Skocz do zawartości

Czy dysk wymaga chłodzenia

• Please log in to reply
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Armuss

Armuss

Jestem tu nowy

• Użytkownicy
  • Pip
  • 12 postów

Napisano 19 luty 2011, 09:53

Witam!

Mam dysk twardy "Samsung 103SJ". Przy normalnej pracy ma temperaturę  około 39 stopni. Niestety w obudowie jest słaby obieg powietrza - wtedy gdy karta graficzna "wchodzi na obroty" zaczyna go podgrzewać. I dysk podgrzewa się do 52 stopni.

Czy to za dużo. Jeśli tak to jakie chłodzenie proponowalibyście? Dysk w obudowie mam standardowo położony tuż za ściana przednią, z trzech stron jest całkowicie zabudowany bez żadnych otworów...

Z góry dziękuję za odpowiedzi i porady!

#2 siwyAK

siwyAK

Legenda forum

• Redakcja
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1909 postów
  • Miasto: Śrem

Napisano 19 luty 2011, 11:25

Możesz zakupić jakiś 120-140 mm cichy wentylator i umieścić z przodu obudowy (może być potrzebne zdjęcie całego panelu przedniego), tak aby wywiewał ciepłe powietrze do tyłu obudowy. Powiem Ci jednak, że sam miałem w starym PC takie temp na dysku i nic się nie stało. Zrób jak uważasz   :P

#3 Armuss

Armuss

Jestem tu nowy

• Użytkownicy
  • Pip
  • 12 postów

Napisano 19 luty 2011, 17:40

W przednim panelu faktycznie jest miejsce na wentylatorek. Ewentualnie zamontuje tak jak radzisz, żeby wydmuchiwał powietrze przez otwory z tyłu obudowy. Ale jeśli twój stary sprzęt znosił to bezszkodowo to może faktycznie nie ma konieczności. Dzięki za porady!:)

PS.Może to kogoś zainteresuje. Wstawiłem między kartę graficzną, a dysk twardy przegrodę z tektury tak żeby gorące powietrze z niej nie podgrzewało twardziela i faktycznie dysk rozgrzewa się max do 43 stopni! Jak dla mnie to w 100% rozwiązuje sprawę - cicho i tanio;)

Użytkownik Armuss edytował ten post 28 luty 2011, 17:12

#4 Karpaj

Karpaj

Jestem tu nowy

• Użytkownicy
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 30 lipiec 2015, 10:35

Dobry pomysł z tą tekturą :D Wentylator na USB sobie kup. Koszt mały a daje rade

#5 typowyhandlarz

typowyhandlarz

Jestem tu nowy

• Użytkownicy
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 11 sierpień 2015, 11:32

Można zamontować wentylator ale nie trzeba :)

#6 rowerowa

rowerowa

Jestem tu nowy

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 1 wrzesień 2015, 15:41

A może wodne chłodzenie? O wiele lepiej zda egzamin niż milion wiatraczków. Tutaj masz fajny tekst o tym http://www.morele.ne...-komputera/717/

#7 (eks)smeralda1

(eks)smeralda1

Jestem tu nowy

• Użytkownicy
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 6 wrzesień 2015, 16:06

Też mi się wydaje, że obędzie się bez wentylatora. Nie jest to jeszcze jakaś strasznie wysoka temperatura. W swoim laptopie co prawda nie dopuszczam do takich temperatur gdyż używam podkładki chłodzącej ale wydaje mi się, że przy zwykłym PeCecie taka temperatura jest ok. Nie wiem jak to było kiedyś z moim PC ale z tego co wiem to temperatury znacznie powyżej 40 sa niebezpieczne

Bardzo fajny pomysł z tą tekturą - chyba bym nie wpadł na takie rozwiązanie - no i też nie pomyślałbym, że moze zdać egzamin!

#8 werka.rzepa

werka.rzepa

Jestem tu nowy

• Użytkownicy
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 6 listopad 2015, 12:05

W sumie też nie miałem pojęcia o takiej metodzie, w sumie muszę to sprawdzić. Osobiście wolałbym mieć temperatury w okolicach 35-40°C, pod 50 to trochę dużo. Najtaniej, to zrobić porządek w obudowie + ewentualnie zasłonić boczne otwory obudowy, żeby ciągnęło bardziej przodem. Trzeba poeksperymentować, żeby nie zaszkodzić innym podzespołom (procesor, karta, mostek).
Wentylator wolnoobrotowy też pomoże, najlepiej jak największy jaki pasuje do obudowy.

#9 Prisoner4

Prisoner4

Jestem tu nowy

• Użytkownicy
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 14 listopad 2015, 11:45

Super, dzięki za informacje :)

#10 jarkis

jarkis

Coś tam ogarniam...

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 63 postów

Napisano 9 grudzień 2015, 11:39

Też myślę, że może chłodzenie wodne pod grafikę? Jeśli grzeje tak dysk nic dobrego. win-win dla grafiki, dysku i żywotności.

#11 Jan_B

Jan_B

Jestem tu nowy

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 10 grudzień 2015, 11:05

Cieszę się, że pojawił sie taki wątek. Na pewno skorzystam  z powyższych rad :)

#12 Rabmag66

Rabmag66

Jestem tu nowy

• Użytkownicy
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 12 marzec 2016, 19:47

Przy jednym dysku można sobie darować chłodzenie. Przy kilku dyskach, w dodatku umieszczonych jeden nad drugim jest wskazane puścić chociaż lekki nawiew na nie.

#13 bernarda

bernarda

Jestem tu nowy

• Użytkownicy
  • Pip
  • 19 postów

Napisano 6 kwiecień 2016, 14:19

Wentylatorek jest obowiązkowy.

#14 Andzik_88

Andzik_88

Jestem tu nowy

• Użytkownicy
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 23 maj 2016, 19:28

Wyświetl postUżytkownik (eks)smeralda1 dnia 6 wrzesień 2015, 16:06 napisał

Też mi się wydaje, że obędzie się bez wentylatora. Nie jest to jeszcze jakaś strasznie wysoka temperatura. W swoim laptopie co prawda nie dopuszczam do takich temperatur gdyż używam podkładki chłodzącej ale wydaje mi się, że przy zwykłym PeCecie taka temperatura jest ok. Nie wiem jak to było kiedyś z moim PC ale z tego co wiem to temperatury znacznie powyżej 40 sa niebezpieczne
Bardzo fajny pomysł z tą tekturą - chyba bym nie wpadł na takie rozwiązanie - no i też nie pomyślałbym, że moze zdać egzamin!
Takie temperatury są całkowicie bezpiecznie dla przeciętnego peceta. W przypadku podstawowych konfiguracji nie ma sensu wkładać do obudowy kilku wentylatorów bo zwiększycie tylko poziom hałasu. Warto też wybrać obudowę w której można zamontować wentylator 120 mm zamiast 80.
Np. taki jak tutaj: http://www.sferis.pl...yn-gp12-bk.html
Chodzi on zdecydowanie ciszej, dodatkowo można go zamontować na gumowch kołkach żeby pochłaniały jak najwięcej drgań i efekt zostanie osiągnięty. Obudowa będzie miała dobrą cyrkulację powietrza, hałas nie będzie nam przeszkadzał a elementy pracować będą w optymalnej temperaturze.

#15 sarenaaa

sarenaaa

Jestem tu nowy

• Użytkownicy
  • Pip
  • 5 postów
  • Miasto: Kraków

Napisano 1 czerwiec 2016, 18:30

Zamontuj wentylator na własną rękę

#16 Henio24141

Henio24141

Jestem tu nowy

• Użytkownicy
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 31 lipiec 2016, 17:24

No najlepiej zamontować na własnę ręke.

#17 Royal

Royal

Jestem tu nowy

• Użytkownicy
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 24 sierpień 2016, 13:20

Nie wymaga ;)

#18 Oskar54

Oskar54

Jestem tu nowy

• Użytkownicy
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 24 wrzesień 2016, 11:41

macie racje

#19 lattar

lattar

Jestem tu nowy

• Użytkownicy
  • Pip
  • 43 postów

Napisano 24 październik 2016, 09:25

Ja nie mam żadnego chłodzenia na dysk i oby dwa są ciche i chłodne, więc nie wiem czy jest taka potrzeba.

#20 amaehl

amaehl

Jestem tu nowy

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 16 kwiecień 2018, 18:55

hej

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych