jest czysty jak łza w sierodku. A na coolerze może być najwyżej jakaś znikoma ilość zanieczyszczeń, która raczej nie powoduje aż takiej temperatury. a apropo napięcia to przed chwilą byłem w biosie i wchodząc na zakładke napięć mogę tylko zwiekszyć napięcie o 5,10,15%. nie ma możliwości zmniejszenia. We wszystkich programach. evereście... SpeedFan itp. pokazuje to samo.

 

skoro cooler jest czysty to może za wolno się kreci? masz regulator obrotów? i dotknij radiatora tylko najpierw zmus procka do pracy na 100%

 

A apropo tej pasty termoprzewodzącej..kiedyś natknołem się na to i koleś zmieniajac te paste uszkodził procka nieodwracalnie.

 

to raczej wynikało z jego umiejętnosci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj cooler ma 3200 obrotów. tyle ile powinien mieć. a aprpo tej pasty...to sie powinno zmieniać co jakiś tam czas czy wystarczy,że jest raz nałożona?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniać! I to często tym bardizje przy takich temp :D 2-3m-ce to u mnie max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra.... przed chwilą wyczyściłem całego kompa tak dokładnie jak tylko umiałem. cały wentylator na procku i radiator.temperatura można powiedzieć, że spadła o jakies 3 stopnie. a przecież temperatura powinna wynosić 50*C max. 60*C prawda?

 

myslicie że jak pojechał bym do serwisu z kompem i powiedział, że jest taka temp. to wymieniliby te paste czy co?? oczywiście pomijając fakt, że wciskali by mi nowe chłodzenie. :angry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbys wziął do serwisu nie zrobili niczego innego niż my ci radzimy, z tą różnicą że zabraliby z twojego portfela 40zł, więc jak wolisz :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale 40zeta za co...za wymiane pasty na leprzą?? i wydmuchanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serwisy zazwyczaj oscylują w granicach 20zł/godzinę. Jak pójdziesz do nich z czymś takim to spokojnie 20-40zł masz w plecy za byle głupotę którą z odrobiną pewności siebie możesz zrobić sam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość El_Nino

Napisz jaki masz czujnik na płycie często zawodzą, dotknij i sprawdz radiatorka czy ciepły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ale 40zeta za co...za wymiane pasty na leprzą?? i wydmuchanie?

Sam to zrób, albo poproś jakiegos znajomego jeżeli nie czujesz się na siłach.

 

80 stopni dla Bartona to zabójcza temperatura. Dotknij radiatora w miejscu przy wiatraku, jeżeli będzie gorący to faktycznie przydałoby się go wymienić, jeżeli letni, to najprawdopodobniej nie przywiera on odpowiednio do rdzenia. Konieczna jest wtedy wymiana pasty i porządne jego założenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dotknołem radiatora.... jest całkowicie chłodny.... czyli nie przylega mowicie?? hym..sam bym to zrobić pewnie umiał. tylko, że ja nawed nigdy nie ściagałem radiatora z niczego.a tym bardziej z procesora no i sami wiecie, że mam stresa ogromnego.. a pozatym nie wiem o tym prawie nic a instrukcji niestety nie mam do coolera. a apropo znajomych...nie mam raczej znajomych bardziej zaawansowanych odemnie :blink:

 

a tak z innej nie co beczki. rozmawiałem na ten temat dziś z moim nauczycielem od TI. i powiedział, że nie musze zmieniać żadnych past tylko poprawić nałożoną do tej pory i poprawnie zamontować wszystko. :huh:

 

a tu jest ten fragment co czytałem co koleś rozwalił procka:

 

"Jak obiecałem tak piszę. Na poczatek dobra*** nowina. Nie udało mi się wlutować wstawkę do termika ale udało misię go całkowicie zlikwidować. Nie było wyjścia zrobiłem mostek i chodzi na stałe ok. 3400 obrotów ale i tak jest cicho. Druga dobra*** nowina otóż zdejmująć wentylator udało mi się również lekko zarysować płytkę procesora z takim skutkiem, że juz nie wstał. Człowiek przez całe życie uczy się na błędach "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dotknołem radiatora.... jest całkowicie chłodny.... czyli nie przylega mowicie?? hym..sam bym to zrobić pewnie umiał. tylko, że ja nawed nigdy nie ściagałem radiatora z niczego.a tym bardziej z procesora no i sami wiecie, że mam stresa ogromnego.. a pozatym nie wiem o tym prawie nic a instrukcji niestety nie mam do coolera. a apropo znajomych...nie mam raczej znajomych bardziej zaawansowanych odemnie :blink:

Zawsze jest ten pierwszy raz. Nie chcesz chyba przez cale zycie byc ciamajda i kogos o pomoc prosic, a tymbardziej placic za takie glupoty ;)

 

Wyobraz sobie ze jak wstapilem w szeregi PC Centre (kiedys to sie inaczej nazywalo), to pierwsze co dostalem, to gromada coolerow. Przedtem sam nigdy nie zdejmowalem radiatora z procka.

 

W sumie przez okres paru dni dokonalem kilkunastu operacji zdejmowania i zakladania coolera (wraz z zakladaniem pasty itd). Napocilem sie ze stresu sporo, ale nic nie zepsulem. Ba, nawet nie wyobrazam sobie jak mozna bylo cos zepsuc.

 

Paste wymien koniecznie, prof gupoty goda.

 

Znajdz sobie instrukcje w necie jak sie odpowiednio paste naklada (nic trudnego!). Google Ci posluzy.

 

Aha, i instrukcja Ci niepotrzebna. Obadaj jak radiator jest do podstawki zamocowany i od razu bedziesz wiedzial o co biega.

 

Powodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze czytając forum..o podobnej bardzo płycie głównej do mojej..tym samym coolerze i procku ...znalazłem gościa co miał podobny problem tylko z mniejszą temperaturą.... i tam była wypowiedź, że zmieniajac bios na najnowszy kolesiowi pokazywało mniej, że czujnik źle pokazywał...może to jest tego wina? miałem zmieniać bios już kiedyś.. tylko sie spinam;] mam program co z pod windowsa się to robi.

 

http://www.gigabyte.pl/MotherBoard/FileLis...tech_a_bios.htm

 

 

no ale strach to strach...wiesz jak jeeeest..

 

sądzisz ze jak zmienie bios tym programem może sie cos spierdzielić?? np komp sie nie właczy itp... :o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a jeszcze czytając forum..o podobnej bardzo płycie głównej do mojej..tym samym coolerze i procku ...znalazłem gościa co miał podobny problem tylko z mniejszą temperaturą.... i tam była wypowiedź, że zmieniajac bios na najnowszy kolesiowi pokazywało mniej, że czujnik źle pokazywał...może to jest tego wina? miałem zmieniać bios już kiedyś.. tylko sie spinam;] mam program co z pod windowsa się to robi.

 

http://www.gigabyte.pl/MotherBoard/FileLis...tech_a_bios.htm

no ale strach to strach...wiesz jak jeeeest..

 

a takie inne pytanie kopmuter się wiesza albo coś czy tylko programy pokazują 82*C?

 

sądzisz ze jak zmienie bios tym programem może sie cos spierdzielić?? np komp sie nie właczy itp... :o

 

oczywiście ;) możliwość zawsze jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko że zazwyczaj (pewnie max boxowe chłodzenie) to będziesz musiał złapać płaski śrubokręt, złapać nim za taką blaszkę [co przez radidator biegnie i lamie sie w dol, zahaczajac o podstawke. Ona tak z obu stron wychodzi, ale tylko z jednej masz odpowiedni zaczep na śrubokręt lub nóż, ewentualnie nawet palcami możesz]. Wsadzasz śrubokręt naciskasz trochę w dół i odchaczasz od podstawki w strone jak najdalej od proca, blaszka zeskakuje z zaczepów i możesz spokojnie zdjąc radiator. Cała filozofia.

 

 

Właśnie, ogólnie rzecz biorąc przy takich tempach to bartonik powinien zwis zrobić albo chociaż restart :> Zapuść 3dmarka jakiegoś, albo wymagającą grę, superpi, cokolwiek oby proca obciążyć.

 

Spartolenie biosu tylko przy wyłączeniu kompa podczas flashowania które trwa parę sekund...jakie szanse? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

własnie jest to dość dziwne.... radiator zimny. tak na dotyk to ma jakieś 45*C.bo jak dotykam palcem jak najbliżejprocka to ledwo odczuć jakąś różnice. wiec moim zdaniem tak na mój rozum to albo radiator nie styka si poprawnie z prockiem albo źle mi płyta główna pokazuje.... a byłbym skłonny do tego 2 bo raz jak właczyłem grę sięgało 83*C no i nic sie nie stało.... :blink:

 

"Spartolenie biosu tylko przy wyłączeniu kompa podczas flashowania które trwa parę sekund...jakie szanse?"

 

a apropo tego to wiadomo. tylko np. po wgraniu nowego biosu to może mi zaczać dziwnie wykrywać części....tak też ktoś napisał.... no a co gorsze jak wgram nowy i komp nie wstanie?? :o nawed nie bd o tym myślał....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma szans, jak wgrasz poprawnie i wszystko się zakończy to komp na 100% wstanie. A z tym wykrywaniem części to jakieś pierdoły ktoś gada :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziś byłem w serwisie. powiedziałem co i jak. a facet powiedział, że moja płyta główna ma błąd czujnika..i od podawanej temperatury powinienem odjąć 20-30% i będę wiedział jaka temp. jest naprawde. obliczylem to i wychodzi według tego,że mój procesor ma jakies 55-60stopni. to juz mnie raczej zaspokaja i satysfakcjonuje... jednak cały czas zadziwia mnie to, że radiator jest mało ciepły...hym... :huh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadal 3mam przy konieczności zmiany pasty. Nawet jeżeli czujnik jest walnięty, co jest pewne bo inaczej już byś miał pył krzemowy a nie procesor :P , to pastę zmienić trzeba a temp. obniży się o kolejne parę stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mógłbyś mi napisać (jeżeli się na tym znasz oczywiście) jakieś szczeguły co robić przed zmianą biosu? bo np. znalazłem w necie ze przed fleshowaniem powinno się zmienić ustawienia w biosie na domyślne żeby nie mieć tam jakiś problemów... prawda to? napisz wszystko co mogło by mi sie przydać.

 

zgóry dziekówka. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie prawda. Bios po flashu ma domyślnie wartości takie jakie "fabryka" dała więc nie ma to sensu. Co do how to to tak jak napisałem w PW dodatkowo proponuje google ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...